Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
جنبش سبز و

«حکایت آ‌شیخ عطا‌خان مهاجرانی»

2010 July 03

دانیال بهداد / رادیو کوچه

جناب مستطاب آ شیخ عطاله‌خان مهاجرانی بنده‌نوازی نموده به ما رعایای عامی لطف بسیار کرده، با شیرین‌زبانی بسیار که مخصوص متفکران اصلاحات‌چی است، تنویر نموده اهل دهات را. طوطیان شکر شکن شوند زین قند پارسی که آ‌شیخ عبدالکریم و آ‌سید عطا بر زبان آرند. نطق فرمودند امام پیری ساده‌دل بود، از روی سادگی آشیخ قصاب خلخالی را به قاضی‌القضاتی گمارد تا زبانم لال، احدی بی خدا در ولایت اسلامی لب به سخن نگشاید، البته که در قضیه اعدام نفوس به‌ دستور امام، کسی نقشی نداشته و دستی بوده که نامه را نوشته و چه بسا که آستین دست امر به هلاک نموده و دامان حضرات از شائبه قتل و تجاوز پاک‌تر از دامان مریم مجدلیه است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

گیریم دامان هم که پاک نبوده باشد دم عیسی داشتند امام امت، خون همه محارب و لیبرال و زندیق را حلال نمودند. حالا آقایان از سر شکسته نفسی رجز نمی‌خوانند که منم خورنده خون ضد انقلاب، لطف بسیار می‌کنند اما رعیت بی‌چشم و رو نمک نشناسی می‌کند که هیچ نمک ارث پدری حضرات را در ولایت خورده و نمک‌دان می شکند. ای تف به این روزگار.

عیال ما در کنجی نشسته مثل کنیز حاج باقر غر می‌زند که مرد تو نه جنم داری، نه نای ماچ کردن داری. حالا چرا می‌خواهی موی دماغ مرد مردان اصلاحات شوی؟ هر چه به عقل ناقص خودم رجوع می‌کنم می‌بینم عیال هم حق دارد نه من خانه در پاسداران دارم، نه وکیل ملت بودم نه نشان لیاقت از دست اکبر شاه گرفته‌ام و نه ویلای لواسان. پس چرا باید پایم را از گلیم خودم درازتر کنم؟

اصلا رعایا همه واقفند که دوره تفتیش عقاید گذشته و باید به عقاید اشخاص محترم چون حضرت مستطاب مهاجرانی کمال احترام را گذاشت و زمانی‌که جناب مستطاب آشیخ عطاله مهاجرانی می‌گویند:

«بالاخره از آغاز پیروزی انقلاب تا به امروز، افرادی با انقلاب مخالف بودند، با نظام جمهوری اسلامی مخالف بودند، با مرحوم امام خمینی مخالف بودند، با نهاد روحانیت مخالف بودند، عیبی هم ندارد سی‌سال مخالفت کردند، می‌توانند در واقع به‌این مخالفت ادامه بدهند، ولی این مجموعه نمی‌توانند مدعی جنبش سبز باشند.»

لابد صلاح کار را می‌دانند، هر چه باشد چهار تا پیراهن از من یک لا قبا بیش‌تر پاره کرده‌اند. اما زبانم لال، زبانم لال، هفت قرآن در میان، مگر حضرت مهاجرانی دبیر شورای نگهبان جنبش سبز هستند؟ عیال می‌گوید: «نشخوار آدمیزاد حرف است، شکر خورده، خامی کرده شما این مرقومه را به دست ناشر نده که ما نباید هیچ  گزگ و بهانه‌ای به دست دشمنان بدهیم.»

با خودم فکر می‌کنم این عیال ما پر بیراه نمی‌گوید در زمان حضرات نه کهریزکی بود و نه شیشه نوشابه‌ایی که در ما تحت رعیت فرو کنند.

فقط یک کبرا نامی بود گویا زنا کرده بود، البته کسی هم ندیده بود، اما به‌هر روی قاضی شرع تشخیص داده بود، دادند تا در وسط میدان شهر چالش کنند و سنگش بزنند، یک احمد نامی هم بود محصل با ریش و موی بلند زبان‌درازی کرده بود در دانشگاه گرفتند تا جایی‌که می‌خورد کتکش زدند تا شاید ادب شود، نشد بعد بردنش روی میز گفتند اعدامت می‌کنیم تا شاید این بار ادب بشود، نشد، بعد این‌بار سرش را توی خلا فرنگی کردند. البته که این حرف‌ها همه نامربوط است و آشیخ عطاله همان زمان جشنواره فیلم برگزار می‌کرد.

