Saturday, 18 July 2015
02 April 2023
سیزدهم تیر - چهارم جولای

«تقویم تاریخ سیزدهم تیر»

2010 July 04

مریم/ رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 489 پیش از میلاد – «داریوش بزرگ» شاه هخامنشی که بر تمرکز امور و ایرانی‌بودن هر کار تعصب می‌ورزید و پیدایش ناسیونالیسم نیرومند ایرانی را به‌او نسبت می‌دهند تصمیم گرفت که قلم‌رو ایران به 30 ایالت تقسیم شود و هر ایالت را ساتراپی نامید. داریوش شرح این ساتراپی‌ها را در سنگ‌نبشته داده است که باقی‌مانده است و تاریخ‌نگاران جهان آن‌را «سند مالکیت ایران» خوانده‌اند. مصر یکی از ساتراپی‌های ایران آن زمان بود که داریوش توجه خاصی به آبادکردن آن داشت.
  • 979 میلادى – مطابق اسناد متعدد، کار ساختن «بند امیر» در این روز کاملن به‌پایان رسید. عضدالدوله دیلمى از دودمان بوییان ایران این سد را بر روى رود «کر»(Kor) در استان فارس نزدیک شیراز ساخته است.
  • 1768 میلادی – «فرانسوا رنه‌دشاتوبریان» معروف به «شاتوبریان» نویسنده، شاعر و سیاست‌مدار فرانسوی در «سن‌مالو» به‌دنیا آمد. او را به‌عنوان بنیان‌گذار رمانتیسیسم در ادبیات فرانسه می‌شناسند.
  • 1966 میلادی – «لیندن جانسون» رییس‌جمهوری وقت آمریکا قانون «آزادی اطلاعات» را که به تصویب کنگره این کشور رسیده بود امضا کرد. این قانون که کار روزنامه‌نگار را آسان ساخته است درست در همین روز از سال بعد (1967) به‌ اجرا درآمد. روزنامه‌نگار، تاریخ‌نگار و هر پژوهش‌گر می‌تواند در ایالات متحده آمریکا به استناد این قانون خواستار مطالعه و نسخه‌برداری از اسناد عمومی شود و منتشر کند.
  • 1350 خورشیدی – دکتر «محمد معین» استاد زبان و ادبیات فارسی پس از سال‌ها تلاش در امر فرهنگ و ادب پارسی درگذشت. وی نخستین ایرانی بود که موفق به اخذ درجه دکترا در رشته زبان و ادبیات فارسی شد. وی در اوان جوانی صرف، نحو و بعضی از علوم را آموخت و پس از اتمام تحصیلاتش در دارالفنون به دانشکده ادبیات و دانش‌سرای عالی راه یافت و در رشته‌های ادبیات، فلسفه و علوم تربیتی فارغ‌التحصیل شد. آن‌گاه از طریق مکاتبه با موسسات روان‌شناسی بلژیک، روان‌شناسی علمی و رشته‌های خط‌شناسی، چهره‌شناسی و مغزشناسی را آموخت. ستاره‌های ناهید، داستان خرداد و مرداد ،حکمت اشراق و فرهنگ ایران، آیینه اسکندر ودوره کامل فرهنگ فارسی‌ از جمله آثار او است.
  • 1359 خورشیدی – دولت آمریکا کلیه دارایی‌های ایران را در بانک‌های آمریکا توقیف کرد. این عمل ‌به دستور «جیمی کارتر» رییس‌جمهوری وقت آمریکا انجام شد.
  • 1807 میلادی – «جوزپه گاریبالدی» یکی از مبارزان اصلی میهنی در جنگ استقلال ایتالیا بر ضد اتریشی‌ها در شهر «نیس» فرانسه به‌دنیا آمد. وی از یک خانواده ماهی‌گیر برخاسته و در نیروی دریایی سلطنتی خدمت کرد. او ابتدا در راه وحدت ایتالیا و ضد اتریش و بعدن ضد دولت پادشاهی ناپلئون و حکومت پاپ مبارزه کرد. گاریبالدی در سال 1834 میلادی پس از یک قیام ناکام، دستگیر و به‌اعدام محکوم شد اما توانست از طریق فرانسه به‌ آمریکای‌جنوبی فرار کند و با شرکت در جنگ‌های آزادی‌خواهی آن دیار به تجارب نوینی در مبارزات چریکی دست یابد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,