Saturday, 18 July 2015
27 March 2023
جایی برای اعتراض،

«نشست گروه بیست در کانادا»

2010 June 26

مهدی حویزی / رادیو کوچه / دفتر تورنتو – کانادا

بر اساس اعلام دولت فدرال کانادا، نشست سران بیست‌، روزهای شنبه و یکشنبه 26 و 27 ژوئن در تورنتو برگزار می‌شود. هدف از برگزاری این نشست به گفته مقامات کانادایی اثر‌گذاری مثبت در بهبود موقعیت شهر تورنتو از جمله در زمینه‌های گردشگری، فرهنگ و تجارت خواهد بود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

بر اساس گزارش‌های رسیده، گروه‌هایی از ملیت‌های مختلف از جمله جامعه ایرانی در تدارک تظاهراتی هستند که هم‌زمان با برگزاری نشست بزرگ سران بیست برگزار خواهد شد. چندین سازمان کانادایی، گردهمایی بزرگی را با عنوان «اول مردم» ، در روز شنبه 26 ژوئن برگزار می‌کنند‌، که تعدادی از گروه‌های ایرانی از جمله جبهه متحد دانشجویی شاخه کانادا در کنار دانشجویان کانادایی‌، نهادهای کارگری و سازمان‌های حقوق بشری حضور فعال در آن خواهند داشت. این سازمان‌ها، نشست سران قدرت های بزرگ دنیا را، فرصت مغتنمی دانسته و گردهمایی و راهپیمایی بزرگی در برابر پارلمان ایالت انتاریو در مرکز شهر تورنتو‌، بر محور فقر زدایی، تغییر اقتصادی، محیط زیست و توسعه دمکراتیک جهانی سازمان داده‌اند.

از سویی دیگر همچنین سران 8 کشور قدرتمند دنیا در روزهای 25 و 26 ژوئن در دیگر شهر کانادا، یعنی هانتزویل،  دیدار و گفت‌وگو  خواهند کرد.

جبهه متحد دانشجویی شاخه کانادا در بیانیه‌ای، اعلام کرده است که با حضور فعال در این برنامه، خواسته‌ها و مطالبات مردم ایران از جامعه جهانی را انعکاس خواهد داد، و به‌ویژه از جامعه جهانی و قدرت‌های بزرگ دنیا خواهد خواست‌، نقض حقوق بشر در ایران را در اولویت سیاست‌های خود قرار دهند، و آن را وجه‌المصالحه در زدوبندهای سیاسی قرار ندهند.

پلیس تورنتو به هم‌راه دیگر نیروهای امنیتی تدارک وسیعی برای حفاظت از نشست سران بیست دیده‌اند و همه روزه نیروهای جدیدی از شهرهای مختلف کانادا به جمع پلیس تورنتو افزوده می‌شود‌، تا علاوه بر مراقبت از نشست، در برابر درگیری‌های احتمالی معترضان بایستند.

گفتنی است سران 20‌، در سال 1999 به‌وجود آمد و از آن پس هم‌چنان به طور مرتب در مورد مسایل مهم اقتصاد جهانی به بحث می‌پردازد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,