Saturday, 18 July 2015
21 March 2023
سوت - درپی ایجاد شایعه حضور دایی در جام

«دایی حضور در آفریقای‌جنوبی را رد کرد»

2010 June 19

محمدرضا / رادیوکوچه

mohamadreza@koochehmail.com

در حالی‌که اکثر رسانه‌ها خبر حضور علی دایی، سرمربی پرسپولیس را در آفریقای‌جنوبی منتشر کردند او با رد این خبر اعلام کرد در فرانسه بوده است: «متاسفانه یک‌سری اخبار کذب مربوط به‌خودم را در روزنامه‌ها می‌خوانم، من به آفریقای‌جنوبی نرفته بودم و به‌خاطر یک سری مسایل شخصی مدتی در ایران نبودم. متاسفانه یا خوش‌بختانه همیشه اخبار ضد و نقیض در فوتبال ما منتشر می‌شود. من در این مدت فقط با باشگاه پرسپولیس در ارتباط بودم و هیچ‌گونه فعالیت ورزشی هم نکردم.»

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دایی در مورد غیبت ایران در جام‌جهانی گفت: «اکنون که مسابقه‌های جام‌جهانی شروع شده همه مردم حسرت نبود ایران در این رقابت‌ها را می‌خورند، اما با حسرت‌خوردن چیزی درست نمی‌شود. ما باید با مدیریت درست برنامه‌ریزی خوبی داشته باشیم تا حداقل در جام‌جهانی دوره آینده حضور داشته باشیم. ما باید برای آینده از همین الان برنامه‌ریزی کنیم.»

او درباره درخشش تیم‌های آسیایی در این رقابت‌ها گفت: «آسیایی‌ها به‌خصوص تیم‌های شرق این قاره خیلی پیش‌رفت کرده‌اند. وقتی کره‌شمالی دو بر یک به‌برزیل می‌بازد و دو تیم کره‌جنوبی و ژاپن حریفان قدرت‌مندی چون یونان و کامرون را شکست می‌دهند، این نشان‌دهنده پیش‌رفت فوتبال‌شان است. فوتبالی که با مدیریت و برنامه‌ریزی درست و تلاش زیاد پیش‌رفت کرده است. ما نیز اگر روزی به‌چنین رویه‌ای برسیم می‌توانیم پیش‌رفت کنیم.»

دایی در مورد خریدهای جدید پرسپولیس گفت: «دست ما به‌ستاره‌ها نمی‌رسد، آن‌ها خیلی بالا هستند. ما سعی می‌کنیم بر اساس نیازهای تیم و برنامه‌های تاکتیکی که داریم بازیکنان مدنظر را جذب کنیم تا ضعف‌هایی که در فصل گذشته داشتیم بپوشانیم.»

دایی هم‌چنین درباره جدایی برخی از بازیکنان فصل گذشته پرسپولیس از این تیم گفت: «من از تمام بازیکنانی که من را تحمل کردند تشکر می‌کنم، تاکید می‌کنم که همه آن‌ها عالی بودند و زحمت زیادی برای موفقیت پرسپولیس کشیدند، اما ذات حرفه‌ای فوتبال این است که ما به‌دنبال پوشش‌دادن ضعف‌هایمان باشیم لذا اگر بازیکنی در لیست ما وجود نداشته باشد نباید ناراحت شود. آن بازیکنان باید بدانند که تصمیمات گرفته شده شاید به‌این خاطر بوده است که با این یارگیری‌ای که برای فصل جدید انجام داده‌ایم، دیگر به‌آن‌ها بازی نرسد چرا که ما بر اساس تاکتیک‌هایمان بازیکنان لازم را جذب می‌کنیم. باز هم از آن‌ها تشکر می‌کنم و می‌گویم که این علی دایی است که باید در رقابت‌های سال آینده پاسخ‌گوی انتظارات مردم و هواداران پرسپولیس باشد، لذا مجبور است برای بهترشدن تیمش دست به‌تغییرات بزند.»

دایی نامی از برخی از بازیکنانی که شایعه حضور یا عدم حضورشان در پرسپولیس مطرح می‌شود را نبرد و در این‌باره تن‌ها گفت: «نام بازیکنانی را که می‌خواستم به‌باشگاه داده‌ام و لیست نفراتی که تشخیص دادم در تیم بمانند را هم در اختیار باشگاه قرار دادم و همه اطلاعات و آخرین اخبار در این زمینه را باید از باشگاه بپرسید.»

وی درباره جذب بازیکنان خارجی در پرسپولیس گفت:‌ »در پاریس که بودم یک بازیکن ایرانی را یافتم که حدود شش سال است که ایران را ترک کرده است. ارزیابی‌ام از شرایطش خوب بود لذا او را دعوت کردم تا در اردوی آلمان به‌تمرین‌های پرسپولیس بیاید تا مورد ارزیابی بیش‌تری قرار بگیرد. فکر می‌کنم بازیکن خوبی باشد و اگر این‌طور بود، او را به‌خدمت می‌گیریم.»

