Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
گزارش روز- پلمب‌شدن تالار‌ مولوی

«برخورد با بدحجابی به هنرمندان رسید»

2010 June 25

سام شریف / رادیو کوچه

sam@koochehmail.com

در حالی که چندی پیش محمود احمدی‌نژاد در برنامه‌ای که از شبکه اول صدا و سیما در حال پخش بود، به طور رسمی به طرح برخورد با بدحجاب‌ها که اخیرن توسط وزارت کشور و نیروی انتظامی به اجرا در آمده بود اعتراض کرد، روز سه‌شنبه‌، یکم تیر تالار مولوی به دلیل وجود افراد بدحجاب در بین تماشاگران و هنرمندان پلمب شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

احمدی‌نژاد در گفت‌وگوی زنده که با مردم از شبکه یک سیما در حال پخش بود، در پاسخ به سوال حیدری مجری همیشگی برنامه‌ها و گفت‌وگوهای رییس جمهوری که از وی درباره فیلم‌برداری از بدحجاب‌ها و توقیف و عکس‌برداری، برخورد با افرادی که دوتار موی آن‌ها بیرون مانده و  گذاشتن تابلو بر روی خودروی آن‌ها و … پرسید گفت: «من به شخصه با این کار مخالف بوده و کار فرهنگی را ترجیح می‌دهم و مجازات مجرمان در کشور فقط باید با حکم قاضی صورت گیرد و این‌که رسانه‌ای شود و تصاویری منتشر شود مجازات است که درست نیست.»

احمدی نژاد گفت: «باید کار فرهنگی صورت گیرد و بستر سازی فرهنگی لازم صورت گیرد و پس از این که این کار انجام شد و مزایای آن مشخص شد، آن‌گاه از جوانان کشور و بانوان کشور بخواهیم که آن را اجرا کنند و من به شدت با برخورد با این‌گونه موراد مخالفم.»

آقای احمدی نژاد با بیان این‌که این‌ها ربطی به دولت ندارد و دولت واقعن در این مسایل دخالتی ندارد گفت: «ما این‌ها را توهین می‌دانیم که زن و مردی در خیابان راه بروند و کسی بیاید بگوید نسبت شما چیست.»

سخنان محمود احمدی نژاد با واکنش‌های انتقتاد آمیز برخی از روحانیون و نمایندگان مجلس روبه‌رو شد.

«آیت‌اله احمد جنتی» خطیب نماز جمعه تهران در خطبه اول با بیان این‌که هیچ کس حق ندارد دست نیروی انتظامی را در برخورد با بدحجابی ببندد، مسئله حجاب را موضوع روز کشور دانست و افزود:«هر چند مشکلات زیادی در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و غیره داریم، اما مسئله امنیت اخلاقی نباید با این بهانه که مسایل مهم‌تری پیش رو داریم، نادیده گرفته شود.»

دبیر شورای نگهبان سکوت در برابر بدحجابی را گناهی نابخشودنی دانست و با انتقاد از برخی اظهارنظرها در این زمینه گفت: «برخی حرف‌هایی می‌زنند که هیچ عقل و دینی قبول نمی‌کند و وقتی کار به موضوع مبارزه با بدحجابی می‌رسد می‌گویند باید کار فرهنگی صورت گیرد حال سوال این است که چرا باید در این مورد کار فرهنگی کرد و در جاهای دیگر کار فرهنگی نمی‌کنند.»

هم‌زمان با انتقاد آیت‌اله جنتی تعدادی از نمایندگان مجلس هم نسبت به سخنان رییس جمهوری واکنش نشان دادند و برخی نیز او را متهم به دروغ گویی کردند.

احمدی نژاد که پیش و پس از پیروزی در انتخابات، بارها خود را از حامیان آزادی‌های اجتماعی معرفی کرده بود،گفت: «هنگامی‌که رقبای چپگرایش در سال‌های اول انقلاب با جوانان برخورد می‌کرده‌اند وی با آنان مخالفت می‌کرده، همین آقایان مینی‌بوس سر خیابان‌های تهران می‌گذاشتند و سرباز می‌گذاشتند که آرایش‌های خانم‌های مردم را کنترل کنند و هر کدام غلیظ بود، سوار مینی‌بوس کنند و ما معترض بودیم که این‌ها خلاف شرع است. حق ندارید با مردم این‌گونه برخورد کنید، این‌ها مردم ما هستند.»

