Saturday, 18 July 2015
20 March 2023
با حضور البرادعی،

«تظاهرات ضددولتی در مصر»

2010 June 26

خبر / رادیو کوچه

تعدادی از  مصری‌ها در اعتراض به سیاست حسنی مبارک روز گذشته جمعه تجمعی در اسکندریه‌ برپا کردند.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، هزاران نفر از جمله نمایندگان نیروهای مردمی و سیاسی مخالف دولت مصر به ویژه محمد البرادعی مدیرکل سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی و نامزد احتمالی ریاست جمهوری در شهر اسکندریه مصر گردهمایی برپا کردند. این افراد پس از نماز جمعه در مسجد سیدی جابر تجمع کردند. این مسجد نزدیک منزل جوان مصری «خالد سعید» ملقب به «شهید وضع فوق العاده در مصر» قرار دارد که هنگام بازداشت در یک پاسگاه پلیس جان خود را از دست داد. همه نیروهای سیاسی مخالف در مصر، این ادعای وزارت کشور و دادستانی مصر را که خالد سعید بر اثر بلعیدن تکه‌ای از گیاه بانگو دچار خفگی شده و جان باخته است را رد کرده‌اند.

معترضان خواستار تحقیقات مستقل بین‌المللی در خصوص علت واقعی مرگ این جوان شدند. معترضان مدعی هستند این جوان مصری بر اثر شکنجه در پاسگاه پلیس جان باخته است. بر همین اساس البرادعی در این تظاهرات اعلام کرد که شکنجه باید پایان یابد. این تظاهرات تازه‌ترین تظاهرات و در ادامه تظاهرات ضد خشونت‌های پلیس است‌.

گفتنی است البرادعی برای تغییر در سیاست مصر خود را نامزد ریاست جمهوری مصر کرده است اما به‌خاطر حساس شدن دولت وقت احتمال انصراف وی از انتخابات وجود دارد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,