Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
دوازدهم تیر - سوم جولای

«تقویم تاریخ دوازدهم تیر»

2010 July 03

مریم/رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1367 خورشیدی – یک فروند هواپیمای مسافربری ایران بر فراز آب‌های خلیج‌فارس مورد هجوم ناوگان آمریکا قرار گرفت و سقوط کرد. هواپیمای مزبور حامل 298 مسافر و خدمه بود که با اصابت موشک‌های آمریکایی همه آن‌ها کشته شدند.
  • 1303 خورشیدی – درگذشت «میرزاده عشقی» شاعر و روزنامه‏نگار آزادی‏خواه. «محمدرضا کردستانی» معروف به «میرزاده عشقی» در سال 1272 در همدان به‌دنیا آمد و در زادگاه خود به آموختن ادب و شعر پرداخت. عشقی در دوران جنگ جهانی اول، به ‌کشور عثمانی رفت و در مدرسه دارالفنون آن‌جا تحصیل کرد. او هنگام ریاست وزرایی وثوق‌الدوله، با قرارداد 1919 مخالفت کرد و مدتی زندانی شد. وی سپس در تهران، روزنامه قرن بیستم را که حاوی مقالات و اشعار تند ضد هیت حاکمه بود انتشار داد. عشقی در شماره اول این روزنامه، کاریکاتورها، اشعار و مقالات تندی مبنی بر هزل جمهوری و جمهوری‌خواهان اختصاص داد که بلافاصله از طرف شهربانی، شماره‏های آن جمع و سانسور شد و خود میرزاده هم گفته می‌شود به‌ سبب همین مقالات، در 12 تیر 1303 به‌دست دو ناشناس در 31 سالگی کشته شد و جسدش را در ابن‏بابویه در ری به‌خاک سپردند.
  • 839 میلادی – «مازیار» فرمان‌روای طبرستان که پس از خیانت برادرش کوهیار دستگیر و به‌ سامرا منتقل شده بود، پس از شکنجه بسیار به‌دست «معتصم» خلیفه عباسی کشته شد.
  • 1527 میلادی – دولت فرانسه در سوم جولای 1527 و بار دیگر در سوم جولای سال 1849 میلادی با لشکرکشی به‌ایتالیا پاپ را نجات داد. فرانسه یک کشور کاتولیک است.
  • 1883 میلادی – «فرانتس کافکا» نویسنده معروف چک، در خانواده‏ای یهودی در «پراگ» به‌دنیا آمد. کافکا پس از اتمام تحصیلات مقدماتی از دانشگاه پراگ دکترای حقوق گرفت و پس از آن‌که مدتی به‌کارهای حقوقی مشغول بود، راهی پاریس شد. کافکا جنبه‏های انکارآمیز و منفی عصر خود و حتا عصر بعد از خود را در وجود خود ارایه می‏دهد. در آثار کافکا دنیایى از پوچی، تناقض، بی‏هدفی وسرشار از امیدهای واهی به‌چشم می‏خورد. مسایل خاص کافکا، از میان اشاره‏ها، کنایه‏ها و تمثیل‏هایى به‌دست می‏آید که با احساس ظریفی از طنز آمیخته است.
  • 1886 میلادی – «فرانسیس کارگو» نویسنده معروف فرانسوی در بندر «نومه‌آ» در اقیانوسیه متولد شد. وی پس از تحصیلات مقدماتی و عالی آموزگار شد و سپس به‌ادبیات روی آورد. اولین اثر وی «تدریس آواز» و بهترین اثرش «شکار مرغابی» نام داشت.
  • 1904 میلادی – «تئودور هرتسل» روزنامه‌نگار، فعال‌ سیاسی و نویسنده یهودی‌الاصل اتریشی که جنبش سیاسی صهیونیسم را پایه نهاد درگذشت.
  • 1935 میلادی – «آندره سیتروئن» مخترع و سازنده اتومبیل‌های سیتروئن در ۵۷ سالگی از بیماری سرطان درگذشت.
  • 1962 میلادی – زادروز «تام کروز» هنرپیشه و تهیه‌کننده سرشناس آمریکایی. او تاکنون سه‌بار نامزد جایزه اسکار شده و ده‌ها جایزه مهم دیگر از جمله سه جایزه گلدن گلوب را به‌دست آورده است.
  • 1964 میلادی – با قانون‌شدن لایحه تعمیم حقوق مدنی در آمریکا، جداکردن سیاهان از سفیدها در اماکن عمومی این کشور ممنوع شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,