Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
در‌پی دعوت آکادمی شهر اوزنا‌بروک

«لغو سخن‌رانی سفیر ایران در آلمان»

2010 June 18

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

با دعوت یک آکادمی در شهر «اوزنا بروک» آلمان بنا بود روز 22 ماه ژوئن «علی‌رضا شیخ‌عطار» در نشستی با پروفسور «مسرت» برنامه پرسش و پاسخی را برگزار کند. این دعوت که اطلاعیه‌های آن نیز منتشر شد با  اعتراض فعالان و معترضان مدنی در آلمان روبه‌رو شد به نحوی که با ارسال اعتراض‌ها از سوی فعالان با عنوان این که این جلسه را تحریم خواهند کرد و این برنامه در تضاد با جنبش معترضین در ایران، روز پنج‌شنبه دفتر این آکادمی با اعلام هم‌راهی با مردم ایران به طور رسمی برگزاری جلسه پرسش و پاسخ با سفیر ایران در آلمان که قرار بود در روز سه‌شنبه آینده برگزار شود و در آن حول محور انرژی اتمی و سیاست خارجی گفت‌وگو کنند را لغو کرد.

لغو برنامه را هم به‌طور رسمی به وسیله اطلاعیه مطبوعاتی فولکس هوخ‌شوله اعلام شده است که در این رابطه اختر قاسمی با مدیریت تماس گرفته تا صحت و سقم آن را جویا شود.

گفتنی است نامه‌ای اعتراض‌‌آمیز از کمیته‌ی مسلمانان سابق به انتشارات هینترگروند و دانشگاه اوزنابورگ ارسال شده است که در آن درخواست کرده‌اند که این بحث و گفت‌وگو لغو شود و به جای سفیر ایران از اپوزسیون ایران دعوت کنند.

در این خصوص اردوان روزبه با «اختر قاسمی» هم‌کار رادیو کوچه در آلمان در مورد لغو این برنامه درآلمان گفت‌وگویی انجام داده است که می‌شنوید.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

خبر داریم آقای «علی‌رضا شیخ‌عطار» سفیر ایران در آلمان بنا است در نشستی در ارتباط با سیاستهای خارجی  و مسایل هستهای ایران با پروفسور «مسرت» برنامه پرسش و پاسخی را برگزار کند. خبرهای جسته گریختهای از اعتراضات ایرانیها در آلمان داریم.  در این مورد توضیح دهید.

من از طرف پروفسور «مسرت» میلی را دریافت کردم که با سفیر ایران در یک مدرسه‌ای در شهر «اوزنا بروک» گفت‌وگوی دارد. تیتر این اطلاعیه این بود «ایران به کدام سو می‌رود» که در مورد مسایل اتمی و اقتصادی ایران می‌خواستند بحث و گفت‌وگو کنند. من این اطلاعیه را به دوستانم فرستادم و آن‌ها عکس‌العمل نشان دادند و گفتند ما اجازه نمی‌دهیم سفیر ایران در سالنی به  گفت‌وگو بنشیند. زیرا برای آلمانی‌ها این تصور به وجود خواهد آمد که می‌شود با دولت‌مردان ایرانی به  گفت‌وگو نشست.

ما دیدیم که دولت‌مردان ایران وقتی مردم به خیابان‌ها آمدند چگونه پاسخ مردم را دادند و آن‌ها را کشتند و شکنجه کردند. به همین دلیل اطلاعیه‌هایی هم دریافت کردم که ایرانی‌ها تقاضای تظاهرات دادند و از پلیس مجوز خواستند و به دانشگاه «اوزنا بروک» نام‌های نوشتند و اعتراض خود را اعلام کردند. چون پروفسوری از این دانشگاه قرار بود گرداننده‌ی این میز‌گرد باشد. من هم با مدیر مدرسه تماس گرفتم و او گفت ضمن این‌که  ما  از جنبش مردم ایران و تظاهرات آن‌ها حمایت می‌کنیم، این گفت‌وگو را لغو می‌کنیم که این کار صورت گرفت.

من از او پرسیدم چرا با وجود متخصصین اپوزوسیون شما تنها از دولت‌مردان حمایت می‌کنید، که گفتند زیرا ما نمی‌خواستیم یک‌جانبه باشد و  می‌خواستیم دیدگاه‌های متفاوتی را نیز داشته باشیم.

آیا فعالان اروپایی در آلمان نسبت به اتفاقات اخیر عکس‌العملی داشتند و در چند روز گذشته چه خبر بوده است؟

در چند روز راه‌پیمایی‌ها و تظاهرات‌های گوناگونی در آلمان بود. زنان به شکل مجزا حامیان مادران عزادار بودند. ایرانی‌ها راه‌پیمایی عظیمی را برگزار کردند. الان هم اطلاعیه‌ها و میل‌هایی دریافت می‌کنم که حرکت‌هایی در روزهای آینده هم خواهند داشت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,