Saturday, 18 July 2015
23 March 2023

«ده شایعه بزرگ دنیای مجازی»

2009 September 05

صدها سال است که انسان‌ها به پخش شایعه می‌پردازند. در بعضی موارد برای اهداف خاص و در موارد دیگر تنها برای شوخی و سرگرمی . در سال‌های اخیر با گسترش اینترنت و به خصوص انفجار اشتراک اطلاعات با وب 2 و ابزارهایی مثل یوتیوب و توییتر پخش شایعه و قابل باور کردن آن بسیار آسان‌تر شده است . در این مطلب به 10 شایعه بزرگ تاریخ وب که خیلی‌ها در سراسر جهان آن‌ها را باور کرده بودند می‌پردازیم .

20090905-shaye'e-koocheh

1- هیولای مونتاک : درجولای سال 2008 انتشار مقاله‌ای در روزنامه محلی مونتاک واقع در نیویورک به همراه یک عکس منجر به پخش شایعه هیولای مونتاک شد . در این مقاله جنازه موجودی عجیب و ترسناک نشان داده می شد که به گفته این روزنامه در سواحل مونتاک پیدا شده بود . نکته جالب این‌جاست که اگر چه صحت این موضوع هیچ وقت تایید نشد، اما هیچ خبر و اطلاعیه‌ای هم در نفی آن منتشر نشد و هنوز هم هیچ کس نمی داند که آیا این موجود ترسناک در حقیقت وجود داشته و در این صورت چه اسمی می‌توان برای آن گذاشت؟ یک راکون؟ یک لاک‌پشت دریایی بدون لاک ؟ یا یک سگ بوکسور !

20090905-shaye'e-koocheh1

2 – چگونه آی‌پادتان را با یک پیاز شارژ کنید:  یکی از خنده‌دارترین شوخی‌های وبی را سایت Household Hacker پخش کرده است. این سایت فیلمی را در یوتیوب منتشر کرد که نشان می‌داد چطور می‌توان یک دستگاه آی‌پاد را تنها با یک پیاز شارژ کرد! نکته جالب این بود که آن‌قدر در این ویدیو دلایل علمی و منطقی برای این موضوع بیان می‌شود که در نگاه اول بطور کامل باور پذیر است و به همین دلیل بود که این آموزش در ده‌ها روزنامه به چاپ رسید و کلی از ملت آی‌پادهایشان را به پیاز وصل کردند. اما بعد از گذشته یک هفته این سایت نوشت : سر کار بودی داداش!

20090905-shaye'e-koocheh2

3 – پری شهر دربی: یک  انگلیسی به عنوان دروغ اول آوریل سال 2006 در سایتش نوشت که توانسته لاشه یک پری را پیدا کند و حاضر است که آن را در eBay به فروش برساند . ظاهرن پری قلابی Dan زیادی خوب ساخته شده بود ، چون سایتش به راحتی 20000 ویزیتور پیدا کرد و حتی بعد از اینکه اعلام شد این پری قلابی است Dan ایمیل‌هایی دریافت می‌کرد مبنی بر اینکه بهتر است قبل از اینکه نفرین پری او را بگیرد جنازه‌اش را طی مراسمی به خاک بسپارد !

20090905-shaye'e-koocheh3

4 – دختر 15 ساله یوتیوب: در سال 2006 دختری به ظاهر 15 ساله شروع به انتشار سری ویدیوهایی کرد که در آنها خیلی ساده درد و دل می‌کرد و از زندگی سختش با والدینی با عقاید عجیب و غریب مذهبی تعریف می‌کرد. این سری ویدیوها ناگهان به شدت محبوب شدند و با اینکه 2 ماه بعد معلوم شد که ساختگی و دارای فیلم‌نامه هستند و حتی اسم بازگیر نوجوان هم معلوم شد ( جسیکا رز ) تا اواخر سال 2008 هم‌چنان جزو پر بازدیدهای یوتیوب باقی ماندند .

20090905-shaye'e-koocheh4

5 –  تلویزیون گوگل: شایعه تاسیس تلویزیون گوگل سال‌هاست که بگوش می‌رسد . بنابراین تعجبی نداشت که وقتی مارک اریکسون باهوش ویدیویی بسیار خوش ساخت به نام «چگونه به سرویس بتای تلوزیون گوگل دسترسی پیدا کنیم» منتشر کرد، ملت مو به مو آموزش او را اجرا کردند و البته به باقالی‌ها راهنمایی شدند! با وجود این‌که تلویزیون گوگل وجود خارجی ندارد، ولی سایتی به نام HULU ساخته شد که بطور شگفت‌آوری به ویدیوی منتشر شده توسط مارک شبیه است .

