Saturday, 18 July 2015
24 September 2021
اولین اظهارنظر مدیر کل منتخب آژانس درباره ایران

«تردید مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درمورد ایران»

2009 July 13

یوکیا آمانو، مدیر کل آینده آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که مدرکی ندیده که نشان دهد ایران در پی کسب توانایی تولید سلاح هسته ای است. به نقل از بی بی سی، یوکیا آمانو، نماینده ژاپن در آژانس بین المللی انرژی اتمی،  به طور رسمی توسط شورای حکام آژانس به عنوان مدیرکل بعدی این سازمان برگزیده شد.

آقای آمانو در صورت تایید نهایی توسط همه کشورهای عضو آژانس، در ماه نوامبر ۲۰۰۹ رسما جایگزین محمد البرادعی، مدیرکل فعلی این سازمان خواهد شد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی ۵ ژوئن امسال با انتشار گزارشی از گسترش برنامه غنی سازی اورانیوم ایران خبر داد و گفت که نمی تواند عدم وجود فعالیت های اتمی پنهانی را در ایران به طور قطع تایید کند.

این سازمان همچنین ایران را متهم کرد که برای رفع ابهامات موجود در مورد صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود با آژانس همکاری نمی کند، هرچند گفته بود که مواد هسته ای اعلام شده از سوی دولت ایران برای مقاصد دیگر مورد استفاده قرار نگرفته است.

اما یوکیا آمانو روز جمعه در مورد این اتهام که ایران در پی دستیابی به سلاح اتمی است به خبرگزاری رویتر گفت: «من در مدارک رسمی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره این موضوع چیزی ندیده ام.»

من در مدارک رسمی آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره این موضوع چیزی ندیده ام

یوکیا آمانو که یک دیپلمات ۶۲ ساله ژاپنی است، تاکید دارد که به عنوان شهروند ژاپن نهایت تلاش خود را انجام خواهد داد که از گسترش سلاح های اتمی در دنیا پیشگیری کند.

ژاپن تنها کشوری است که تا کنون علیه آن از سلاح هسته ای استفاده شده است.

ادامه تنش ها بر سر برنامه اتمی ایران و دشواری های آژانس برای تحقیق درباره برنامه اتمی سوریه و کره شمالی از جمله مشکلات پیش روی آقای آمانو است.

او در پاسخ به این سوال که در برابر کشورهایی مانند سوریه یا ایران روشی ملایم خواهد داشت یا سخت گیرانه، به رویتر گفته است: «من یک مدیرکل نرم یا سخت گیر نخواهم بود.»

آمریکا در زمان ریاست جمهوری جورج بوش، رئیس جمهوری سابق این کشور، با صراحت ایران را به تلاش برای تولید بمب هسته ای متهم می کرد.

اما دولت باراک اوباما این موضع را قدری تغییر داده و ایران را به تلاش برای گسترش توانایی خود برای تولید بمب هسته ای متهم می کند، هرچند می گوید ایران در مسیر تولید بمب اتمی قرار دارد.

دولت ایران بارها با رد این اتهام ها تاکید کرده است که تمام برنامه های هسته ای این کشور غیرنظامی و صلح آمیز است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|