Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
حسام میثاقی، سخن‌گوی جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی:

‌«نباید به محرومیت از تحصیل عادت کرد‌»

2010 June 19

سپهر عاطفی / رادیو کوچه

حق تحصیل از حقوق بنیادی هر فرد فارغ از جنس، ن‍ژاد، مذهب و عقیده است و بر طبق ماده‌ی 26 اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر « آموزش عالی باید با تساوی کامل برای همه امکان‌پذیر باشد تا هر کس بتواند بنا به استعداد خود از آن برخوردار شود.»

به تازگی مدیر گزینش دانشجویی سازمان سنجش با بیان این‌که بعضی از دانشجویان ادیان ساختگی دارند و جزو اقلیت‌های رسمی کشور به حساب نمی‌آیند گفته است اقلیت‌های غیر رسمی حق تحصیل ندارند و اگر در دانشگاهی تحصیل می‌کنند باید برای تعیین صلاحیت به هیئت مرکزی گزینش دانشجو فرستاده شوند.

این سخنان مرتضا نور بخش که پیش از این جمهوری اسلامی سعی در کتمان آن داشت حکایت از نقض آشکار حقوق بشر دارد. وی در ادامه با بیان این‌که شیطان پرستی، بودیسم، صوفی‌گری و بهاییت از فرقه‌های ساختگی و غیر رسمی هستند به طور تلویحی به محرومیت از تحصیل این گروه‌ها اشاره کرده است.

این در حالی است که پیش از این لاریجانی در ژنو اعلام کرده بود با این‌که بهاییان از ادیان رسمی شناخته نمی‌شوند از تمام حقوق شهروندی برخوردار هستند و وی می‌تواند نام ۲۰۰ دانشجوی بهایی که هم اکنون در دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند را نام ببرد. به سراغ حسام میثاقی، سخن‌گوی «جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی» و فعال حق تحصیل رفتیم تا نظر وی را در این رابطه جویا شویم.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید


آقای میثاقی، صحبت اقای نوربخش را چطور ارزیابی می‌کنید؟

صحبت‌های آقای نوربخش در مدت اخیر کم سابقه نبوده است. با توجه به جوی که الان در کشور حاکم هست و می‌توان گفت جو سرکوب فعالان دانشجویی، سرکوب و تصویه بیشتر از هر موقع دیگری است، انتظار این صحبت‌ها نیز می‌رفت. همان‌طور که مثلن مدتی پیش که اسفند ماه آقای کامران دانشجو، وزیر علوم اعلام کرده بودند که اساتید دانشگاه باید همه به مبانی اسلام معتقد باشند و گفته بودند که ما به ۲۲ هزار استاد معتقد احتیاج داریم و صحبت‌های دیگری که از سوی مسوولین عنوان می‌شد، متون فلسفی که اسلام‌زدایی می‌کنند، ترجمه و آموزش داده نشوند. از این قبیل موارد ما زیاد داشته‌ایم.

این‌که آقای دکتر نوربخش که مسئول گزینش سازمان سنجش هستند و محرومین از تحصیل هرگاه به سازمان سنجش رفتند با ایشان صحبت کردند و ایشان را می‌شناسند. این صحبت ایشان بازهم جای نگرانی دارد زیرا وی کسی است که خود من و خیلی از محرومین از تحصیل وقتی با ایشان ملاقات می‌کردیم، همیشه ابراز امیدواری می‌کردند که در حال فعالیت برای ورود محرومین از تحصیل به دانشگاه‌ها هستند.

چه محرومین از تحصیل بهایی و چه افرادی که در کنکور کارشناسی ارشد ستاره‌دار می‌شوند. ولی ایشان برخورد دوگانه‌ای دارند. در یک رسانه‌ی دولتی برعکس عمل می‌کنند و از یک تریبون دولتی همان صحبت‌هایی که از قدیم گفته می‌شد را تکرار می‌کنند. این برخورد دوگانه اصلا نمی‌تواند از سوی فعالان حق تحصیل و دانشجویی قابل تحمل باشد.

