Saturday, 18 July 2015
21 March 2023
سوم تیر - بیست و چهارم ژوئن

«تقویم تاریخ سوم تیر»

2010 June 24

مریم/ رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1377 خورشیدی – در نخستین همایش انجمن‌های علمی ایران دکترای افتخاری ریاضیات به‌استاد «احمد بیرشک» اعطا شد. استاد بیرشک در طول عمر خود موفق به‌انتشار نه‌صد مقاله و یک‌صد جلد کتاب و تربیت صدها دانشجوی پوینده علم شده است. پژوهش استاد در زمینه گاه‌شماری ایرانی، حیرت و تعجب بزرگ‌ترین تقویم‌شناسان جهان را برانگیخته است. از استاد بیرشک آثاری چون «دانش‌نامه بزرگ فارسی و خلاصه زندگی‌نامه دانش‌مندان جهان» موجود است.
  • 1286 خورشیدی – پس از پیروزی نهضت مشروطه و روشن‌شدن خطر انحراف آن، اقدامات «شیخ فضل‏اله نوری» علیه مشروطه از اوایل سال 1286 آغاز شد. وی در روز سوم تیر همان سال در راس عده‏ای از روحانیون و اصناف که بالغ بر پانصد نفر می‏شدند در اعتراض به‌‌این نهضت، در حرم عبدالعظیم در شهرری متحصن شدند و تقاضای جدی از شاه به‌عمل آورده که باید مشروطه، مشروعه شود.
  • 1821 میلادی – شهر «کاراکاس» پایتخت امروزی کشور ونزوئلا در آمریکای لاتین طی جنگ‏های آزادی بخش «سیمون بولیوار» قهرمان استقلال‏طلب آمریکای‌لاتین، به تصرف او درآمد. در این جنگ که کم‌تر از یک‌سال به‌طول انجامید، استعمارگران اسپانیایی شکست خوردند و بولیوار، مبارز ضداستعماری آمریکای‌جنوبی پس از این پیروزی، کلمبیای بزرگ را تشکیل داد. کلمبیای بزرگ شامل ونزوئلا، کلمبیا، پاناما و اکوادور بود و بولیوار نیز به‌عنوان اولین رییس‌جمهوری این سرزمین انتخاب شد.
  • 1843 میلادی – «هنری بسمر» مخترع انگلیسی و صنعت‏گر برجسته قرن نوزدهم، یک روستازاده بود اما تحصیلات خود را در رشته مهندسی به‌پایان رسانید و برای توسعه تولیدات آهن، فولاد و چدن موفق به‌اختراع و ساخت کوره‏های بلند ذوب فلزات شد که به «کوره‏های بسمر» موسوم شد. وی در این کوره‏ها روشی اقتصادی برای حذف کربن از چدن خام را عملی ساخت. این کوره‏های مرتفع وسیله بسیار مناسبی برای تسهیل در امر ذوب فلزات و استفاده از آن‌ها در امور صنعتی، در اختیار بشر قرار داد، به‌طوری‌که امروزه این کوره‏ها در سراسر جهان مورد استفاده کارخانه‏های ذوب فلزات قرار گرفتند.
  • 1314 میلادی – اسکاتلندی‌ها در پی پیروزی بر انگلیسی‌ها در جنگ «برن» از انگلیس جدا شدند و اعلام استقلال کردند.
  • 1597 میلادی – نخستین گروه دریایی هلند به‌جزیره «جاوه» رسید.
  • 1948 میلادی – محاصره «برلین غربی» توسط نیروهای شوروی و قطع راه‌های زمینی به‌این شهر اشغال شده آغاز شد که به‌تشدید جنگ سرد انجامید.
  • 1985 میلادی – «سلطان‌بن سلمان‌بن عبدالعزیز آل‌سعود» نخستین فضانورد مسلمان و نخستین فضانورد عرب با فضاپیمای دیسکاوری راهی مدار زمین شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,