Saturday, 18 July 2015
16 October 2021
در‌پی یورش با بولدوزر در مازندران

«تخریب پنجاه منزل شهروندان بهایی»

2010 June 29

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

چهارشنبه دوم تیرماه وقتی شهروندان بهایی مازندرانی از گوشه و کنار شنیدند که منازل گروهی از بهاییان در روستای «ایول» در بخش کیاسر مازندران مورد هجوم قرار گرفته است، به سراغ این خانه‌ها رفتند. به قول یک شهروند بهایی ساکن ساری: «بیشتر به نظرمان یک شایعه و تهدید می‌آمد تا حقیقت، اما وقتی به روستای ایول رسیدیم با دیدن چهار بلدوزر و خاک باور کردیم که دارند منازل بهایی‌ها را تخریب می کنند…»

شهروند دیگر بهایی ساکن مازنداران می‌گوید: «چند روز قبل، از جمع کردن استشهاد توسط اهالی روستا خبردار شده بودیم که می‌خواستند برای تخریب منازل بهایی‌ها اقدام کنند و ما این را به فرمانداری و استانداری هم اعلام کردیم. حتا به بخشدار کیاسر هم گفتیم. اما آن‌ها ضمن اظهار این که بدون حکم قانونی کسی کاری نمی‌تواند بکند، از احتمال وقوع این موضوع اظهار بی‌اطلاعی کردند.»

ویدئو را از اینجا ببینید.

اما علی‌رغم این اظهارات در روز دوم تیرماه بیش از 50 منزل از شهروندان بهایی که پیش‌تر در سال 1362 با یورش هم روستایی‌های مسلمان خود مجبور به ترک خانه شده بودند، تخریب و با خاک یک‌سان می‌شود. نکته‌ای دیگر این است که هنوز در اطراف منازل تخریب شده گروهی حاضرند که اجازه عکس و فیلم‌برداری نمی‌دهند و در صورت ورود کسی با خشونت نسبت به راندن افراد اقدام می‌کنند.

تا زمان ارایه این گزارش علی‌رغم مراجعه شهروندان بهایی به بخشداری و نیروی انتظامی، با طرح اشکال در نحوه طرح شکایت از سوی شاکیان که بهاییان هستند، اقدامی جهت جلوگیری از این تخریب صورت نگرفته است. راه‌های این روستا بسته شده و بهاییان حق ورود ندارند و در عمل اگر بروند با تهدید جانی روبرو خواهند شد.

با یکی از شاهدان این تخریب «ناتولی درخشان» شهروند بهایی ساکن ساری صحبت کردم و از او خواستم در این مورد بیشتر توضیح بدهد. آن‌چه در پی می‌آید گفت‌و‌گویی با این شهروند بهایی در خصوص جزئیات این حادثه است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مطلع شدیم تعدادی از منازل بهایی‌ها در روستای «یول» مازندران تخریب شدند. برخی اعتقاد دارند که این موضوع صحت ندارد و بعضی تصور می‌کنند شدت آن به اندازه‌ای نیست که در فیلم‌ها منتشر می‌شود. توضیح دهید دقیقن چه اتفاقی افتاده و چه تعداد منزل تخریب شده است؟

ما هم در ابتدا فکر می‌کردیم شایعه است چرا که چنین چیزی امکان‌پذیر نیست. ولی متاسفانه این واقعه اتفاق افتاده و 50 خانه را با چهار بلدوزر تخریب کرده و آتش زدند.  پدر‌بزرگ‌ها همیشه می‌گفتند خانه‌ی چلچله را تخریب نکنید زیرا نفرین آن شما را خواهد گرفت اما شرم‌آور است که در قرن بیست و یکم  50 خانه را  با کمک محلی‌ها به آتش کشیدند و اموال را غارت کردند. عجیب است که محلی‌ها این کار را انجام دادند. وقتی ما به فرمان‌داری، استان‌داری و یا دادگاه مراجعه کردیم با بی‌مهری آن‌ها مواجه شدیم.

من نمی‌دانم در کجای دنیا چنین رسمی است که باید خانه‌ها را تخریب کرد. از لحاظ عرفی، شرعی، قانونی چنین کاری درست نیست. در سال 62 این‌ها را زدند و از خانه اخراج کردند و گفتند که باید مسلمان شوید در غیر این صورت نمی‌توانید این‌جا زندگی کنید. ما هم‌وطن شما هستیم و درست است که عقیده‌ی ما با شما متفاوت است اما انسان هستیم و باید در کنار هم زندگی کنیم.

چند روزی است که ما شوکه هستیم و نه تنها ما بلکه هم‌وطنان مسلمان ما نیز که در کنار ما هستند نیز حیرانند. متاسفانه چنین اتفاقی رخ داده است.

