Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
بوم رنگ- چهره ایران (بخش سوم)

«قانون‌اساسی حقوق‌دانان جنبش سبز»

2010 June 24

شیرین دهقان/  دفتر آمریکا / رادیو کوچه

shirin@koochehmail.com

دکتر جلیل بهار: «دوستان خارج از کشور به کمک مردم و نهادهای محل سکونتشان در اعمال فشار  به دولت‌های متبوعشان برای هم‌سوتر شدن با جنبش آزادی‌خواهانه مردم ایران کوشش زیادی کرده‌اند در این یک سال گذشته این اعتماد عملن یک اتحاد زیبا ایجاد کرده که به یمن همین جنبش طوفانی در ایران حاصل شده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

قسمت دوم این است که مشروعیت داخلی و بین‌المللی حکومت استبدادی به حداقل خودش در سی سال اخبر رسیده و آثار عمیقآندر تمام عرصه‌ها به تدریج در حال ظاهر شدن است و مشروعیت این حکومت دو سه ماه بعد از این‌که این حکومت فهمید این‌ها دارند کلاه می‌گذارند و شیادی می‌کنند ازآن تاریخ مشروعیت این حکومت زیر سوال رفته نه تنها مشروعیت شرعی آن بلکه مشروعیت قانونی آن. به دلیل این‌که به قانون اساسی عمل نکردند و این را هم در همه محافل تبلیغاتی جهان پدیدار کردند.

در طی این سی و یک سال اخیر  مجبور شد‌اند از عدم مشروعیت شرعی سخن به میان بیاورند و این هم حاصل کوشش مردم ایران بوده است.

به طور کلی سال 1389 از دید تعداد قابل توجهی از مردم سال تنوع تاکتیک‌ها برای به زانو در آوردن کامل دولت استبدادی در ایران بوده است.

بعضی  از ناظرهای سیاسی بر مبارزات بدون خشونت تاکید دارند این را  ملت ایران رد می‌کند. اگر قرار بود مبارزه سیاسی بدون خشونت به جایی برسد سی و یک سال وقت بود چه‌طور  عملی نشد؟

بر اساس حق دفاع مشروع یعنی این‌که اگر این دولت از ما و از وطن پرستان ایران و دوست‌داران ایران کسی را می‌کشد و نابود می‌کند. ما هم متقابلن حق داریم و بایستی در نابودی عوامل این حکومت و بر‌اندازی کل حکومت یک لحظه تردید نکنیم پس این دسته دوم هم در سال 1389 پیروز شده‌اند.

یعنی فهمیدند که نه تنها با نافرمانی مدنی و قیام بدون خشونت هیچ کاری نمی‌شود کرد قیام بدون خشونت یعنی خودکشی حکومتی یعنی در برابر حکومتی که تا دندان مسلح است بی‌اسلحه مبارزه کردن یعنی خودکشی مسلم. در همه خیابان‌ها ملت درو خواهند شد.

بحران اقتصادی از بی‌لیاقتی احمدی نژاد و دولتش و اصولن کل نظام در راه است یا پیوند خوردن جنبش آزادی مردم با خواسته‌های صنفی با اقشار صنفی مردم به ویژه کارگران و معلمان که به تدریج صورت خواهد گرفت کمر استبداد خم شده و خواهد شکست.

این امر در ابتدا به صورت اعتراضات صنفی  اعتصابات محدود و در نهایت احتمالن در سایه اتفاقاتی بزرگ و بحران زا که می‌تواند بسیار غیر‌منتظره و گوناگون باشد، به اعتراضات و اعتصابات عمومی تبدیل شود. و به همین دلیل در محیط‌های مختلف اجتماعی از سازمان‌دهی‌های کوچک و مستقل برای کسب آمادگی لازم برای عکس‌العمل مناسب در جهت یکسره کردن کار دولت استبدادی، سخنی در راه است.

روش‌های فلج‌سازی دولت استبدادی

به علت کوچک بودن واحدهای مبارزاتی که گفتیم از خود کوچه باید شروع شود آن است که چون ملت ما از دیر باز زیر بار یک حکومت دینی و نظامی است خیل خوب این حکومت  رحم نمی‌کند و بعد سعی می‌کند در هسته و نطفه همه حرکت‌ها را از بین ببرد. گفته می‌شود که یکی از روش‌های فلج سازی کامل این دولت می‌تواند به اندازه تعداد مردم  ایران متعدد و متنوع باشد.

نمی‌توانیم برای محیط‌های مختلف کار و زندگی نسخه مشترکی بپیچیم و انتخاب تاکتیک‌های مختلف فردی و اجتماعی فردی و جمعی با توجه به شرای محیطی و مسایل امنیتی و مانند این‌ها بر عهده خود آزادی‌خواهان است.

خود مردمی که در داخل کشورند دید و بازدیدهای عید نوروز و سایر مراسم ایرانی و چهارشنبه سوری مثل خاری ‌است در چشم استبداد فرو رفته  و عملن به مکان تحویل اوضاع تبادل نظر و تصمیم‌گیری برای اتخاذ تاکتیک‌های موثر در آینده تبدیل شدن بر داشت با این است که آتشی عظیم و رو به گسترش هم‌چنان شعله ور است. اما به دنبال یافتن موثرترین نقاط برای سوزاندن دامن دیو سیاه استبداد می‌باشد.

شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات در مورد هویت ایادی و عمال جمهوری اسلامی در نیروی انتظامی اطلاعات و سپاه

به طور کلی سال 1389 سال طرح خواسته‌های بی‌پاسخ مردم در طول سی سال گذشته بوده و هست و تا همین الان که سه ماه از این سال گذشته می‌بینیم به هیچ یک از خواسته‌های ملت ایران پاسخ داده نشده بخشی از حرف‌های مردم در جهت مبارزه با ماشین تبلیغاتی حکومت و حیله‌های آنان برای ایجاد انحراف در آن خواسته‌هاست شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات هر چه دقیق‌تر در مورد هیت ایادی و عمالشان مثل نام و آدرس و شغل در مورد هر کدام از این عوامل بیشتر از هر موقع دیگری در طی تاریخ  سی و یک ساله معرفی و افشاگری و این اقدامات هر کدامشان به نوبه خود موثر و تاثیر خودش را هم در کوتاه مدت خواهد داشت و هم در بلند مدت تا ملت ایران را به پیروزی برساند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,