Saturday, 18 July 2015
30 March 2023
مهارت‌های زندگی – ده توصیه ساده برای بهترین شوهر دنیاشدن

«بهترین شوهر دنیا»

2010 June 28

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

این روزها در میانه دو مناسبت فرنگی و وطنی «روز پدر» بدنیست توصیه‌هایی داشته باشیم برای همه پدرهایی که پیش از پدر بودن یک همسر هستند. توصیه‌هایی ساده اما عملی که می‌‌تواند هر مرد خانواده را مبدل به بهترین شوهر دنیا کند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تنها کافی است لحظاتی از دنیای کار و مشکلات روزانه خارج شده و راه را برای برداشتن این ده گام ساده هموار کنید:

گام نخست. به یاد داشته باشید که خانم‌ها مقدم‌اند

بهتر است گاهی اوقات هم دنیا را از چشم همسرتان ببینید‌. ممکن است علایق و خواسته‌های بانوی خانه شما با علایق شما کاملن متفاوت باشد‌! اما حالا وقتش شده که به قول معروف‌، چشم‌هایتان را بشویید و جور دیگر ببینید‌. توجه به سلیقه و دل سپردن به انتخاب او گاهی از گرانبهاترین هدایای دنیا هم با ارزش‌تر است.

گام 2. خواباندن بچه‌ها هم لذتی دارد‌، امتحان کنید

هفته‌ای یکبار به همسرتان مرخصی بدهید و وظیفه خواباندن بچه‌ها را شما به عهده بگیرید‌، تا حداقل خانم‌تان یک ساعت سرو صدای بچه‌ها را فراموش کرده و با خیال راحت این وقت را برای خواندن کتاب‌، انجام کارهای شخصی عقب‌افتاده و یا حتی برای گشت زدن در اینترنت اختصاص دهد‌. مطمئن باشید با این کار جایگاه خود را به عنوان یک شوهر خوب ماندگار خواهید کرد.

گام 3. «عذرخواهی» این عبارت مفید

البته می‌دانم که به همان اندازه که عذرخواهی از طرف مقابل ساده به نظر می‌آید‌، احتمالن به همان اندازه هم سخت‌ترین کار روی زمین خواهدبود‌.

اما می‌دانید،ازدواج شباهت زیادی به مسابقه دوی ماراتن دارد‌، چرا؟

از این جهت که هر چقدر در بگو‌مگوهای خانوادگی زود از کوره در بروید‌، زودتر از پا می‌افتید و ادامه زندگی زناشویی برای شما سخت‌تر و خسته‌کننده‌تر می‌شود‌.

کافی‌است یک‌بار هم که شده با قضیه جور دیگری برخورد کنید‌، رفتار آرام و متانت‌آمیز بهترین مسکن برای آرام کردن موقتی تنش‌های رفتاری است‌، اما اگر احیانن شما مقصر بودید‌، می‌توانید تنها با به زبان آوردن یک عذرخواهی ساده پرچم صلح را به همسرتان نشان داده و اجازه ندهید دلخوری پیش آمده بزرگ و بزرگ‌تر شود‌.

گام 4. تشکر از همسرتان برای این‌که شما را تحمل می‌کند

(هرچند که می‌دانم برای آقایان که ازدواج با همسرشان را بزرگ‌ترین سعادت و خوشبختی و افتخاری برای او می‌دانند، عبارت «تحمل کردن» اصلن پذیرفتنی نیست اما این گام را توصیه می‌کنم شدیدن)

البته منظور این نیست که در مقابل همسرتان بنشینید و در حالی که لیستی از اشتباهات خود تهیه کرده‌اید‌، مورد به مورد را شرح داده و به‌خاطر آن‌ها عذرخواهی کنید‌.

خیر‌! مسلمن برای هر مردی پیش آمده که قول و قرارهایش را فراموش نماید یا با دیدن دوستان خود آن‌چنان زمان و مکان را گم کند که ساعت‌ها همسرش را چشم انتظار نگه دارد‌. اما همین اندازه که به او بگویید زندگی کردن با شما چندان هم کار ساده‌ای نیست و به‌خاطر صبر و تحمل همسرتان از او تشکر کنید‌، کفایت می‌کند‌.

گام 5. کمی ‌و فقط کمی ‌از ریخت و پاش‌های خودتان را جمع کنید

باور کنید آسمان به زمین نمی‌آید اگر استکان چای قند پهلوی آخر شب‌، یا لیوان چایی صبحانه خود را از کف اتاق و یا از روی میز صبحانه به سینک ظرفشویی انتقال دهید‌. از ما به شما نصیحت‌، تحقیقات نشان داده استکان چای یکی از معضلات زندگی مشترک و عامل بسیاری از جدایی‌ها بوده‌!!

گام 6. برای با هم بودن زمان بگذارید

شما هم از آن دسته افرادی هستید که با شنیدن نام دوران نامزدی به یاد شام‌های خاطره انگیزی می‌افتید که در یک رستوران دنج خورده‌اید‌؟ چه اشکالی دارد اگر حتی با وجود داشتن دو فرزند برای گذاشتن قرارمدارهای این‌چنینی باز هم زمانی را معین کنید‌؟! می‌توانید بچه‌ها را نزد یکی از دوستان خود بگذارید و مثل آن روزها فقط برای با هم بودن شام را بیرون از خانه صرف کنید‌.

گام 7. آراسته و خوش تیپ باشید

سعی کنید همیشه به آراستگی و مرتب بودن ظاهر خود اهمیت دهید‌. این برای خانم‌ها نکته مهمی‌ است‌.

گام 8. شما هم به تمدد اعصاب نیاز دارید

گاهی وقت‌ها شرایطی را ایجاد کنید که برای چند ساعتی کمی‌ از محیط خانواده و مسوولیت‌های خود فاصله بگیرید‌. با دوستانتان به کوه بروید و یا به ورزش‌های مورد علاقه‌تان بپردازید تا شادی و نشاط و آرامش باعث تجدید نیروی از دست رفته‌تان شده ‌و وقتی به خانه بر‌می‌گردید‌، به مردی ایده‌آل برای زندگی تبدیل شده باشید‌.

گام 9. مسوولیت تصمیمات خود را شخصن به عهده بگیرید

هیچ وقت و در هیچ شرایطی از پذیرش عواقب تصمیمات خود شانه خالی نکنید‌. اگر شما به هر دلیلی نمی‌توانید دعوت پدر و مادر‌تان را برای مهمانی شب جمعه قبول کنید‌، خودتان گوشی تلفن را برداشته و به آن‌ها اطلاع دهید‌. هیچ وقت مسوولیت چنین کاری را به گردن همسرتان نیندازید‌.

گام 10. فراموش نکنید روزی شما هم فرهاد کوه‌کن بودید

یادتان می‌آید قبل از ازدواج چقدر به رفتارها و حرکات خود توجه داشتید و چقدر سعی می‌کردید با پرستیژ و تاثیرگذار باشید‌؟! اما احتمالن دیگر مدت‌هاست که خبری از آن فرهاد کوه‌کن نیست و او هم در میان روزمره‌گی هر روزه‌تان گم شده‌.

اما هنوز هم دیر نشده از همین امروز هر کاری که می‌توانید برای گرم‌کردن آتش زندگی‌تان انجام دهید‌، کاری کنید تا مثل گذشته همسرتان را تحت تاثیر قرار دهید و از بودن در کنار یکدیگر راضی باشید‌.

منبع

همشهری

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , 

۱ Comment