Saturday, 18 July 2015
24 March 2023
در راستای اظهارات احمدی‌نژاد در مورد برخورد با بی حجابی

«شتر سواری که دولا دولا نمی‌شود»

2010 June 23

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا بر اساس تقاضای مدیر وبلاگ و یا انتخاب دبیر روز است و نگاهی بی‌طرفانه در آن حاکم است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. این رادیو باز نشر وبلاگستان را فرصتی برای نقد و بررسی آن می‌داند. این بخش با هدف ایجاد فرصت نقد و بررسی در فضای رسانه‌ای وب منتشر می‌شود و بی‌شک نظر نویسندگان آن است و نه رادیو کوچه. کوچه خود را موظف به انتشار عمده نظرهایی می‌داند که در وبلاگستان منتشر می‌شود و از آن مطلع می‌شود.

فریدوم

آیا به‌نظر شما گفتن از این‌که ما در جایی زندگی می‌کنیم که دروغ بی‌داد می‌کند، دزدی رواج دارد، ظلم و ستم نهادینه شده و … فاید‌ه‌ای هم دارد؟ پست قبلی یک عکس برای شما گذاشتم و البته توضیحش را هم دادم. امروز هم یک عکس دیگر برایتان می‌گذارم. این عکس را یکی از دوستان برای بنده فرستاده. نگاه کنید:

چه چیزی به ذهن شما می‌رسد؟ توهین به زن؟ توهین به شعور و شخصیت افراد؟ دخالت در حریم خصوصی و آزادی‌های فردی؟ تحجر؟ بله حق با شماست همه این‌ها وجود دارد. ای کاش حداقل رییس دولت آدم با شهامتی بود و مانند کشور دوست و برادر چین، از مواضع عصر حجری خود نیز دفاع می‌کرد.

چند روز پیش ایشان در شبکه ۱ سیما حضور یافتند و ضمن مژده اضمحلال سازمان ملل و شورای امنیت و فروپاشی آمریکا و … که به مردم ایران دادند، سخنانی ایراد فرمودند که واقعن آه از نهاد من بلند شد، شما را نمی‌دانم چه حالی داشتید. شاید خیلی از شما‌ها این مصاحبه‌ها را نگاه نکنید. من هم اغلب همین کار را می‌کنم، زیرا می‌ترسم تاثیر بدی بر روی اخلاقم بگذارند، اما بعضی وقت‌ها که بی‌کار می‌شوم، آن‌ها را نگاه می‌کنم و چند روزی را مات و مبهوت می‌مانم که مگر مردم ایران دارو دسته‌ی کورها هستند؟

آقای احمدی‌نژاد در جواب سوال مجری برنامه در مورد جای‌گاه نقش زنان در جامعه، به‌جای جواب دقیق و واضح به این سوال، به صحرای کربلا زدند و از شخصیت‌های دینی مایه گذاشتند. شخصیت‌هایی که در جامعه ما وجود ندارند، این درحالی است که سوال در مورد نقش زنان در جامعه کنونی بود، نه در تاریخ دین اسلام.

اما وقتی سوال اصلی که در مورد همان گشت‌های ارشاد و … بود پرسیده شد، آقای رییس جمهوری با قاطعیت اعلام کردند که «این‌ها هیچ ربطی به دولت ندارد، دولت واقعن تو این‌ها دخالتی ندارد» اما نگفتند که چه کسی مسوول است؟ آیا نیروی انتظامی سرخود این طرح را اجرا کرده؟ این درحالی است که پیش از این فرمانده این نیرو اعلام کرده بود دیگر نیاز به چنین گشت‌هایی نیست. اگر سرخود انجام شده است، چرا دولت واکنش نشان نمی‌دهد؟

«ما این‌ها را توهین می‌دانیم که یک زن و مردی تو خیابان راه می‌روند یه کسی بیاد و بگه آقا شما نسبتتون چی هست؟ به شما چه ربطی داره…» این‌ها ادامه سخنان آقای رییس جمهوری است. واقعن زیبا صحبت می‌کنند. درست است، واقعن به شما چه ربطی دارد که یک جوان چگونه لباس می‌پوشد یا با چه کسی بیرون می‌رود. این صحبت‌ها مرا به یاد تبلیغات انتخاباتی ایشان در دور اول می‌اندازد. ایشان آن زمان اعلام کردند، «مگر مشکل ما همین چند نخ تار موی بیرون دختران است؟ یعنی ما هیچ مشکل دیگری نداریم؟» ای کاش به این حرف‌ها عمل می‌شد. حرف‌های بسیار قشنگی هستند، اما حیف که دقیقن برخلاف این حرف‌ها عمل می‌شود. شاید هم باید از این حرف‌ها معانی دیگری برداشت کرد.

به یاد این جمله بیل کلینتون افتادم که گفته بود «این بستگی به این داره که معنی کلمه «است» چی باشه»، وی با گفتن این جمله ابعاد جدیدی به علم تجزیه کلمات داد، کلینتون این جمله را در شهادت خود برای دادگاه به کار برد و پیش از آن مردم آمریکا نمی‌دانستند که بیش از یک معنی برای کلمه «است» هست، اکنون هم احتمالن مردم ایران خواهند فهمید که «به شما چه ربطی داره» در واقع معنای جدیدی دارد و این شما منظور «شما» هستید، نه آن‌ها.

قدر مسلم آن‌که در عالم سیاست، یک سیاست‌مدار را از اعمالش می‌شناسند و دیدگاه‌های او را بر مبنای اعمالی که انجام می‌دهد ارزیابی می‌کنند نه سخنانی که می‌گوید. ما هم واقعن امیدواریم، این برگه‌های جریمه که واقعن نه تنها در شان زنان ایرانی که شان هیچ بنی بشری نیست، دروغ باشد، شایعه باشد، کار اسراییل باشد، نقشه آمریکا باشد و … اما چیزهایی می‌بینیم و می‌شنویم که باور این‌که این برگ‌ها دروغ است، برایمان سخت می‌شود.

آقای احمدی‌نژاد به‌عنوان یک ایرانی از شما می‌خواهم، با ما صادق باشید. انتظار تغییر از شما نداریم، حداقل رک و راست بگویید این کارها زیر سر چه کسی است. اگر خودتان دستور داده‌اید، خب پای حرفتان هم بایستید، بلاخره شما ۵۰ میلیون طرف‌دار دارید، از چه می‌ترسید؟ بگویید تا ما هم تکلیف کار خودمان را بدانیم، بلاخره یا ایران آزادترین کشور دنیا هست یا نیست. اگر نیست بگویید و همه را راحت کنید، شتر سواری که دولا دولا نمی‌شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,