Saturday, 18 July 2015
22 June 2021
رییس دبیرخانه کمیسیون انتخابات افغانستان

«۴۴۷صندوق رای انتخابات افغانستان ابطال شد »

2009 September 08

20090908-afghanistan-koocheh

ایرنا

رییس دبیرخانه کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که با اعزام تیم های بررسی به 34 ولایت برای بازبینی آرای شعبه‌های رای مشکوک، این نهاد در 48ساعت گذشته برای اولین بار در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری، اقدام به ابطال آرا 447 صندوق رای کرده است.

داوود علی نجفی عصر یک‌شنبه در تشریح ششمین مرحله نتایج دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که 29 مرداد ماه برگزار شد، به تعداد آرا و نیز محل شعبه‌های رای که باطل شد، اشاره نکرد.
چندی قبل وی متوسط آرای پیش‌بینی شده برای هر صندوق رای را که اصطلاحا به «محلات رای‌دهی» معروف است، 600 رای ذکر کرده بود.
وی از شمارش 74درصد(18هزار و 870صندوق ) از 26هزار صندوق‌های اخذ رای در شش‌هزار و 300مراکز رای‌دهی خبر داد و اعلام کرد که تاکنون از مجموع چهار میلیون و 519 هزار رای شمارش شده، حامد کرزی یکی از 32داوطلب احراز کرسی ریاست جمهوری با کسب دو میلیون و 89 هزار رای در صدر قرار دارد.
نجفی اضافه کرد: «عبدالله عبدالله وزیر امور خارجه پیشین با کسب یک میلیون و 361هزار رای دوم و رمضان بشر دوست وزیر سابق شهرسازی وعضو مجلس نمایندگان(ولسی جرگه) با کسب 457هزار رای سوم است. »
وی یادآور شد اشرف غنی احمد زی ، میرویس یاسینی، شهنواز تنی و حبیب منگل در ردیف‌های چهارم تا هفتم قرار دارند.
نجفی باردیگر بر شفاف برگزار شدن انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد و اظهار داشت: «نامزدها در صورت وجود تفاوت میان آرا شعبه‌های اخذ رای با آن‌چه این نهاد اعلام می کند می‌توانند به این نهاد مراجعه نمایند و در صورت عدم رضایت به کمیسیون بررسی شکایت مراجعه و حداقل از طرح مسایل در نشست‌های مطبوعاتی تا قبل از اعلام نتایج انتخابات پرهیز کنند. »
وی از نامزدهای ریاست جمهوری خواست خویشتن داری کنند و افزود: «نهادهای قانونی برای رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی پیش بینی شده است و اگر تقلب و تخلفی هم صورت گرفته باشد، مطابق قانون انتخابات مکانیسم آن مشخص است. »
نجفی در ادامه در پاسخ به پرسشی اظهارات عبد الله عبدالله را در مورد هم کاری کمیسیون در انتخابات به نفع یک نامزد خاص را رد کرد و گفت: «این قبیل سخنان نادرست است زیرا مطابقت آرا پس از هفت مرحله مشخص می‌شود. »
وی ادامه داد: «این نامزد انتخابات قبل از طرح مساله با رسانه‌ها دلایل و شواهد کافی را در اختیار نهادهای مربوطه قرار دهد، زیرا کمیسیون بی‌طرف است و مطابق قانون عمل می‌کند و با بررسی صندوق‌های رای مشکوک، اقدام به ابطال رای می‌کند که تاکنون این کار را کرده است. »
قرار بود نتیجه اولیه غیر رسمی انتخابات افغانستان 12 تا 16 شهریوراعلام و و پس از رسیدگی به شکایت‌ها، نتیجه رسمی 26 تا 30 شهریور گزارش شود، اما با افزایش طرح شکایت و اعتراض‌ها این روند با کندی پیش می‌رود.
گفته شد تاکنون حدود سه هزار فقره شکایت به کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی رسیده است که 700 مورد آن در صورت رسیدگی احتمالا در پیروزی و یا عدم پیروزی هر یک از نامزدهای پیشتاز تاثیرگذار خواهد بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|