Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
سوت- 44 سال پیش در چنین روزی

«تکرار تاریخ، در جام‌جهانی۲۰۱۰»

2010 June 29

محمدرضا / رادیوکوچه

mohamadreza@koochehmail.com

بار‌ دیگر، تاریخ تکرار شد و تیم‌ملی آلمان توانست، انگلیس را در مرحله یک‌هشتم نهایی جام‌جهانی 2010 افریقای‌جنوبی شکست دهد و به‌یک‌چهارم نهایی برسد. 44 سال پیش در فینال جام‌جهانی، انگلیس میزبان، توسط «هرست» به‌گلی رسید که هنوز هم سر گذشتن یا نگذشتن از خط آن توپ بحث و جدل شدیدی وجود دارد. هرچند جدید‌ترین تکنولوژی‌های تصویری نشان داد آن توپ از خط نگذشته بود و انگلیس به‌ناحق با پیروزی بر آلمان به‌قهرمانی جهان رسید. دیروز هم درست چنین اتفاقی افتاد با این تفاوت که شوت زیبای «فرانک لمپارد» کاملن از خط گذشت اما داور و کمک داور آن را مردود دانستند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

دیدار تیم‌های فوتبال آلمان و انگلیس بدون شک یکی از بازی‌های زیبا در دور یک‌هشتم نهایی مسابقات جام‌جهانی 2010 بود که با برتری ژرمن‌ها به‌پایان رسید.

یاران «یوآخیم لو» در این دیدار حساس و پرهیجان موفق شدند تیم فوتبال انگلیس را به‌هم‌راه سرمربی آن یعنی «فابیو کاپلو» تحقیر کنند و به‌یک پیروزی قاطعانه دست یابند.

سرمربی تیم‌ملی فوتبال انگلیس پس‌از شکست مقابل تیم فوتبال آلمان گفت: متاسفانه گل «لمپارد» که مهمترین قسمت این بازی بود از دید داور پنهان ماند.

به‌نقل از «اسوشیتدپرس» «فابیو کاپلو» پس‌از تحقیر تیمش مقابل ژمن‌ها افزود: «اشتباهات زیادی را مرتکب شدیم و مستحق پیروزی نبودیم اما اگر داور گل لمپارد را می‌دید و آن اشتباه را نمی‌کرد شاید خیلی چیزها تغییر می‌کرد و حتا احتمال پیروزی ما نیز وجود داشت.»

وی در خاتمه اضافه کرد: «آلمان خیلی خوب بازی کرد، آن‌قدر خوب که بهانه‌ای برای من باقی نگذاشت و این پیروزی را به‌این تیم تبریک می‌گویم، اما هم‌چنان دلم می‌خواهد به‌آن گل اشاره کنم که اگر نادیده گرفته نمی‌شد اوضاع به‌کلی برای ما فرق می‌کرد. کاپلو تلاش می‌کرد در پایان هر صحبتش به‌گل نادیده گرفته شده، توسط داور اروگوئه‌ای اشاره کند.

او در مورد ادامه کارش به‌عنوان سرمربی تیم‌ملی انگلیس گفت: «باید به‌لندن بروم و با روسای اتحادیه فوتبال انگلیس صحبت کنم و ببینم آیا آن‌ها اصلن به‌من اعتماد دارند یا نه. اما من نمی‌خواهم استعفا دهم.»

«استفن جرارد» کاپیتان تیم‌ملی انگلیس، پس‌از شکست تیمش مقابل آلمان، داوری را عامل اصلی شکست انگلیس ندانست و اعلام کرد که آن‌ها به‌خاطر اشتباهات خودشان بازی را واگذار کردند. کاپیتان انگلیس به‌خبرنگاران گفت: «در بازی تصمیمات بزرگی گرفته شد. وقتی بازی دو بر یک در جریان بود، ما یک گل زدیم که مردود اعلام شد، ما آن‌ها را تحت فشار قرار دادیم و هنوز از شانس پیروزی برخوردار بودیم. فکر می کنم آن گل مردود، روی جریان بازی و نتیجه تاثیرگذار بود اما ما نمی‌خواهیم از آن به‌عنوان یک بهانه برای توجیه شکست چهار بر یک استفاده کنیم. آن گل می‌توانست برای ما بسیار باارزش باشد، اما آلمان نیز تیم بزرگی است و آنها شایسته پیروزی بودند. ما حذف شدیم و اکنون باید روی این مسئله فکر کنیم که چه عاملی موجب شکست ما شد و چرا نتوانستیم در جام بیش از این صعود کنیم. به‌عنوان یک تیم ما امروز اشتباهات زیادی مرتکب شدیم و در مقابل یک تیم خوب شکست خوردیم. آن‌ها در مقابل دروازه موقعیت‌های بهتری به‌دست آوردند و اشتباهات کمتری نسبت به‌ما مرتکب شدند. ما امروز به‌خاطر اشتباهاتمان تنبیه شدیم.»

