Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
پنجم تیر - بیست و ششم ژوئن

«تقویم تاریخ پنجم تیر»

2010 June 26

مریم/ رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 30 عام‌الفیل – زادروز امام اول شیعیان «علی‌بن‌ابیطالب» و خلیفه‏ی چهارم اهل سنت. وی در سیزدهم رجب سال 30 عام‌الفیل در دورن خانه‏ی کعبه به‌دنیا آمد. پدرش ابوطالب پسر عبدالمطلب و مادرش فاطمه دختر اسد‌بن هاشم است.
  • 1299 خورشیدی – «میرزا حسن‌خان وثوق‌الدوله» رییس‌الوزرای وقت ایران، استعفای خود را تسلیم کرد.
  • 1319 خورشیدی – 24 ساعت پس از برکناری دکتر «متین دفتری» از نخست‌وزیری ایران و بازداشت او، پنجم تیرماه به‌دستور «رضاشاه» دکتر محمد مصدق پدر زن او نیز بازداشت و بعد به زندان بیرجند انتقال یافت. در آن زمان اتهامی برای دکتر مصدق جز این‌که پدر زن نخست‌وزیر برکنار شده بود عنوان نشده بود. دکتر متین دفتری که از سال 1318 نخست‌وزیر بود متهم به بی‌خبر گذاشتن رضاشاه از واقعیت تحولات جهان شده بود.
  • 1329 خورشیدی – انتصاب سرلشکر «‌علی رزم‌آرا» به‌نخست‌وزیری ایران توسط «محمدرضا پهلوی».
  • 1344 خورشیدی – افتتاح نمایشگاه بزرگ هفت‌هزار سال «تاریخ و هنر ایران» در کاخ هنرهای زیبای «سان فرانسیسکو».
  • 363 میلادی – «یولیانوس» امپراتور روم در جنگ با «شاپور دوم» شاه ساسانی کشته ‌شد.
  • 1723 میلادی – عناصر دو هنگ ارتش روسیه شهر «باکو» را تصرف کردند. تصرف باکو با استفاده از فرصتی که جنگ داخلی ایرانیان و محاصره اصفهان توسط «امیرمحمود قندهاری» به دست داده بود صورت گرفت. روس‌ها هفت سال بعد، از ترس نادرشاه، بدون جنگ باکو را ترک و سپس طبق قرارداد گنجه (منعقد در دهم مارس 1735) از همه قفقاز خارج شدند.
  • 1892 میلادی – زادروز بانو «پرل باک» نخستین زن آمریکایی است که برنده جایزه نوبل در ادبیات شد. پرل در ایالت ویرجینیای غربی به‌دنیا آمد و ششم مارس 1973 درگذشت. طفل بود که با خانواده‌اش به چین رفت و 39 سال در آن‌جا زندگی کرد و داستان‌های او عمدتن در زمینه تجربه‌اش از همین دوران است.
  • 1927 میلادی – از ابتدای کار سینما، کوشش‏های بسیاری صورت گرفت تا فیلم‏های ناطق ساخته شود. تا قبل از اختراع سینمای ناطق، فیلم‏هایى که در سینماهای محدود آن زمان نمایش داده می‏شد، صامت بود یعنی سخن و صدایى از بازیگران شنیده نمی‏شد و بیننده به‌نیروی خیال باید مقصود هنرپیشه را درک می‏کرد. در سال 1926 صداهای مختلف و موسیقی‏های متنوع با موفقیت در فیلم‏های سینمایی به‌کار گرفته شد و یک سال بعد، در 26 ژوئن 1927 یکی از دست‌اندرکاران امور سینما و متخصص فنی آمریکا به‌نام «جان سابتیل» موفق شد صدای گفت‌وگوی بازیگران را نیز در بین دیگر صداها وارد کند. اولین فیلم ناطق جهان «خواننده جاز» نام داشت.
  • 1995 میلادی – پرنس «حمدبن خلیفه آل‌ثانی» نخست‌وزیر و فرمانده ارتش قطر برضد پدر خود «خلیفه‌بن حمد آل‌ثانی» کودتا کرد و برجای او نشست. این کودتا بدون خون‌ریزی و تلفات بود. حمد، امیر تازه که متولد 1952 و فارع‌التحصیل آکادمی نظامی انگلستان است در زمان حکومت پدر، در عین حال یک ژنرال بود. حمد ادامه‌دهنده سلطنت خاندان آل‌ثانی است که از دو قرن پیش بر قطر حکومت می‌کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,