Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
زاکومی- آرژانتین درهم کوبیده شد

«آلمان با اقتدار در نیمه نهایی»

2010 July 04

محمدرضا / رادیو کوچه

mohamadreza@koochehmail.com

بیست‌ویک‌مین‌ روز مسابقات‌ جام‌جهانی با دو‌ پیروزی دنبال‌ شد و تیم‌‌های آلمان و اسپانیا توانستند حریفانشان را شکست دهند و جواز حضور در مرحله نیمه‌نهایی را کسب کنند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

آلمانی‌ها در یک روز فوق‌العاده با ارایه بهترین نمایش ممکن به‌مرحله نیم نهایی مسابقات صعود کردند و آرژانتین سومین حریف چهار گله ژرمن‌ها شد.

تیم‌ملی فوتبال آرژانتین با هدایت «دیه گو مارادونا»‌ بازیکن افسانه‌ای خود با شکست سنگین برابر آلمان از رقابت‌های جام‌جهانی 2010 آفریقای‌جنوبی حذف شد.

لحظاتی که امروز مارادونا تجربه کرد درست مثل بازی فینال جام 90 بود. زمانی که او اسیر «گیدو‌بوخوالد» مدافع آلمانی شده بود که در تمام بازی به‌او چسبید، و اجازه کوچک‌ترین فعالیت را به‌وی نداد.

در این‌دیدار که در ورزشگاه «گرین پوینت» شهر «کیپ تاون» برگزار شد، تیم‌ملی آلمان با چهار گل حریف خود را در هم کوبید و گام به‌مرحله نیمه‌نهایی گذاشت.

«توماس مولر» ‌در دقیقه سه، «میروسلاو کلوزه”»در دقایق 68 و 90 و «آرنه فردیش»‌ در دقیقه 74 برای تیم آلمان در این‌دیدار گل‌زنی کردند.تا این تیم بدون تردید پدیده جام جهانی 2010 شود.

بازیکنان تیم آلمان در نیمه نخست با ارایه یک بازی هوشیارانه توانستند ارتباط میان خطوط میانی و حمله تیم آرژانتین را با تجمع در میانه زمین خودی قطع کنند.

دفاع فشرده آلمانی‌ها در یک‌سوم خط میانی زمین خودی باعث شد تا هافبک‌های آرژانتینی نتوانند سه مهاجم سرشناس خود را به‌خوبی تغذیه کنند به‌طوری که در نیمه نخست آنان فرصت گل‌زنی ایده آلی را برای گل‌زنی به دست نیاوردند.

آلمانی‌ها که بازی را با تفکرات تهاجمی آغاز کرده بودند در دقیقه سه بر روی یک ضربه ایستگاهی از جناح چپ به‌گل رسیدند.

در این صحنه، «باستین شواین اشتایگر» بازیکن تاثیرگذار آلمانی‌ها سانتر زیبایی را بر‌روی دروازه «سرجیو رومرو»‌ ارسال کرد که مولر مهاجم جوان این تیم با ضربه سر توپ را درون دروازه آرژانتینی‌ها جای داد تا چهارمین گل خود را در جام نوزدهم به‌ثمر برساند.

پس از این گل، آلمانی‌ها با تمرکز در میانه زمین خودی، سعی در کنترل و گرفتن سرعت بازی را داشتند تا اجازه خودنمایی به‌بازیکنان خلاق آرژانتینی را ندهند.

آنان در این نیمه بر روی ضد حملات سرعتی صاحب دو موقعیت گل‌زنی شدند که ضربات «میروسلاو کلوزه و لوکاس پودولسکی» به‌خارج از دروازه رفت.

آرژانتینی‌ها که در نیمه نخست اسیر دفاع منطقی آلمانی‌ها شده بودند در اواخر نیمه نخست روی به‌شوتزنی آوردند، اما ضربات ‌«فابین دی ماریا»‌و «‌گونزالز هیگواین» را «‌مانوئل نویر» دروزاه‌بان آلمان‌ها مهار کرد تا آرژانتینی‌ها با شکست به‌رختکن بروند.

بازیکنان آرژانتین در نیمه دوم سعی داشتند تا توپ را در یک‌سوم میانی تیم آلمان حفظ کرده و با پاس‌های کوتاه فرصت‌های گل‌زنی برای مهاجمان خود طراحی کنند، اما ضربات «دی ماریا» «کارلوس ته وز» و «گونزالز هیگواین» بی‌ثمر ماند تا فشار بر روی آنان افزایش یابد.

آلمانی‌ها در نیمه دوم، با ارائه یک بازی منطقی، یارگیری نفر به نفر بازیکنان حریف و بستن فضاهای خالی مانع از درخشش مهاجمان آرژانتینی شدند.

آلمانی‌ها در اواسط نیمه دوم با استفاده از ضعف مفرط جناح چپ تیم آر‍‍ژانتین سه گل وارد دورازه این تیم کردند تا شکست سنگینی را در کارنامه تیم مارادونا و آرژانتین به‌ثبت برسانند.و این بدترین بازی آرژانتین در جام‌جهانی بود که هرگز از یاد طرفداران فوتبال این کشور نخواهد رفت.

در دیگر دیدار این روز که در ورزشگاه «الیس پارک» شهر « ژوهانسبورگ» برگزار شد، تیم‌ملی فوتبال اسپانیا توانست با یک گل تیم پاراگوئه را شکست دهد تا حریف آلمان در مرحله نیمه‌نهایی جام‌جهانی 2010 شود.

در نیمه نخست تلاش دوتیم بجایی نرسید و در نهایت، تساوی بدون گل در تابلو نقش بست . اسپانیا در این نیمه، برتری نسبی داشت اما در نهایت بازی دو تیم در 45 دقیقه نخست از شادابی لازم برخوردار نبود.

این بازی پرالتهاب در وقت دوم ، شکل و شمایل بهتری بخود گرفت و هجومی‌تر از نیمه نخست دنبال شد تیم پاراگوئه در دقیقه 58 بدنبال خطای «جرالد پیکه»مدافع اسپانیا بر روی «‌اسکار کاردوسو» صاحب ضربه پنالتی شد که این فرصت طلایی از دست رفت . این ضربه پنالتی توسط «کاردوسو» زده شد اما «ایگر‌کاسیاس» سنگربان و کاپیتان اسپانیا توپ را مهار کرد.

دو دقیقه بعد داور گواتمالایی برای تیم اسپانیا ضربه پنالتی اعلام کرد که «ژابی الونسو» هافبک باتجربه این تیم آن را از دست داد . ابتدا ژابی توپ را به‌گل تبدیل کرد که داور رای به‌تکرار پنالتی داد که در نوبت دوم «خوستو الکاراز»‌ دروازه‌بان و کاپیتان پاراگوئه ضربه دوم را خنثی کرد.

تیم اسپانیا سرانجام در دقیقه 83 توانست مزد برتری خود را با ضربه «ویا» بگیرد.  در این لحظه ابتدا ضربه پدرو بازیکن تازه وارد اسپانیا به‌تیر دروازه پاراگوئه اصابت کرد ولی در برگشت «ویا» توپ را وارد دروازه حریف نمود و سند صعود تیمش را امضا کرد.

بدین ترتیب تیم‌ملی اسپانیا چهارشنبه شب هفته جاری در مرحله نیمه‌نهایی با آلمان پیکار خواهد کرد و دیگر بازی نیمه‌نهایی سه‌شنبه شب میان تیم‌های هلند و اروگوئه برگزار خواهد شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,