Saturday, 18 July 2015
02 December 2021
احمدی نژاد:

«هم تنبیه و هم مذاکره در انتظار غرب»

2010 June 29

«محمود احمدی‌نژاد» در کنفرانس خبری خود در تهران هم از تنبیه و جریمه غرب سخن گفت و هم از آمادگی ایران برای مذاکره با گروه 1+5 خبر داد.

احمدی‌نژاد گفت: «برای تنبیه کشورهای گروه 1+5 که مسیر گفت‌وگو را بر هم زدند و برای این‌که دیگر «رسم گفت‌وگو با دولت‌ها را زیر پا نگذارند» ما هم مذاکره با گروه 1+5 را در پایان مردادماه انجام می‌دهیم.

رییس دولت پیش‌تر از شرط‌های خود برای مذاکره سخن گفته بود و در کنفرانس خبری روز دوشنیه گفت: «باید مذاکره‌کنندگان در مورد بمب اتمی اسراییل موضع بگیرند. ایران با کسانی‌که با بمب‌های اتمی اسراییل موافقند یک‌جور مذاکره می‌کند و با کسانی‌که مخالف هستند جور دیگر.»

او یک شرط دیگر ایران را هم مشخص‌شدن دوستان و دشمنان بین مذاکره‌کنندگان اعلام کرد: «باید مشخص شود که دنبال دوستی هستند یا دشمنی. ما با کسانی‌که به‌‌دنبال دوستی باشند یک‌جور مذاکره می‌کنیم و با آن‌ها که دنبال دشمنی باشند جور دیگر.» به‌علاوه ایران می‌خواهد ترکیب گروه 1+5 نیز برای مذاکره تغییر کند. این ترکیب اعضای دایم شورای امنیت به‌اضافه آلمان را در بر می‌گیرد.

احمدی‌نژاد که سیاستش همواره بر مذاکره ناپذیربودن مسایل هسته‌ای ایران استوار بوده بارها بر آمادگی ایران برای مذاکره تاکید کرد: «اظهاراتی که آقای سارکوزی مطرح کردند، درباره ادامه گفت‌وگو و موضوع تبادل بوده است. ما هم آماده هستیم در بحث تبادل، گفت‌وگوها را ادامه دهیم.»

«نیکولا سارکوزی» رییس‌جمهوری فرانسه چندی پیش گفته بود: «فرانسه حاضر است بدون درنگ در چارچوب گروه وین و ‌1+5 زیر نظر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران گفت‌وگو کند.» احمدی‌نژاد هم‌چنین با وجود این‌که پیش‌تر تصویب قطع‌نامه را باعث لغو بیانیه تهران دانسته بود در این نشست خبری آن را معتبر دانست و پایه گفت‌وگوهای آینده با کشورهای گروه 1+5 معرفی کرد. او گفت که بیانیه تهران اصلن به‌درخواست آمریکا تهیه شد. در واقع بیانیه تهران به خواست آقای اوباما تهیه شد و آن‌ها که انتظار چنین حرکت منطقی‌ای را نداشتند به‌جای استقبال از بیانیه تهران به‌سمت صدور قطع‌نامه رفتند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,