تازه نویسنده‌ای متشخص به‌نام پائولو کوئیلو را از فرنگ آورده بود و عوام کرور کرور می‌رفتند تماشا که در ولایت ما اصلن هیچ اهل دانش تا پیش از وزارت آ شیخ عطا نیامده بود.

القصه حالا که ملوک خانم دستم را در حنا گذاشتند باید اعتراف کنم که یقین دارم آ‌شیخ عطاله‌خان مهاجرانی یک قران هم پول دریافت نکرده‌اند تا این صحبت را بکنند و همه صحبت از سر غیرت است، ترس که ندارد از کسی، بسیار صحیح فرمودند این مخالفان انقلاب در جنبش سبز نیستند. حالا بروند پارچه سبز بخرند، در برابر سفارت خانه‌ها جیغ و داد کنند. سند شش‌دانگ این جنبش در دست آقایان است، اصلن کل این ولایت قابل حضرات را ندارد. نشنیده‌اید که شاعر می‌گوید بخال هندویش بخشم سمرقند و بخارا را؟ آ شیخ عطا هم بی‌منت مشاطه و سرخاب دل‌بری می‌کند از همه خلق.

اما ملوک خانم می‌گوید مردم که مغز خر نخورده‌اند بروند در خیابان شعار بدهند رای من کجاست؟ در آخر حصرت به‌دل بمانند در خیابان پهلوی یک شب جمعه به همراه دلبرکان دست در درست نتوانند راه بروند؟ آخر این انصاف است؟ اصلن این همسایه سبیل از بنا گوش در رفته ما از فردای روز انتخابات می‌گفت می‌روم تظاهرات تا عرق خوری را آزاد کنم. حالا من مانده‌ام چطور این عیال را خرفهم کنم که فلانی جنبش دمکراتیک همان است که آ شیخ عطا فهمیده نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد. همین اطاعت از ولی فقیه و شورای نگهبان و این‌ها. مگر جنبش دمکراتیک هدفش آزاد سازی این جلف بازی‌ها و خدای نکرده مفسده است؟ نعوذ باله اگر آزادی اجتماعی می‌خواستیم که همان خدا بیامرز داده بود، تازه خیلی هم از حضرات خوش قیافه‌تر بود، زبان فرانسه را هم مثل بلبل تکلم می‌کرد.

القصه خدا رفتگان همه را بیامرزد، در قاقازان ما یک ملایی بود یزدی کاشف العلوم، فخرالفلاسفه برای خلق‌اله مسئله می‌گفت، قبل از او هم هیچ عهدی در معنای آزادی و تساهل و تسامح غور نکرده بود. همون شیر پاک‌خورده منبر می‌رفت و می‌گفت زنده باد مخالف من، عوام هم غریو بر می‌آوردند زنده باد مخالف من.

بعد می‌گفت نه آن‌گونه که شما می‌گویید آمدیم کسی مخالف مقام معظم رهبری بود، مخالف اسلام و مسلمین بود یا زبانم لال مخالف قانون اساسی بود. او که شامل این کلام فلسفی نمی‌شود. مخالف نظام محارب است حکمش را هم که شرع خدا داده. اما همین ملای یزدی جحد زیاد کرد تا دهاتی جماعت را با معنای آزادی و مردم‌سالاری دینی آشنا کند.

اما خداوند عالمیان به این ملت هیچ هوش و حواس نداده. یک‌روز می‌گویند مرگ بر دیکتاتور می‌گوییم اشکالی ندارد بعد می‌گویند خب دیکتاتور همان خمینی را می گوییم. باز مرحوم ملای یزدی و آ شیخ عطاله به تکاپو می‌افتند منبر می‌روند نه دیکتاتور فلان است و بهمان است و امام قلبی مهربان داشتند.

عیال می گوید ترک عادت موجب مرض است، دست از سر کچل حضرات بردار.  می گویم عیال شاه‌نامه آخرش خوش است، این حضرات نتوانستند یک‌بار حقوق ملت را در برابر استبداد استیفا کنند. بقول ننه جونم «اگر به امید من منانی برو شوهر بکن بیوه نمانی.»

ما هم اگر به امید آشیخ عطاله خان مهاجرانی بودیم که فاتحه ما خوانده شده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment


  1. بنفشه
    1

    آخ شما چقدر با استعدادید. متن بسیار زیبایی بود . توصیه می کنم بیشتر بنویسید. من به صد نفر در ایران میل کردم. کلی خندیدم.در عین حال که در این طنز حقیقت تلخی از اخلاق آقایان نهفته بود. فرصت طلبی .