Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
در پی احضار نهادهای امنیتی،

«‌بازداشت ۱۵ تن از دراویش گنابادی»

2010 July 04

خبر / رادیو کوچه

طی تماس وزارت اطلاعات و نهادهای امنیتی با دراویش گنابادی، دست‌کم پانزده تن از دروایش شهرهای مختلف ایران، طی روزهای اخیر احضار و بازداشت شده‌اند این در حالی است که در برخی موارد این گروه از دراویش با پلمب محل‌های کسب خود نیز مواجه و منازل آن‌ها مورد تفتیش واقع شده است.

به گزارش سایت مجذوبان نور، وزارت اطلاعات با ارسال بخش‌نامه‌ای به کلیه ادارات خود در سطح شهرستان‌ها، دستور برخورد با دراویش، برخی اقلیت‌های مذهبی و هم‌چنین دگراندیشان عقیدتی را صادر کرده و از دوماه پیش نیز، براساس همین بخش‌نامه، برگزارکنندگان مجالس هفتگی دراویش در شهرستان‌ها به ادارات اطلاعات احضار شده‌اند.

این گزارش با بیان این‌که «طبق بخش‌نامه اخیر وزارت اطلاعات، دراویش گنابادی و اهل تسنن و بهاییان در تمام شهرهای ایران باید تحت نظارت‌های امنیتی قرار بگیرند و با آن‌ها برخورد شود» خاطرنشان کرد در ماه گذشته، مجلس‌داران دراویش شهرهای بهبهان، بندر گناوه، بندرلنگه، قائم‌شهر، ساری، مسجدسلیمان، کوار، اهواز، شهرکرد، گلپایگان، کاشان، بیدخت گناباد و چندین شهر دیگر به ادارات اطلاعات احضار و مورد تهدید واقع شده‌اند.

در همین رابطه، نهم تیرماه، ماموران با مراجعه به مغازه یکی از دراویش به‌نام «حسین دهقان» در بیدخت (گناباد)، اقدام به ارعاب و تهدید به پلمپ مغازه وی به‌دلیل استفاده از عبارت «هو 121» کردند. عباس صالحیان‌برزکی از دراویش گنابادی ساکن گلپایگان نیز، صبح روز نهم تیرماه، توسط نیروی انتظامی گلشهر گلپایگان به‌صورت تلفنی احضار و پس از مراجعه وی توسط نیروهای اداره اطلاعات بازداشت شد. همان روز سه تن از دراویش گنابادی بنام‌های حسین کاوه‌نوش‌آبادی ماذون نماز دراویش در کاشان و عبداله علی‌مددکاشی و ناصر رحیمی از دراویش این سلسله از سوی اداره اطلاعات کاشان تلفنی احضار و با مراجعه نام‌بردگان به ستاد خبری اطلاعات بازداشت شدند.

اداره اطلاعات شهرکرد چند تن از دراویش سلسله گنابادی را تلفنی احضار و به منزل نعمت‌اله ریاحی وارد شده و در غیاب وی، منزل وی را تفتیش و بازرسی کردند. حسینیه دراویش نعمت‌الهی‌گنابادی در شهر کرج نیز، در ساعات پایانی روز چهارشنبه دوم تیرماه، شاهد حضور و ایجاد ارعاب قریب به بیست تن از افراد لباس شخصی بود که خود را از ماموران معاونت اطلاعات سپاه پاسداران این شهرستان معرفی کردند. در این ارتباط شش نفر از درویش گنابادی به اسامی سعید کریمایی، پوریابراتی، محمد ساکی، کمیل رحیم‌زاده، احسان و سعید دشتی، از سوی بخش اطلاعات سپاه پاسداران شهر کرج به اداره اطلاعات سپاه احضار شدند و منازل شخصی دو تن از دراویش به نام‌های رحیم‌زاده و دشتی نیز مورد تفتیش و بازرسی ماموران قرار گرفت.

غلامعباس زارع‌حقیقی، از دراویش گنابادی و متصدی مزار سلطانی بیدخت دستگیر و روانه زندان وکیل آباد مشهد شد. طی سال‌های اخیر و به‌ویژه یک‌سال گذشته، فشار زیادی بر دراویش و دگراندیشان عقیدتی در سراسر ایران وارد آمده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,