Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
زاکومی- برزیل حذف شد

«هلند اولین تیم در ‌نیمه‌نهایی»

2010 July 03

محمدرضا / رادیو کوچه

mohamadreza@koochehmail.com

بیستمین‌ روز مسابقات‌ جام‌جهانی با دو‌ پیروزی دنبال‌ شد و تیم‌‌های هلند و اروگوئه توانستند حریفانشان را شکست دهند و جواز حضور در مرحله نیمه‌نهایی را کسب کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

تیم مدعی برزیل، با شکست برابر هلند از دور رقابت‌های جام‌جهانی 2010 آفریقای‌جنوبی کنار رفت.

در این دیدار که در ورزشگاه «نلسون ماندلا» شهر «پورت الیزابت» برگزار شد، تیم‌ملی فوتبال برزیل با نتیجه دو بر یک مغلوب حریف خود شد تا وداع تلخ از این دوره از مسابقه‌ها داشته باشد.

گل‌های این‌ بازی را «روبینیو» در دقیقه 10 برای تیم برزیل و «فیلپه ملو» هافبک برزیل(گل به خودی) و «اشنایدر» در دقیقه 68 برای تیم هلند به‌ثمر رساندند.

هم‌چنین «فیلیپه ملو» هافبک تیم برزیل در دقیقه 73 با دریافت کارت قرمز از زمین بازی اخراج شد.

بازیکنان تیم برزیل با تفکرات تهاجمی وارد زمین شدند و توانستند با کنترل میانه میدان، حملاتی را بر روی دروازه هلند طراحی کنند.

تیم برزیل در دقیقه 10 بر روی پاس عمقی «فیلیپه ملو» و ضربه دیدنی «روبینو» به گل دست یافت تا در آستانه صعود به مرحله نیمه پایانی قرار گیرد.

در نیمه نخست، بازیکنان تهاجمی تیم برزیل «کاکا، لوییس فابیانو و روبینیو»  با جا‌به‌‌جایی‌های فراوان، فضای لازم را برای گل‌زنی یک‌دیگر ایجاد کردند، اما بازیکنان تیم هلند با تفکرات تدافعی وارد زمین شدند و در نهایت نتوانستند مثلث خط حمله برزیلی‌ها را مهار کنند.

آنان پس از گل تیم برزیل حملاتی را از جناحین بر روی دروازه «جولیو سزار» دروازه‌بان تیم برزیلی طراحی کردند، اما ضربات  «کویت» و «روبن» بی‌نتیجه ماند تا نارنجی‌پوشان هلند با شکست به‌رختکن بروند.

در نیمه دوم، بازیکنان تیم هلند با سرعت دادن به‌بازی از تراکم خط میانی زردپوشان برزیل عبور کرده و حملاتی را بر روی دروزاه سزار طراحی کردند.

فشار حملات هلندی‌ها از جناحین در دقیقه 53 به‌ثمر نشست، به‌طوری‌که سانتر «اشنایدر» از جناح راست پس از برخورد به سر «ملو» وارد دروازه تیم برزیل شد تا بازی به‌تساوی کشیده شود.

پس از این گل، دونگا سرمربی تیم برزیل «میشل باستوس» مدافع چپ کم‌تجربه این تیم را از زمین خارج و  «گیلبرتو» را جانشین این تیم کرد تا ضعف این تیم در این منطقه برطرف شود.

حملات نارنجی‌پوشان از جناحین ادامه یافت تا این‌که این تیم در دقیقه 68 صاحب یک ضربه کرنر از جناح راست شد که در این صحنه «اشنایدر» با سر توپ را درون دروازه برزیلی‌ها جای داد تا پر‌افتخارترین تیم جهان در آستانه حذف قرار گیرد.

برزیلی‌ها در 20 دقیقه پایانی، حملات بی‌محابایی را به‌سمت دروازه هلند طراحی کردند، اما به‌دلیل از دست دادن تمرکز خود نتوانستند موقعیت خطرناکی را بر روی دروازه هلند ایجاد کنند تا وداع زود هنگامی از جام نوزدهم داشته باشند.

یکی از نکات قابل توجه در این دیدار اعتراض‌های فراوان نیمکت‌نشینان برزیل و بازیکنان این تیم به‌داور ژاپنی بود.

آنان در حالی‌که در نیمه نخست با یک گل از حریف خود پیشی گرفته بودند، اما بارها به‌نحوه قضاوت «نیشیمورا» اعتراض کردند تا مشخص شود برزیلی‌ها در این بازی از نظر روحی و روانی با مشکل روبرو بودند.

«نیشیمورا» ژاپنی با کمک‌ «تورو ساگا» دیگر هموطن خود و «جیئونگ هائه‌سانگ» از کره‌جنوبی قضاوت این بازی را برعهده داشتند. «خالد الغمدی» از عربستان داور چهارم و «حسن کامرانی فر» از ایران کمک داور ذخیره این بازی بودند.

در دیگر دیدار این روز تیم فوتبال اروگوئه در ضربات پنالتی مقابل غنا به‌برتری رسید و به‌مرحله نیمه‌نهایی جام‌جهانی راه یافت. این دیدار در ورزشگاه «ساکرسیتی» شهر «ژوهانسبورگ» برگزار شد و دو تیم پس از 90 دقیقه تلاش به‌تساوی یک بر یک رسیدند.

در حالی‌که پس از 45 دقیقه گلی به‌ثمر نرسید، «مونتاری» در دومین دقیقه از وقت‌های تلف‌شده نیمه اول دروازه اروگوئه را گشود تا نماینده آفریقا پیروز به‌رخت‌کن برود.

در نیمه دوم اروگوئه چندین موقعیت گل‌زنی به‌دست آورد و در دقیقه 55 «دیه‌گو فورلان» از روی یک ضربه ایستگاهی دروازه غنا را گشود تا کار به‌تساوی بکشد.

تلاش دو تیم برای زدن گل دوم در وقت قانونی بی‌نتیجه بود و این دیدار به‌وقت اضافی کشید.

در حالی که 120 دقیقه از بازی گذشته بود، «سوارز» بازیکن تیم اروگوئه با دست مانع ورود ضربه سر مهاجم غنا به‌دروازه شد تا از بازی اخراج شده و یک پنالتی در آخرین ثانیه‌های بازی به‌سود غنا اعلام شود.
همه منتظر گل‌زنی «آساموا» بودند اما ضربه این مهاجم پس از برخورد به‌تیرک افقی به‌بیرون رفت تا بلافاصله داور خاتمه بازی را اعلام کند و کار به‌ضربات پنالتی بکشد. در ضربات پنالتی اروگوئه چهار بر دو پیروز شد تا در مجموع با نتیجه پنج بر سه به‌برتری رسیده و جواز حضور در مرحله نیمه‌نهایی را کسب کند و به‌مصاف هلند برود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,