سرمربی تیم‌ملی فوتبال آلمان هم پس‌از شکست انگلیس گفت: «امشب را هرگز فراموش نمی‌کنم.» «یواخیم لوو» در پایان بازی زیبای تیمش برابر انگلیس به‌شبکه ملی آلمان گفت: «مردان من بازی بسیار خوبی را ارایه کردند و از آنها کاملن راضی هستم، همه منتقدان من و تیمم نتیجه جوان‌گرایی منطقی فدراسیون فوتبال آلمان را دیدند و گمان نمی‌کنم که دیگر مشکلی با جوان‌گرایی بسیار حساب شده ما داشته باشند.»

وی افزود: «انگلیس هم، خوب بازی کرد اما هرگز در سطح فوتبال احیا شده ما نبود و این پیروزی کاملن حق مردان من بود.»

«یواخیم» در مورد گل مشکوک انگلیس که از دید داور مردود اعلام شد گفت: «من در مورد داوری اظهار نظر نمی‌کنم اما فوتبال پر‌است از این حوادث کوچک و بزرگ و تابلوی نتایج را هیچ چیزی تغییر نمی‌دهد، اما لمپارد در این بازی شایسته زدن گل بود.»

«فیلیپ لام» کاپیتان آلمان هم پس‌از پیروزی مقابل انگلیس گفت:« دلیل این پیروزی پرگل این بود که حریف آنها را دست کم گرفته بود، شاید انگلیسی‌ها آن‌طور که باید برای این دیدار آماده نشده بودند، شاید ما را کوچک انگاشته بودند چون بازیکنان ما به‌شهرت بازیکنان آنها نیستند. می‌دانستیم اگر اجازه حمله به‌انگلیس بدهیم می‌توانیم در ضد حملات موقعیت ایجاد کنیم، برای ما خیلی مهم بود که از نظر دفاعی قوی باشیم، چون همیشه با بازیکنانی مانند «پودولسکی»، «مولر» و «کلوزه» کیفیت بالایی در حمله داریم، دلیل این که دفاع انگلیس نمی‌توانست ما را کنترل کند این بود که مهاجمان بسیار خوبی داریم.»

هم‌چنین «مولر» زننده دو گل از چهار گل آلمان به‌عنوان بهترین بازیکن میدان انتخاب شد،گفتنی است «مولر» جدا از دو گل به‌ثمر رسانده خود در دو گل دیگر نیز نقش کلیدی داشت و در طول بازی مقابل انگلیس نیز بارها دروازه یاران کاپلو را لرزاند.

از سوی دیگر، «فرانس‌بکن باوئر» که در زمان برگزاری این تورنمنت به‌انتقاد از عمل‌کرد سه‌شیرها پرداخته بود، پس از پیروز آلمان مقابل انگلیس اعلام کرد که تیم کشورش برتر از انگلیس بوده.

او در این رابطه گفت:« انگلسی‌ها نتوانستند مقابل سبک بازی آلمان ایستادگی کنند، ما انگلیس را در هم شکستیم و آلمان از هر نظر برتر از حریف بود، آلمانی‌ها بسیار هوشمندانه و با اعتماد به‌نفس بالا بازی کردند. آن‌ها عالی جنگیدند و در لحظات هجوم هم کیفیت بالایشان را به‌رخ کشیدند.»

«بکن باور» در مورد گلی که کمک داور بازی آن را ندید گفت: «گل واضحی بود که خط نگه‌دار آن را ندید، خوش‌بختانه ما به‌دو گل دیگر رسیدیم، در غیر این‌صورت بحث و جنجال فراوانی در مورد گل نادیده گرفته شده انگلیس ایجاد می‌شد.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,