Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
به بهانه زادروز «دیانا فرانسس اسپنسر»

«روزنگاشت/ بانوی محبوب جهان»

2010 July 01

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

امروز یکم جولای برابر با زادروز «دیانا فرانسیس اسپنسر» است او متولد سال 1961 بود. ورود به خانواده سلطنتی بریتانیای کبیر، زیبایی، مدگرایی و کمک‌های انسان‌دوستانه، او را به یکی از سرشناس‌ترین و محبوب‌ترین زنان جهان تبدیل کرد دایانا در 36 سالگی در یک حادثه رانندگی در پاریس درگذشت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«دیانا فرانسس اسپنسر» معروف به «پرنسس دایانا» و ملقب به «پرنسس ولز» در اول جولای سال ۱۹۶۱ در شهری در شرق انگلستان به دنیا آمد. پدرش برای خانواده سلطنتی پادشاهی متحده کار می‌کرد. دایانا چهارمین فرزند خانواده بود او  ابتدا در یک مدرسه روزانه و سپس در یک مدرسه شبانه‌روزی درس خواند و بیشتر استعداد خود را در ورزش‌های، شنا و شیرجه و نیز موسیقی نشان داد.

خانواده دیانا با خانواده سلطنتی همسایه بودند و پدرش سمت آجودانی ملکه را داشت. «پرنس چارلز» سی دو ساله، در یک میهمانی شبانه در جولای سال ۱۹۸۰ بدون نقشه قبلی دایانای ۱۹ ساله را دعوت کرد و او را به مادرش «ملکه ویکتوریا» معرفی کرد و در ۲۴ فوریه سال ۱۹۸۱ نامزدی او با پرنس چالز ولیعهد انگلستان اعلام شد.

و در ۲۹ جولای همان سال در کلیسای «سنت پل» در لندن ازدواج کردند و در یک عروسی باشکوه او عروس خانواده سلطنتی انگلستان شد. مراسم ازدواج آن‌ها به صورت زنده از تلویزیون پخش شد و نزدیک به یک میلیارد بیننده داشت.

آن‌ها ماه عسل خود را در «مصر» و «بالمورال» گذراندند و سپس در کاخ‌های خانواده سلطنتی در «ولز» اقامت گزیدند. دیانا و چارلز در سال‌های ۱۹۸۲ و ۱۹۸۴ دارای دو فرزند پسر شدند که به ترتیب «ویلیام» و «هری» نام دارند.

دایانا با لقب «پرنسس ولز» به عضویت خانواده سلطنتی درآمد و در بسیاری از برنامه‌های داخلی و خارجی شرکت کرد و هم‌راه با پرنس چارلز یا به تنهایی به بسیاری از کشورهای جهان به‌ویژه قلم‌روهای هم‌سود سفر کرد.

شهرت و محبوبیت دیانا و چارلز باعث شد تا کوچک‌ترین کارهای آن‌ها نیز توسط رسانه‌ها پوشش داده و بسیاری از مسایل خصوصی‌شان در مطبوعات منعکس شود. از جمله روابط نامشروعی که چارلز پیش از زندگی با دیانا داشت و نیز رابطه دیانا و مربی اسب سواری‌اش از داغ‌ترین و خبرسازترین اتفاقات بود.

این دو از سال ۱۹۹۲ جدای از هم زندگی کردند اما سرپرستی فرزندان‌شان را به‌صورت مشترک برعهده داشتند. پرنسس دیانا در سال ۱۹۹۵ در یک برنامه تلوزیونی پرده از نگرانی‌ها و مشکلات درونی خانواده برداشت و از فشارهای رسانه‌ای و اجتماعی که بر وی بود گلایه کرد.

سرانجام دیانا و چارلز در ۲۸ اوت ۱۹۹۶ به‌طور رسمی از هم طلاق گرفتند. با این کار عنوان سلطنتی دیانا قدری پایین آمد اما چون وی مادر یکی از شاه‌زادگان بود تا آخر عمر به عنوان یکی از اعضای خانواده سلطنتی باقی ماند و لقب پرنسس ولز را حفظ کرد.

دایانا بعد از طلاق زندگی متفاوتی را آغاز کرد. در ژانویه ۱۹۹۷ به عنوان سفیر «صلیب سرخ» انگلستان به کشور «آنگولا» رفت. کمی بعد با «دودی الفاید» آشنا شد. البته پدر دایانا و پدردودی از دوستان قدیمی بودند. کم‌کم دایانا و دودی به هم علاقمند شدند و با هم قرار ازدواج گذاشتند. پدر دودی که یک مصری ثروتمند بود خیلی از تصمیم آن‌دو استقبال کرد.

مطبوعات یک لحظه دایانا را رها نمی‌کردند و همه جا او و دودی را زیر نظر داشتند. دایانا کم‌کم داشت طعم خوشبختی را در کنار دودی احساس می‌کرد. اما این خوشبختی زیاد دوام نداشت در ۳۱ اوت ۱۹۹۷ پرنسس دایانای 36 ساله، به هم‌راه دودی در یک حادثه اتومبیل در پاریس جان باختند.

در آن هنگام دودی الفاید ۴۲ ساله بود که همان دم جان سپرد ولی دایانا که به سختی مجروح شده بود در ساعت ۴ صبح بر اثر خون‌ریزی ریوی در بیمارستانی در «پاریس» درگذشت. به گفته خبرگزاری فرانسه اتومبیل حامل پرنسس که تحت تعقیب عکاسان و خبرنگاران روزنامه های جنجالی قرار داشت به وسیله راننده با سرعت زیاد حرکت می‌کرد.

این حادثه که در نیمه شب در تونلی در مرکز پاریس رخ داد و هفت تن از عکاسانی که دایانا را تعقیب می‌کردند بازداشت شدند و تحت بازجویی قرار گرفتند.

مرگ دیانا یکی از خبرسازترین وقایع سال بود و تا مدت‌ها فشار افکار عمومی بر روی خانواده سلطنتی پادشاهی متحده به ‌ویژه ملکه الیزابت و پرنس چارلز سایه افکنده بود. ملکه الیزابت دوم اعلام کرد که بعد از جدایی از چارلز، دیانا دیگر عضوی از خانواده سلطنتی نیست و نباید تشیع جنازه رسمی برای وی برگزار شود. این گفته اعتراض زیادی را به دنبال داشت و سرانجام با اصرار پرنس چارلز مراسمی رسمی و با شکوه برای دیانا برپا شد.

پرنسس دایانا معروف به بانوی  محبوب جهان بود، عمده شهرت او به خاطر فعالیت‌های عام‌المنفعه و اجتماعی است. وی با تاسیس و یا هم‌کاری با چندین موسسه خیریه، به مدرسه سازی، خانه سازی و کمک به بینوایان و دردمندان می‌پرداخت

هم‌چنین کمک‌های شایان توجهی به جذامیان، مبتلایان به ایدز و آسیب دیدگان از مین انجام داد. وی در سفر به مناطق بحران زده و محروم مانند آفریقا و بوسنی و هرزگوین با جدیت به دل‌گرمی دادن به محرومان و آسیب دیدگان پرداخت و با کسانی چون «نلسون ماندلا» و «مادر ترزا» دیدار کرد.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

انجمن ادبی شفیق

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,