پس از بحث‌های مطرح شده راجع به طرح امنیت اجتماعی و اصرار دولت مبنی بر عدم دخالت، فرمانده نیروی انتظامی، احمدی مقدم، عنوان کرد اختیار تعیین نوع پوشش مردم در طرح ابلاغی توسط احمدی‌نژاد به پلیس داده شده‌است و او در جریان جزییات این طرح هم بوده‌است.

رفتارها و برخوردهای دو گانه محمود احمدی نژاد در بسیاری از موارد باعث سردر گمی بسیاری از تحلیل گران و حتا نیروهای درون حکومت جمهوری اسلامی شده است. احمدی نژاد در حالی به انتقاد از برخورد نیروی انتظامی و برخورد با بی‌حجابی پرداخت که روز سه‌شنبه تالار «مولوی» به علت رعایت نکردن حجاب از سوی هنرمندان و تماشاگران پلمب شد.

بر اساس این تصمیم تا اطلاع ثانوی این تالار تعطیل شده و آثار نمایشی آن نیز تا اطلاع ثانوی اجازه اجرا ندارند. این تالار در شرایطی پلمب می‌شود که قرار بود، نمایش «بپا از اتوبوس جا نمونی» به کارگردانی «هایده حائری» ساعت 45/19در تالار کوچک مولوی و نمایش «راز ماهی طلایی آکواریوم آقای ژان» نوشته «ملیحه مرادی جعفری» و کار «احمد ایرانی‌خواه» و  «ماهی‌های خاک» نوشته «فارس باقری» و کار «سعید نجفیان» ساعت‌های  15/18 و  45/20 در تالار اصلی مولوی اجرا شود.

بر اساس اعلام گروه‌های مراجعه کننده به این تالار، در پایان اجراها، ماموران  انتظامات دانشگاه تهران بدون ارایه هر گونه توضیح و بدون انجام هماهنگی با مسوولان جهاد دانشگاهی و مسوولان تالار مولوی، مانع انجام هر گونه فعالیت در این مجموعه فرهنگی هنری شد.

انتظامات دانشگاه تهران بدحجابی برخی تماشاگران راعامل این اقدام اعلام کرده اند و بدون برخورد‌های قانونی با متخلفان، مجموعه یاد شده را پلمب کرده‌اند.

گزارش‌های دریافتی هم‌چنین حاکی است این اقدام انتظامات دانشگاه تهران در حالی رخ داده است که گویا پیش‌تر از این برای برخی ورود و خروج‌ها از سوی انتظامات دانشگاه تهران تذکراتی به مسوولان جهاد دانشگاهی داده شده است.

برخی از منتقدین معتقدند با پلمب شدن تالار مولوی که از زیر مجموعه‌های دانشگاه تهران است ادعاهای محمود احمدی نژاد در مورد بی‌تقصیر بودن دولت در طرح امنیت اجتماعی و برخورد با بی‌حجابی رنگ می‌بازد چرا که اگر بپذیریم که دولت نقشی در تصویب و اجرای این طرح نداشته است و فشار نهادهای دیگر علت این تصمیم بوده است اما پلمب شدن تالار مولوی تنها از سوی مسوولین دولت می‌تواند انجام شود چرا که این تالار از زیر مجموعه‌های دانشگاه تهران است و اختیار آن در دست وزارت علوم است و تنها با هم‌کاری مسوولین دانشگاه می‌توان به چنین اقدامی دست زد.

از سویی دیگر هم‌زمان با اجرای طرح برخورد با بدحجابی در دانشگاه‌ها نیز با دانشجویانی که ماموران حراست آنان را از مصادیق بدحجابی می‌دانستند، برخوردهای انضباطی صورت می‌گرفت و طرح جدایی دختران و پسران در محیط‌های دانشگاهی مورد تایید قرار می‌گرفت.

به نظر می‌رسد پارادوکس در رفتار و عمل رییس جمهوری تبدیل به یک رویه معمول شده است که این‌بار انتقادات و واکنش‌های حامیان احمدی نژاد را به دنبال داشته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    ۶KZ5SA bomsvlttouvd, [url=http://kqqcfemlkeuz.com/]kqqcfemlkeuz[/url], [link=http://xtybqxglccdp.com/]xtybqxglccdp[/link], http://wpzfhlgnktos.com/