Saturday, 18 July 2015
21 June 2021
محققان دانشگاه بریتانیا اعلام کردند

«ژن‌های مرتبط با آلزایمر کشف شدند»

2009 September 08

دو ژن که به طور بالقوه در ایجاد بیماری آلزایمر نقش دارند توسط محققان بریتانیایی کشف شده‌اند.

کشف دو ژن اولین سرنخی است که در طی شانزده سال اخیر در حوزه تحقیقات در باره آلزایمر به دست آمده و باعث شده است محققان نظریه‌های خود را درباره چگونگی به وجود آمدن این بیماری در انسان بازنگری کنند.

این ژن‌ها در جریان مطالعه شانزده هزار نمونه از دی ان ای رد یابی شده است و سابق بر این محققان آن‌ها را در ایجاد تورم در داخل بدن انسان و هم‌چنین تجزیه کلسترول موثر می‌دانسته‌اند.

20090908-dan-gen

این امید وجود دارد که مطالعه‌ای که نتیجه آن در نشریه علمی «نیچر ژنتیک» منتشر شده است راه را برای درمان‌های جدید هموار کند.

تنها ژنی که با شکل متدوال‌تر بیماری آلزایمر مرتبط دانسته شده، ژن APOE4 است که محور اغلب تحقیقاتی بوده که تاکنون انجام گرفته است.

اطلاعات به دست آمده از تازه‌ترین تحقیق، که کار گروهی دانشگاه‌های بریتانیا بوده است، در اختیار محققان فرانسوی که سومین ژن، ژن CR1، را شناسایی کرده‌اند، گذاشته شده است.

دو ژنی که توسط گروه بریتانیایی کشف شده اند – CLU و PICALM – نقش حفاظتی در مغز ایفا می کنند.

تغییر در این ژن‌ها ممکن است تاثیر حفاظتی آن‌ها را ضایع کند یا آن‌ها را از نقش «محافظ به مهاجم» تبدیل کند.

پرفسور کوین مورگان، یکی از اعضای این گروه تحقیقی از دانشگاه ناتینگهام، می‌گوید فعل و انفعالاتی که به خاطر این کشف جدید مشخص شده، فعل و انفعالاتی است که در تجزیه کلسترول و هم‌چنین بخشی از دستگاه ایمنی، که در ایجاد تورم در داخل بدن انسان دست دارد، نقش دارد.

او گفت: «فعل و انفعالاتی که جدیدا کشف شده‌اند، راه‌های تازه‌ای را برای درمان دارویی آلزایمر باز می‌کند»

آقای مورگان گفت: «اکنون سوال این است که آیا با کاهش کلسترول بد در خون و هم‌چنین کاهش تورم این امکان وجود دارد که خطر ابتلا به آلزایمر کم‌تر شود یا نه.»

جولی ویلیامز، که هدایت تحقیقات جدید را برعهده داشته است گفت: «ما به نظریه‌های خاصی در باره بیماری آلزایمر توجه داشته‌ایم اما اطلاعات ما نشان می‌دهد که اتفاقات مختلفی در بدن انسان موجب این بیماری می‌شود.»

او گفت: «ما واقعا نمی‌دانیم چه چیزی باعث این بیماری می‌شود. در چند سال آینده ما ممکن است درک خوبی از این بیماری داشته باشیم»

شمار بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر در سراسر جهان رو به افزایش بوده است و فقط در بریتانیا 700 هزار نفر به این بیماری، که علاوه بر اخلال در حافظه فرد باعث معلولیت‌های جسمی و ذهنی زیادی نیز می‌شود، مبتلا هستند.انتظار می‌رود تا سال 2050 تعداد مبتلایان به یک میلیون و هفتصد هزار نفر افزایش یابد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|