Saturday, 18 July 2015
17 September 2021
هم‌زمان با برپایی شب‌های قدر

«روز نزول قرآن در مالزی»

2009 September 09

ایرنا

روز هفدهم ماه‌مبارک رمضان در مالزی به‌عنوان روز نزول قرآن شناخته‌شده و در هفت ایالت این کشور این روز تعطیل می‌باشد.

البته این روز در کوالالامپور پایتخت مالزی و 7 استان دیگر این کشور تعطیل نیست اما مردم مراسم مخصوص شب قدر و روز 17 ماه مبارک رمضان را برگزار می‌کنند.

مسلمانان مالزی در این روز با برپایی مراسم خاص ضمن ابراز احترام به ساحت قران کریم مراتب شکر خود از پروردگار متعال را به علت نزول این کتاب آسمانی ابراز می‌کنند.

20090909-soc-ramadan-in-mal

«نجیب رزاق» نخست‌وزیر مالزی در مراسمی که امسال به این منظور برپا شده‌بود ضمن اشاره به آیه 185 سوره مبارکه بقره درمورد ماه مبارک رمضان و نزول قرآن در این ماه، این کتب آسمانی را وسیله‌ای برای تشخیص حق از باطل خواند.

وی از مسلمانان مالزی خواست با توجه به دستورات قرآن علاوه بر انجام وظایف شرعی تعیین‌شده نسبت به نیکی به دیگران و اهمیت‌دادن به روحیه برادری و هم‌زیستی با دیگر ادیان و اقوام توجه بیشتری داشته باشند.

نخست‌وزیر مالزی هم‌چنین از علما، دانشمندان و اندیشمندان مسلمان خواست برای حل چالش‌های موجود در جهان اسلام از جمله مسایل شرعی، حقوقی، پزشکی و اقتصادی تلاش‌کنند.

نکته جالب این‌که به دلیل کم‌بودن وسعت جغرافیایی کشور مالزی مرز بین استان‌ها گاهی به یک خیابان می‌رسد. به‌عنوان نمونه مرز بین استان کوالالامپور و سلانگور در مالزی یک خیابان است. سمت راست خیابان یک ایالت و سمت دیگر ایالت دیگری است.

به همین دلیل روز دوشنبه به دلیل هم‌زمانی با روز نزول قرآن ایالت سلانگور تعطیل بود. به این صورت که مراکز یک طرف خیابان تعطیل و مراکز طرف دیگر دایر بود.

علاوه بر شب و روز هفدهم ماه مبارک رمضان بخش عمده‌ای از مالزیایی شب هفدهم ماه مبارک رمضان را به عنوان شب قدر و شب نزول قرآن می‌دانند و برنامه‌های خاصی برای این شب تدارک می‌بینند.

مراسم قرائت قرآن از جمله بارزترین رسوم در شب‌قدر در مالزی است. علاوه بر قرائت قرآن در این شب‌ها نماز تراویح که بیش از 20 رکعت است نیز خوانده می‌شود.

البته مالزیایی‌ها شب‌های قدر را به احیا نمی‌گذرانند و تنها به خوانده نماز تراویح و قرائت قرآن در مساجد مانند شب‌های دیگر اکتفا می کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|