هم‌چنین علی دایی، سرمربی تیم پرسپولیس به‌شدت از تصمیم سازمان لیگ برای تعیین سقف قراردادها انتقاد کرد: «بیش از 50 درصد بازیکنانی که تاکنون در لیگ برتر قراردادشان به‌ثبت رسیده، قانون سقف قراردادها مشمول حالشان نشده است. این قانون در هیچ‌جای دنیا وجود ندارد. مطمئن باشید هیچ بازیکن ملی‌پوشی با 350 میلیون تومان در هیچ تیمی بازی نمی‌کند. این مسایل و قوانین نادرست باعث می‌شود باشگاه‌ها، روی به‌کارهای خلاف و به‌نوعی دادن پول‌های زیرمیزی روی بیاورند. مطمئن هستم بیش از 50 درصد از بازیکنانی که تاکنون در لیگ برتر قراردادشان به‌ثبت رسیده، قانون سقف قراردادها مشمول حالشان نشده است. راه‌های زیادی برای فرار از این قانون وجود دارد. وقتی ما می‌گوییم همه مردم باید مالیات بدهند خب طبیعتن از قراردادهای سنگین هم می‌شود مالیات‌ها را برداشت. شاید یک تیم سرمایه‌اش بیش از یک تیم دیگر باشد، دلیل ندارد یک تیم بر اساس نیازهایش و بودجه‌ای که دارد نتواند بازیکن 2 میلیارد تومانی بگیرد.

تیم‌ها باید بر اساس نیازهایشان، خودشان را آماده کنند. متاسفانه این وضعیت در هیچ‌جای دنیا نیست. هیچ‌وقت تیمی مثل چلسی مانند بیرمنگام بازیکن نمی‌گیرد. یا تیم آرمنیا‌بیلفیلد هیچ زمان به بایرن‌مونیخ در این خصوص نخواهد رسید. نمی‌دانم چرا این قانون من‌درآوردی را درست کردند. این‌ها باعث پس‌رفت فوتبال ما می‌شود. معتقدم چون ما بلد نیستیم در فوتبال‌مان درآمدزایی کنیم این قوانین من‌درآوردی را اتخاذ می‌کنیم و از خودمان چنین فرمول‌هایی می‌سازیم. خود این امر باعث خلاف در کشور می‌شود، در حالی‌که حضور بازیکنان توان‌مند با هر مبلغی، می‌تواند باعث پیش‌رفت فوتبال هم بشود، در صورتی‌که کارشناسانه عمل شود. در برخی از تیم‌های دنیا ممکن است یک بازیکن ماهیانه 2 میلیون دلار درآمد داشته باشد و بازیکن دیگری در همان تیم ماهیانه 50 هزار دلار بگیرد. در فوتبال حرفه‌ای این مسایل طبیعی است. وقتی می‌گوییم فلان بازیکن ستاره است و برای ما بسیار تاثیرگذار بوده و طبیعتن خیلی از نتایج خوب را مدیون او هستیم، باید رقم قراردادش بیش از بازیکنان عادی باشد. مگر می‌شود جمعی از بازیکنان با ویژگی‌های مختلف را با یک رقم ثابت جذب کرد؟ هیچ تیم باشگاهی نمی‌تواند این چنین یارگیری کند و مطمئن باشید تاکنون هم نکرده است و همه از راه‌های گریز از این قانون استفاده می‌کنند.»

هم‌چنین دایی، از وجود ستاد منشور اخلاقی انتقاد کرد و گفت: «معتقدم منشور اخلاقی نمی‌تواند دردی از فوتبال ما دوا کند. متاسفانه این هم بحث دیگری است که چیزی به‌اسم آن در هیچ‌جای دنیا ندیده‌ام. منشور اخلاقی در هیچ لیگی وجود ندارد. اگر برخی از افراد از نظر ما دارای مشکل هستند باید ابلاغیه‌هایی را به آن‌ها داد تا بتوانند از خودشان دفاع کنند و این موضوع می‌تواند رسانه‌ای هم نشود، نه آن که حرف اول نام و نام‌‌خانوادگی آن‌ها را منتشر کنیم و به‌ یک‌سری حاشیه‌ها دامن بزنیم. در فوتبال حرفه‌ای این بحث هم معنا ندارد. هرچند همه ما به یک‌سری موازین شرعی و عرفی معتقد هستیم، اما یک‌سری مسایل در فوتبال دخالتی ندارد. نمی‌دانم برخی اتهامات را برچه اساسی به‌برخی افراد می‌زنند؟ مقامات بالاتر هم داریم که می‌توانند به‌مشکلات اخلاقی احتمالی برخی افراد رسیدگی کنند. اگر یک مربی بد است و کار خلافی انجام داده قطعن در لیگ یک هم نباید مربی‌گری کند و دلیل فرستادن آن‌ها به‌دسته پایین‌تر را نمی‌فهمم.»

وی هم‌چنین از وجود حاشیه‌های بسیار در فوتبال ایران هم انتقاد کرد و آن‌را دلیل اصلی عدم پیش‌رفت فوتبال‌مان دانست و گفت: «متاسفانه در مملکت ما بیش از آن‌چه که باید به‌متن ورزش پرداخته شود، به حاشیه‌های آن می‌پردازیم. البته باید بپذیریم که در مملکت ما خریداران حاشیه‌ها هم بیش‌تر از افراد علاقه‌مند به متن ورزش هستند. ما هیچ‌وقت به‌دنبال اصل ورزش نرفته‌ایم. یکی عکس من را با بکن‌بایر چاپ می‌کند و دیگری خبر از دعوت سپ‌بلاتر از علی دایی می‌نویسد. خودم باید اخبار مربوط به‌خودم را در روزنامه‌ها بیابم. این وضعیت به‌ضرر فوتبال ماست. البته معتقدم همه ما در این خصوص مقصریم. هم ورزش‌کاران و هم رسانه‌ها و نیز خیلی از افراد دیگر در شرایط به‌وجود آمده، سهیم هستند. همه ما دست به‌دست هم دادیم و حاشیه‌های ورزش را بیش‌تر کردیم و باعث فراموشی اصل آن شده‌ایم.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment