Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
به بهانه زادروز جورج دبلیو بوش

«روزنگاشت /از فرمان‌داری تا رییس جمهوری»

2010 July 06

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

امروز ششم جولای برابر با زادروز «جورج دبلیو بوش»  رییس جمهور سابق ایالات متحده آمریکا است وی که متولد سال 1946 میلادی‌ است، قبل از آغاز ریاست جمهوری در ۲۰ ژانویه ۲۰۰۱ بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۰ به عنوان چهل و ششمین فرماندار تگزاس خدمت کرده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«جورج دبلیو بوش» در ششم جولای 1946 میلادی در شهری در ایالت «کنتیکت» به دنیا آمد، وی بزرگترین پسر «جورج هربرت واکر بوش» چهل و یک‌مین رییس جمهور آمریکا و «باربارا بوش» بانوی اول ایالات متحده بین سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳ است.

او  به هم‌راه سه برادر و یک خواهر خود دوران کودکی را گذراند و به‌مدت هفت سال در مدرسه «سن خوزه» حضور پیدا کرد و بعدها به‌مدت دو سال در دبیرستان «کینکاید» در هوستون ادامه تحصیل داد. بعد از آن، به مدت سه سال مانند پدرش، به «فیلیپس آکادمی» و بعد به دانشگاه «ییل»  رفت.

او مدرک کارشناسی تاریخ را در سال ۱۹۶۸ گرفته ‌است و در سال ۱۹۷۳ به‌مدرسه بازرگانی «هاروارد»  از شاخه‌های دانشگاه هاروارد  وارد شد و در سال ۱۹۷۵ مدرک کارشناسی ارشد را از این مدرسه دریافت کرد.

جورج دبلیو بوش به‌مدت شش سال در گارد ملی ایالات متحده آمریکا تعهد به‌انجام وظیفه و در نیروی هوایی گارد ملی تگزاس با درجه ستوانی خلبان، خدمت کرد.

بوش در سال ۱۹۷۷ با «لورا ولش» ازدواج کرد که ثمره این ازدواج دو دختر (دوقلو) است، با نام‌های «باربارا» و «جنا»، که در سال ۱۹۸۱ به‌دنیا آمدند.

در سال ۱۹۷۸ تلاش ناموفقی را برای ورود به مجلس نمایندگان آغاز کرد. سپس مدیریت یک تیم بیسبال به نام «رنجرز»، تگزاس را بر عهده گرفت و در سال ۱۹۹۴ با شکست آن، وی در انتخابات ایالتی تگزاس به «فرمان‌داری» برگزیده شد.

در سال ۲۰۰۰ و در جریان یک انتخابات بحث برانگیز بوش به عنوان کاندیدای حزب جمهوری‌خواه به سمت «ریاست جمهوری» رسید، وی توانست رای هیات‌های انتخاب را کسب کند در حالی که در تعداد آرای مردمی با اختلاف کمی شکست خورده بود.

در مقام رییس جمهور، سیاست‌های اصلی بوش بر مسایل سیاست خارجی و اقتصاد متمرکز بود. کاهش مالیات، تصویب قانون هیچ کودکی نباید عقب بماند، برای ارتقای استان‌داردهای آموزشی در آمریکا و بحث و مذاکره ملی در زمینه مساله مهاجرت، مهم‌ترین مباحث سیاست داخلی وی در دوران تصدی پست ریاست جمهوری بود.

در زمینه سیاست خارجی نیز، پس از حملات ترویستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱، بوش جنگی جهانی برعلیه تروریسم را آغاز کرد، که اشغال افغانستان در همان سال و اشغال عراق در سال ۲۰۰۳ از نتایج عمده آن به شمار می‌رود.

بوش برای انتخاب مجدد در سال ۲۰۰۴ وارد کارزار انتخاباتی شد و در مقابل نامزد حزب دموکرات سناتور «جان کری» قرار گرفت، جان کری سیاست جورج بوش مبنی بر جابه‌جا کردن اهمیت جنگ در عراق و موضوعات داخلی را به چالش کشید. او در این دوره انتخابات توانست با کسب 55درصد آرای فلوریدا تمام آرای این ایالت را بدون تردید از آن خود گرداند.

بوش در جریان دو دوره خدمتش در بالاترین و پایین‌ترین جایگاه نظرسنجی‌های «گال‌آپ» قرار گرفت، از محبوبیت ۹۰ درصدی در روزهای پس از حملات ۱۱ سپتامبر تا محبوببت ۲۸ درصدی در ژوین ۲۰۰۸.

جورج دبلیو بوش یکی از افراد برجسته خانواده ثروتمند و بانفوذ بوش است، پدرش جورج هربرت واکر بوش، چهل و یکمین رییس‌جمهور آمریکا و هشت سال در پست معاون ریاست جمهوری و ریاست آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» بود. برادرش «جب بوش» تا سال ۲۰۰۶ فرمان‌دار ایالت فلوریدا بوده و پدربزرگش «پرسکات بوش» یک سناتور برجسته بوده ‌است.

جورج دبلیو بوش در سال ۱۹۸۶ فرقه مسیحی «انگلیکن‌ها» را ترک گفته و به‌فرقه «متدیست‌ها» که همسرش نیز عضو آن بود گروید، در این هنگام چهل سال داشت و تصمیم گرفت به‌عنوان یک مسیحی پاک و تازه متولدشده، از استعمال الکل خودداری کند.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,