20090905-shaye'e-koocheh5

6 –  بیل‌گیتس به شما همین‌طوری پول می‌دهد: این درست است که بیل گیتس از طریق کمپانی بیل و ملیندا گیتس در سراسر جهان به مردم کمک‌رسانی می‌کند و کارهای خیریه انجام می‌دهد، اما شایعه‌ای که در صورت فوروارد کردن یک سری ایمیل مربوط به مایکروسافت به حساب شما پول واریز می‌شود به هیچ وجه صحت نداشت . ماجرا از این قرار بود که ایمیل‌هایی به دست ملت می‌رسید که مایکروسافت و Aol در حال تست یک برنامه جدید ردیابی ایمیل هستند و به حساب کسانی که این ایمیل را به دوستانشان فوروارد کنند بسته به تعداد فوروارد پول واریز می‌کند . جالب این‌که ماجرا هنوز هم ادامه دارد و عده‌ای همچنان مشغول فوروارد کردن این ایمیل هستند.

20090905-shaye'e-koocheh6

عنکبوت‌های غول پیکر در عراق: این ماجرا هم از طریق یک ایمیل شروع شد . به این ترتیب که در آن از مردم خواسته می‌شد که برای سربازان آمریکایی در عراق دست به دعا بردارند . نه بخاطر این‌که جنگ خطرناک است یا آن‌ها از خانواده‌شان دور هستند بلکه بخاطر عنکبوت‌های غول‌پیکر ماقبل تاریخ که در بیابان‌های عراق به سربازان حمله می‌کنند . این شایعه البته به صورت خیلی محدودتر در جنگ اول خلیج فارس در سال 1993 ساخت شده بود که در آن بیان می‌شد که این عنکبوت‌ها 25 مایل در ساعت سرعت دارند. می‌توانند ده‌ها متر در هوا بپرند و می‌توانند تا 10 اینچ طول داشته باشند.
ماجرا از آن‌جا قابل باور شد که همراه این ایمیل عکسی هم بود که سربازی در حالی که یکی از این عنکبوت‌ها را در دست داشت نشان می‌داد. جالب‌تر این‌که این عنکبوت‌ها وجود دارند اما نه به بزرگی و وحشتناکی که در عکس نشان داده می شد . بلکه این زاویه خاص عکس بود که عنکبوت زبان بسته را اینقدر ترسناک نشان می‌داد !

20090905-shaye'e-koocheh7

8 – سگ هرکولی: در سال 2007 عکسی منتشر شد که در آن سگی به اسم هرکول ، با وزنی معادل 282 پوند و اندازه‌ای تقریبا برابر یک اسب نشان داده می‌شد . گرچه این عکس فوتوشاپی بود اما جالب این‌که پیش از این سگی به همین نام به عنوان بزرگترین سگ جهان معرفی شده بود و همین باعث باور پذیر شدن عکس شد. اما بطور مسلم این هرکول، اون هرکول نبود !

20090905-shaye'e-koocheh8

9 – جنازه بزرگ پا: سال گذشته 2 شایعه‌پران حرفه‌ای کنفرانس مطبوعاتی به راه انداختند و در آن عکسی از جنازه یک بزرگ پا نشان دادند . شدت پخش این شایعه و عکس در سطح وب به قدری بود که حتی شبکه CNN هم به آن پوشش خبری داد . یک علاقه‌مند ساده هم 50000 دلار برای خرید این بزرگ پا به شایعه پراکنان پرداخت و تنها بسته بزرگی از یخ دریافت کرد . یکی از دو شایعه پران که پلیس بود از کار اخراج و نفر دیگر هم دادگاهی شد.

20090905-shaye'e-koocheh9

10 –  دختری که به کانگورو تبدیل شد: در سال 1386 در ایران شایعه شده بود که دختری در هلند به دلیل بی‌احترامی به قرآن کتاب آسمانی مسلمانان تبدیل به کانگورو شده است. عکسی هم در اینترنت پخش شد که البته چندی بعد همه آن را تکذیب کردند و عکس را ساختگی خواندند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|