Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
در بامداد پنج‌شنبه صورت گرفت

«یورش اطلاعات به حسینیه دراویش گنابادی»

2010 June 25

رادیو کوچه

گزارش‌های رسیده حاکی است بیش از بیست تن از نیروهای امنیتی با حضور در حسینیه دراویش نعمت اللهی گنابادی در شهر کرج در ساعات پایانی روز چهارشنبه 2 تیرماه به بازرسی و تفتیش این مکان پرداختند.


به گزارش سایت مجذوبان نور- پایگاه اطلاع رسانی دراویش- این افراد علت حضور خود در حسینیه دراویش را تحقیق و بازجویی پیرامون ضرب و شتم یکی از مامورین خود در شهرستان کرج و شناسایی ضارب اعلام نمودند و پس از بازجویی و استنطاق چند تن از حاضرین در حسینیه ، تهدید کرده‌اند در صورت عدم شناسایی و معرفی ضاربان، نسبت به برخورد با دراویش اقدام خواهند کرد .

گفتنی است برابراصول قانون اساسی ایران، قانون آیین دادرسی کیفری و قانون حفظ حقوق شهروندی و احترام به آزادی‌های مشروع، هرگونه تحقیق و بازجویی و تفتیش می بایست توسط ضابطان دادگستری و تحت نظارت مقام قضایی صورت پذیرد و این اقدام مامورین سپاه پاسداران فاقد محمل و توجیه قانونی است .

هم‌چنین شش تن از درویشان گنابادی به اسامی سعید کریمایی، پوریابراتی،  محمد ساکی، کمیل رحیم زاده، احسان دشتی وسعید دشتی ،شب گذشته پنج‌شنبه از سوی بخش اطلاعات سپاه پاسداران شهرکرج به صورت غیرقانونی احضار شدند.

احضاریه این افراد بر روی سربرگ نیروی مقاومت بسیج و از سوی مقامی فاقد هویت و بدون رعایت تشریفات دادرسی تنظیم گردیده و برای روز یک‌شنبه 6 تیرماه ، به معاونت اطلاعات سپاه احضار شدند.


بر اساس این گزارش، بدون مجوز مقام قضایی منازل شخصی دو تن از دراویش به نام‌های رحیم زاده و دشتی نیز مورد تفتیش و بازرسی مامورین قرار گرفته است .


دروایش نعمت‌الهی گنابادی از اقلیت‌های دینی هستند که همواره زیر فشار نیروهای اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی قرار داشته‌اند. تاکنون شمار زیادی از پیروان این آیین بازداشت و محاکمه شده‌اند.

از سویی دیگر روز سه‌شنبه هیتی از کمیته‌ی بین‌المللی حمایت از حقوق درویشان و دانشجویان ایران به نمایندگی مصطفا آزمایش با نمایندگان پارلمان اروپا دیدار کرده است.

بر اساس ایمیل رسیده به رادیو کوچه هفته گذشته روز سه‌شنبه مصادف با بیست ودوم ژوئن ٢٠١٠ ساعتی قبل از اجلاس عمومی «گروه ایران» کمیته بین‌المللی حمایت از دراویش و دانشجویان ایران با آقایان «بلدر»،  «کورت لخنر» و خانم «ماریا مونیتس» از نمایندگان پارلمان اروپا از کشورهای هلند، آلمان و اسپانیا ملاقات کرده است.

گفتنی است در این دیدار طرفین مذاکره‌کننده در مورد تحولات اخیر اجتماعی ایران و وضعیت کنونی اقلیت‌های دینی و قومی‌ و تاثیر محاصره کامل اقتصادی بر شرایط عمومی زندگی مردم و چشم‌انداز احتمالی تحولات جاری گفت‌وگو کرده‌اند.


«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,