آیا فکر می‌کنید این صحبت‌ها نوعی نشان از کامل شدن انقلاب فرهنگی که پس از انقلاب اسلامی خبر از اسلامی‌ شدن دانشگاه‌ها می‌داد، دارد یا این روندی است که در طول ۳۰ سال شاهد ان بودیم؟

این روند در طول سی‌سال بوده است. می‌شود گفت در ۸ سال دوره‌ی اصلاحات کم شد، ولی ما هیچ‌وقت نمی‌توانیم بگوییم که در این دوره‌ی سی‌سال محرومیت از تحصیل وجود نداشته است. الآن با این روندی که پیش می‌رود من فکر می‌کنم با انقلاب فرهنگی جدیدی روبه‌رو باشیم و یک طیف اسلام‌گرایان افراطی که وارد وزارت‌خانه‌ها شده‌اند دارند به طریقی عمل می‌کنند که هیچ‌گونه دانشجوی منتقد و هیچ فردی که عقیده‌ی غیراسلامی داشته باشد را قبول نمی‌کنند. محرومیت از تحصیل بهاییان نیز که ۳۰ سال است ادامه دارد، با این وضعیت تشدید می‌شود.

هر چند همان‌طور که می‌دانید همیشه تعداد خیلی محدودی از بهاییان را در دانشگاه نگه می‌دارند تا زمانی که اقای لاریجانی می‌رود در مکانی بین‌المللی صحبت می‌کند بتواند بگوید که مثلن ما ۲۰۰ دانشجوی بهایی داریم در صورتی که ما می‌توانیم بگوییم هر ساله، ۴۰۰ الی ۵۰۰ نفر از افرادی که معتقد به دیانت بهایی هستند از تحصیل محروم می‌شوند.

از سوی دیگر ما می‌بینیم نتایج کارشناسی ارشد می‌آید و هر روز بر تعداد دانشجویان ستاره‌دار افزوده می‌شود و برخوردهای جدیدی از سوی حاکمیت صورت می‌گیرد. مثلن دانشجویان را از حراست دانشگاه می‌خواهند و آن‌جا بازداشت می‌کنند. این اصلا روند خوبی نیست و فکر نمی‌کنم فضای دانشگاه و فعالان دانشجویی این را بربتابند و خیلی راحت از کنار آن عبور کنند.

آیا بیان این اظهارات در آستانه‌ی کنکور، خبر از فیلتر شدن بهاییان و دیگر اقلیت‌های غیر رسمی کشور می‌دانید؟

این طور به نظر می‌رسد. وقتی این صحبت‌ها را می‌کنند مسلما دارند برای چنین اقدامی زمینه‌چینی می‌کنند، همان‌طور که سال‌های پیش نیز کردند. امسال که این صحبت‌ها دارد قبل از کنکور انجام می‌شود، شاید تعداد بیشتری نیز از تحصیل محروم شوند ولی مهم این است که افرادی که از تحصیل محروم می‌شوند نباید سکوت کنند، نباید به این موضوع عادت کنند و آن را به عنوان امری عادی قلمداد کنند زیرا واقعا این فاجعه‌ای است که در کشور ما اتفاق می‌افتد و هر سال عده‌ی زیادی به دلیل این‌که عقیده‌ی آن‌ها اسلام نیست از تحصیل محروم می‌شوند.

فکر می‌کنید این گروه‌هایی که ایشان نام بردند، شیطان پرستی، صوفی‌گری، بودیسم و بهاییان جطور برای گزینش سازمان سنجش شناسایی می‌شوند که بتوانند آن‌ها را فیلتر کنند؟

همان‌طور که می‌دانید وزارت اطلاعات ایران کاملن از زندگی اقلیت‌هایی که در کشور زندگی می‌کنند اگاه است و ان‌ها را کاملن تحت کنترل دارد. شواهد آن موجود است. مثلن در مورد اقلیت بهایی و افرادی که معتقد به این دین هستند در ایران، زندگی آن‌ها کاملن کنترل می‌شود، شناسایی می‌شوند و امارشان را به طور کامل دارند. حتی اگر در دانشگاه اعلام نکنند و دوستانشان ندانند که آن‌ها بهایی هستند طی نامه‌هایی که از حراست و وزارت اطلاعات می‌آید، آن‌ها را شناسایی و اخراج می‌کنند.

این مورد، موردی هست که برای خود من نیز اتفاق افتاده است. یعنی بدون این‌که مسئولین دانشگان و دانشجویان بدانند، تنها چند تن از دوستانم می‌دانستند که من بهایی هستم، ولی طی نامه‌هایی که آمد و فشار وزارت اطلاعات من را اخراج کردند. در صورتی که هیچ‌گونه صحبت، فعالیت و عملی انجام نشد که بخواهد نشان بدهد من و خیلی از دوستان دیگر معتقد به این دین هستیم.

موضوعی که هست این است که فضای دانشگاه، فضای برای این صحبت ها نیست، آن‌جا فضای درس، آموزش و علم است. این که چنین مواردی را دخیل می‌کنند، می‌خواهند مذهب را به تمام لایه‌های زندگی مردم در ایران بسط دهند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,