Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
زندان گوهردشت کرج،

«فاجعه انسانی در حال اتفاق است»

2010 June 23

آن‌چه در این بخش می‌آید فقط انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است و این رادیو دخل و تصرفی در آن ندارد.

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: زندان رجایی‌شهر کرج (‌گوهر دشت) این روزها محلی برای نگهداری بسیاری از زندانیان سیاسی تبدیل شده است که نسبت به چند سال اخیر قابل توجه است. در این زندان، بسیاری از زندانیان با انواع بیماری‌ها و ناراحتی‌های روانی و جسمی دست و پنجه نرم می‌کنند. تعدادی نیز جان خود را از دست داده‌اند. در حال حاضر زندان رجایی‌شهر کرج به قتل‌گاه و تبعیدگاه معروف شده است. دو زندانی سیاسی محبوس در این زندان در تماسی با کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی گزارشی از وضعیت آن ارایه کرده‌اند که بیان‌گر وقوع فاجعه ای انسانی است.

بر اساس گزارش‌های دریافتی کمیته دفاع از زندانیان سیاسی از زندانیان زندان رجایی شهر کرج، وضعیت این زندان بسیار اسفناک است و علی حاج‌کاظم رییس زندان و علی محمدی معاون او با هماهنگی دستگاه قضایی و امنیتی، نقش مهمی در تشدید فشارها علیه زندانیان سیاسی دارند. تشدید وضعیت غیر بهداشتی بندها، جلوگیری از ورود داروهای مورد نیاز زندانیان، ضرب و شتم و شکنجه زندانیان، قطع آب، قرار دادن زندانیان سیاسی در کنار زندانیان بیمار و شرور، از جمله تلاش‌هایی است که مدیریت زندان برای سرکوب زندانیان سیاسی انجام می‌دهد.

به دستور رییس زندان، حسینیه ویژه‌ای در بند یک افتتاح شده و تعدادی زندانی از جمله احمد زیدآبادی به آن منتقل شده‌اند. این حسینیه که تنها حدود ۱۱۰ متر است فاقد هرگونه امکانات اولیه زندگی در زندان است و تنها مزیت آن دور بودن زندانیان آن از دیگر زندانیان زندان رجایی‌شهر است که اکثر آن‌ها را زندانیان جرایم عمدی از قبیل شرارت و قتل تشکیل می‌دهند. در این حسینیه حدود ۷ نفر بر روی موکت زندگی می‌کنند.

در اکثر بندهای زندان رجایی‌شهر به علت تراکم بیش از حد زندانی، عده زیادی در سالن می‌خوابند که به کف خواب معروف شده‌اند. به عنوان نمونه در بند ۴ بیش از ۸۰۰ زندانی جا داده شده‌اند در حالی‌که ظرفیت آن بین ۲۰۰ تا ۲۴۰ زندانی است. بند ۴ فاقد حمام است و فقط هشت دستشویی دارد و زندانیان در صف های طولانی می‌نشینند تا پس از مدت‌ها امکان استفاده از دستشویی را بدست آورند.  از سویی در این بند آب از ساعت ۷ و نیم صبح تا ۱۱ شب قطع می‌شود.

علی صارمی، محمد علی منصوری، صالح کهندانی، سعید ماسوری، هود یازرلو، میثاق یزدان‌نژاد، علی معزی، افشین بایمانی، کریم عزیز، مهدی فطرت و حسن طفاح از جمله زندانیان سیاسی بند ۴ به شمار می‌روند که در شرایط سختی به‌سر می‌برند.

یکی دیگر از روش‌های برخورد با زندانیان سیاسی، جلوگیری از دست‌رسی به دارو و درمان است که در کنار وضعیت غیر بهداشتی این زندان، شرایط بسیار دردناک و طاقت‌فرسایی برای زندانیان فراهم کرده است. منصور اسانلو، خالد هردانی، علی صارمی و منصور رادپور از جمله زندانیان سیاسی امنیتی به شمار می‌روند که ماموران زندان از ورود داروهای آن‌ها به زندان جلوگیری به‌عمل می‌آورند.

بهروز جاوید تهرانی و تعدادی دیگر را در بند یک در کنار زندانیان خطرناک قرار داده‌اند تا آن‌ها را تحت فشار بگذارند. بند یک را که از سه سالن تشکیل می‌شود به یکی از بدترین بندهای زندان می‌شناسند. سالن شماره ۲ بند یک را سلول‌های انفرادی تشکیل می‌دهند که به سگ‌دونی معروف است و در آن‌جا زندانیان را تحت شکنجه قرار می‌دهند. بهروز جاوید‌تهرانی در این بند به شدت مورد شکنجه قرار گرفته است. در روزهای گذشته، گارد زندان به زندانیان بند یک حمله کرده و بسیاری را زیر ضرب و شتم گرفته‌اند. مدیریت زندان برای جلوگیری از درز خبر حمله به زندانیان، مانع انتقال مصدومین و زخمی شدگان به بهداری زندان شده است.

بند ۵ معروف به بند معتادون، که در آن زندانیان معتاد به مواد مخدر و بیماران عفونی نگهداری می‌شوند، یکی از بندهای خطرناک زندان رجایی شهر است که هر زندانی تازه وارد به این بند خیلی سریع دچار بیماری می‌شود. منصور اسانلو رهبر سندیکای شرکت واحد که برای تحت فشار گذاشته شدن به این بند منتقل شده بود دچار بیماری تنفسی شده است. اگرچه او تحت فشارهای بین‌المللی به بند ۳ که به بند کارگری معروف است، منتقل شده است. این در حالی است که منصور اسانلو از بیماری‌های متعددی رنج می‌برد و انتقال او به بند ۵ موجب افزایش رقم بیماری‌های او شده است.

وضعیت غیربهداشتی، حضور معتادان و بیماران عفونی و ایدزی و نیز شکنجه‌های اعمال شده در این زندان موجب شده است تا زندانیان سیاسی نسبت به جان خود در این زندان ابراز نگرانی کنند. آن‌ها از جمله نگران سلامتی بهروز جاوید‌تهرانی هستند که گفته می‌شود مسوولان زندان می‌خواهند او را سربه نیست کنند.

برای جلوگیری از فاجعه انسانی در زندان رجایی‌شهر کرج‌، اطلاع‌رسانی و اعتراضات ایرانیان و نیز دخالت نهادهای بین‌المللی لازم است و کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی در این زمینه کوشش می‌کند.

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,