چه تاریخی این اتفاق رخ داده و برای این تخریب حکمی صادر شده بود و یا تهدیدی وجود داشته و به خانواده‌ی بهایی‌ها اعلام شده بود؟

شروع این تخریب از دوم تیر 89 بود. قبل از آن محلی‌ها زمزمه‌هایی برای تخریب داشتند. ما نگران شدیم و قبل از دوم تیر به استان‌داری، فرمان‌داری، بخش‌داری و دادگاه کیاسر رفتیم و اطلاع دادیم. آن‌ها گفتند چنین چیزی امکان ندارد. یکی از دوستانمان آقای «محمود پیری» به صورت اتفاقی به آن‌جا می‌رود که متاسفانه مورد ضرب و شتم شدید واقع می‌شود و با فحاشی او را بیرون می‌کنند. او به ما اطلاع داد و ما بلافاصله دوباره به فرمان‌داری، بخش‌داری و جاهای مختلف اطلاع دادیم اما با بی‌مهری ارگان‌ها مواجه شدیم. ما نمی‌دانیم درد دل خود را به کجا بگوییم.

آیا کسانی که تخریب می‌کردند از گروه خاصی بودند یا مردم خود روستا بودند؟

تا آن‌جایی که ما دیدیم محلی‌های آن‌جا و تعدادی افراد ناشناس بودند. زمانی هم که ما به آن‌جا رفتیم تا فیلم بگیریم، متوجه شدیم که دور محل را قرنطینه کرده و افرادی ایستاده بودند و اجازه نمی‌دادند وارد بشویم. ما شکایتی را برای بخش‌دار تنظیم کردیم اما او از شکایت ما ایراد گرفت و گفت که شکایت شما بر علیه نظام است. عاطفه کجا رفت؟ زمانی که خانه‌ای خراب می‌شود از فرد دل‌جویی می‌کنند اما 50 خانه تخریب شد و با بی‌مهری یا ما را بیرون و یا تهدید به بازداشت می‌کنند.

زمان تخریب ساکنین در منازل خود بودند؟  هم اکنون این 50 خانوار در کجا هستند؟

نه. این 50 خانوار را از تاریخ هفتم تیر 62 از آن‌جا بیرون کردند و گفتند باید مسلمان شوید و اگر این کار را نکنید ما زمین‌ها و خانه‌های شما را تصاحب می‌کنیم. ما از دیانت اسلام عدل و داد می‌شناسیم نه چنین چیزی. ما آن‌ها را مسلمان نمی‌دانیم و آن چیزی که از اسلام دیدیم این نیست. چنین حرکت‌های قبیحی در هیچ کجای دنیا امکان‌پذیر نیست. تمام ساکنین در حال گریه و زاری هستند اما نه به خاطر خانه‌هایشان بلکه به این خاطر که ما در قرن 21 هستیم اما تفکر، تفکر قرون وسطا است. ما باید به کجا مراجعه کنیم؟

آیا شکایتی تنظیم کردید و وکیلی گرفتید؟

شکایت کردیم و به دادگاه نامه بردیم. اما خانه‌های ما را تخریب می‌کردند و آن‌وقت مسوولین می‌گفتند باید  روال قانونی طی شود. مسوولان باید جلوی تخریب را می‌گرفتند. من نمی‌دانم آیا مقامات بالاتر دولتی مطلع هستند؟

وضعیت زندگی شهروندان بهایی در استان مازندران و منطقه‌ای که شما زندگی می‌کنید چگونه است؟

متاسفانه ما هر روز یک مشکلی داریم. بچه‌های ما را از مدرسه و دانشگاه اخراج می‌کنند و یکی را اخراج می‌کنند و یکی دیگر را وارد می‌کنند تا در سازمان ملل بگویند این قشر همیشه هستند. اما تا کی؟ هر روز زندانی و حبس  برای ما هست. ما خسته شدیم. ما می‌خواهیم  بگوییم که ما ایرانی هستیم و آمریکایی یا اسراییلی نیستیم. من از آن دسته از دوستان عزیز  مسلمان عادل که با ما گریه می‌کنند تشکر می‌کنم. آن‌ها می‌گویند ما شرمنده‌ایم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۴ Comments


 1. پویا
  1

  سلام
  ضمن اظهار تاسف فراوان به خاطر اینکه هنوز هم در ایران عزیزمان شاهد چنین رفتارهای متعصبانه ای هستیم؛ میخواستم متذکر بشم تلفظ صحیح نام روستای ایول eavel
  هست.
  تامبنیل این مطلب هم مربوط به شیخ بهایی است و ربطی به بهایی ها ندارد.
  با تشکر


 2. فریدون
  2

  راستش خواندن خبرودیدن ویرانی خانه هاازطرق ویدیو سخت منقلبم کرد و
  من مذهبی ندارم ولی سالها با بهائیان زندگی کردم وجزراستی ودرستی از آنها ندیدم واینگونه رفتارهای ناپسندی را که مشتی ناآگاه وتحریک شده توسط ملایانی که بقای خویش رادرعومفریبی انسانهای باورمندمیبینندرا محکوم میکنم


 3. علی
  3

  من به عنوان یک فرد مسلمان ، میدانم اگر هر دین دیگری هم داشتم این کار رو میکردم این کار این افراد یا گروه رو شدیدا تقبیح میکنم و به این هم وطنان خودم میکویم اندکی صبر سحر نزدیک است