Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
زاکومی - آلمان در‌مرحله يک‌چهارم‌نهایی

«انتقام شکست مونیخ»

2010 June 28

محمدرضا/رادیو کوچه

mohamadreza@koochehmail.com

هفدهمین‌ روز مسابقات‌ جام‌جهانی با دو‌ پیروزی دنبال‌ شد و تیم‌‌های آلمان و آرژانتین توانستند با اقتدار حریفانشان را شکست دهند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تیم‌ملی فوتبال آلمان با پیروزی پرگل برابر تیم انگلیس، مقتدرانه به‌مرحله یک‌چهارم‌ نهایی رقابت‌های جام‌جهانی 2010 صعود کرد. در این دیدار حساس که در ورزشگاه «فری استیت» شهر «بلمفونتین» آفریقای‌جنوبی برگزار شد، تیم جوان‌شده آلمان با نتیجه چهار بر یک حریف دیرینه خود را شکست داد و به‌مرحله یک‌چهارم پایانی گام گذاشت. «میروسلاو کلوزه» در دقیقه 20 «لوکاس پودولسکی» در دقیقه 32 و  «توماس مولر» در دقایق 67 و 70 برای تیم آلمان و «متئو اپسون» در دقیقه 37 برای تیم انگلیس گل‌زنی کردند. در ابتدای این دیدار بازیکنان دو تیم محتاطانه وارد زمین شدند به‌طوری‌که ترس از حذف زود هنگام از جام‌جهانی باعث شد تا آنان در 10 دقیقه نخست دچار اشتباهات فردی بسیاری شوند.

در ادامه این نیمه، بازیکنان تیم آلمان با انسجام و هماهنگی لازم موفق شدند، خط دفاع متزلزل انگلیسی‌ها را بارها باز کرده و حملاتی را از عمق خط دفاع این تیم طراحی کنند که در‌نهایت توانستند دو گل وارد دروازه «دیوید جیمز» دروازه‌بان انگلیس کنند. پس از این دو گل، انگلیسی‌ها که چیزی برای از دست‌دادن نداشتند، حملات گسترده‌ای را بر روی دروازه تیم آلمان تدارک دیدند که «اپسون» در دقیقه 37 دروازه حریف را باز کرد تا نتیجه بازی به‌حداقل برسد. در اواخر نیمه نخست، شوت سنگین «فرانک لمپارد» هافبک انگلیس پس از برخورد به‌دیرک افقی، وارد دروازه «مانوئل نوئر» دروازه‌بان جوان تیم آلمان شد، اما «جورج لاروندا» داور اروگوئه‌ای دستور به‌ادامه بازی داد تا انگلیسی‌ها با شکست به‌رخت‌کن بروند.

بازیکنان انگلیس نیمه‌دوم را با تفکرات کاملن تهاجمی آغاز کردند به‌طوری‌که آنان با دوندگی بسیار کنترل زمین را در اختیار گرفته و حملاتی را بر روی دروازه آلمان ایجاد کردند، اما دفاع منطقی ژرمن‌ها مانع از گل‌زنی آنان شد. در دقیقه 52 بازی، شوت سنگین ایستگاهی «فرانک لمپارد»‌ از فاصله 25 متری به‌دیرک افقی دروازه آلمان‌ها اصابت کرد اما وارد دروازه نشد. آلمانی‌ها که در نیمه‌دوم چشم به‌ضدحملات سرعتی خود دوخته بودند با استفاده از غفلت مدافعان انگلیس دو گل وارد دروازه «جیمز» کردند تا یکی‌دیگر از شگفتی‌های جام نوزدهم رقم بخورد. انگلیسی‌ها که در این دوره از رقابت‌ها با هدایت «فابیو کاپلو» ایتالیایی و امیدهای فراوان گام به‌آفریقای‌جنوبی گذاشته بودند در‌نهایت با ارایه یک نمایش ضعیف و دور از انتظار،‌ وداع زودهنگامی از این دوره از مسابقه‌ها داشتند تا نتوانند طلسم ناکامی‌های 44 ساله خود را در کسب عنوان قهرمانی جام‌جهانی بشکنند.

اما در دیگر دیدار این‌روز از مرحله یک‌هشتم نهایی جام‌جهانی 2010 که در ورزشگاه «ساکر سیتی» شهر «ژوهانسبورگ» برگزار شد، تیم آرژانتین موفق شد با حساب سه بر یک حریف خود را شکست دهد. مکزیک شروع خوبی داشت اما رفته‌رفته آرژانتین نبض بازی را در دست گرفت و توانست دوبار پیاپی به‌گل برسد. در دقیقه 25 «کارلوس ته وز» در موقعیتی مشکوک به‌آفساید دروازه مکزیک را باز کرد و در دقیقه 33 «کونزالو هیگواین» مهاجم فرصت‌طلب آرژانتین گل دوم را رقم زد.

وی از اشتباه محرز «ریکاردو اوسوریو» مدافع مکزیک سود برد و گل دوم تیمش و چهارمین گل خود را به‌ثمر رساند. در نیمه‌دوم، «ته وز» بار دیگر هنر گل‌زنی خود را به‌رخ کشید و با شلیکی غیرقابل مهار دروازه مکزیک را فتح کرد. این گل تماشایی در دقیقه 52 به‌ثمر رسید.

پس از این گل، تیم مکزیک برای جبران مافات چندین‌بار دروازه آرژانتین را با خطر مواجه کرد تا این‌که در دقیقه 71 با شوت جالب «خاویر هرناندز» به‌گل رسید. آرژانتین با این برد دل‌چسب به‌یک‌چهارم نهایی راه یافت تا در این مرحله با آلمان پیکار کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,