Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
گزارش روز

«پناهندگان کرد در ترکیه»

2010 June 22

شکوفه/ رادیو کوچه/ دفتر ترکیه

shokufeh@koochehmail.com

بسیاری از کرد‌های ایرانی مدت‌هاست که از طریق مرز‌های قانونی و غیر‌قانونی وارد خاک کشور ترکیه می‌شوند و تقاضای پناهندگی خود را به یو ان، نمایندگی سازمان ملل متحد می‌دهند. گرفتن پذیرش برای بسیاری از آن‌ها بین دو تا هفت سال طول می‌کشد. حتا کسانی بودند که کارشان به 9 سال هم کشیده است.

در برنامه‌ی امروز با یکی از هم‌وطنان کرد، گفت‌وگویی داشتم. آقای «ن» مدت چهارده ماه است که با خانواده‌ی هفت نفریشان در ترکیه زندگی می‌کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«کرد‌هایی که در شهر وان زندگی می‌کنند با مشکلات فراوانی رو‌به‌رو هستند. حتا در سرمای زمستان ترکیه که خیلی هم سخت هست، زیر نایلون‌های سرپوشیده با بدبختی زندگی می‌کنند. خیلی‌هاشان از طریق کارگری و فروش کومور پول در می‌آورند. ما کر‌دهایی داشتیم که حتا 9 سال هم کارشان طول کشیده. خوش شانس‌ترینشان 2 سال این‌جا می‌ماند.»

«شاید بعضی وقت‌ها این‌جا پناهنده‌ها از وضعیتی که در ایران بودند هم بهتر زندگی کنند. در ایران هم وضعیت بسیاری از کرد‌ها مخصوصن مناطق مرزی واقعن مشکل است.»

«بعضی‌ها واقعن آن‌چنان زندگیشان به سختی و بن بست می‌رسد که مجبور می‌شوند به این‌جا بیایند و این شرایط را تحمل کنند، اکثر آ‌ها به خاطر سیاسی بودن می‌آیند به این‌جا و به خاطر در امان ماندن خانواده و زن و بچه‌شان. نمی‌خواهند که خانواده‌هاشان به خاطر آن‌ها به خطر بیفتند.»

«خیلی از کرد‌ها با توجه به این که اصولن با راه قاچاق آشنایی دارند، اگر از این‌جا جواب نگیرند خیلی‌هاشان تصمیم می‌گیرند که از طریق قاچاق اقدام می‌کنند و به سمت کشور‌های اروپایی می‌روند. در این راه مال و جان و حتا ناموسشان را هم از دست می‌دهند.»

«من واقعن از رسیدگی سازمان یو ان سپاسگزارم. نمی‌خواهم نا‌شکری کنم چون به خیلی‌ها کمک می‌کنند که از شرایط سخت در بیایند اما من واقعن تقاضا دارم به وضعیت ما بیشتر رسیدگی کنند و تبعیضاتی که به نظر می‌آید وجود دارد کم‌رنگ‌تر بشود.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment