Saturday, 18 July 2015
06 December 2021
پانزدهم تیر - ششم جولای

«تقویم تاریخ پانزدهم تیر»

2010 July 06

مریم / رادیوکوچه

maryam.m@koochehmail.com

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

  • 1535 میلادی – «توماس مور» فیلسوف و شخصیت انگلیسی که حاضر نشده بود پادشاه را به‌عنوان رییس کل کلیساهای این کشور به‌رسمیت بشناسد و طلاق گفتن زنش را تایید کند به جرم خیانت گردن زده شد.
  • 1631 میلادی – ژنرال «رستم‌خان» فرمانده نیروهای اعزامی از اصفهان به قفقاز، به نافرمانی تهمورث حکم‌ران گرجستان پایان داد. در پی این روی‌داد، دربار صفوی در اصفهان «خسرومیرزا» را به‌جای حکم‌ران سابق به فرمان‌داری گرجستان تعیین کرد.
  • 1785 میلادی – کنگره آمریکا که در آن زمان، تنها یک مجلس بود به اتفاق آرا «دلار» را واحد پول آن کشور قرار داد. پیش از انقلاب استقلال ایالات متحده، پول انگلستان در 13 مهاجرنشین انگلیسی آمریکای شمالی رایج بود.
  • 1859 میلادی – شاعر و نویسنده سوئدی «ورنرفن هایدنستام» به‌دنیا آمد و در سال 1916 برنده جایزه ادبی نوبل شد. وی پس از دیداری از خاورمیانه و کشورهای منطقه مدیترانه تحت ‌تاثیر فرهنگ خاورمیانه قرار گرفت و چند کتاب او درباره این منطقه است.
  • 1885 میلادی – «لویی پاستور» شیمی‌دان فرانسوی در این روز واکسن ضدهاری را که ساخته بود با موفقیت روی نوجوانی به‌نام ژوزف آزمایش کرد و راه برای پیش‌گیری از بیماری‌ها هموار شد. وی قبلن ابراز نظر کرده بود که باکتری تضعیف شده در آزمایشگاه اگر به افراد تزریق شود در آن‌ها مصونیت ایجاد خواهد کرد.
  • 1931 میلادی – «سیلوستر گاردن زیو استالونه» بازیگر و کارگردان و تهیه‌کننده آمریکایی ایتالیایی‌تبار در این روز در نیویورک به‌دنیا آمد. ازفیلم‌های معروف او عبارتند از «آدم‌ کش‌ها»، «استخدام»، «راکی» و «رمبو».
  • 1903 میلادی – دکتر «اکسل تئورل» پزشک و بیوشیمیست سوئدی که به‌خاطر کشف چند آنزیم تازه در سال 1955 جایزه نوبل گرفت در این‌روز به‌دنیا آمد. از اکتشافات علمی دیگر او اکسیده‌شدن آنزیم‌ها و تاثیر الکل بر آن‌هاست.
  • 1327 خورشیدی – سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد «یونسکو» پس از پایان جنگ جهانی دوم در پاریس با حضور نمایندگان 43 کشور تاسیس شد. یونسکو علاوه بر توجه به امور علمی، تربیتی و فرهنگی کشورهای عضو، به مرمت خسارات فرهنگی ناشی از جنگ و نیز کوشش در راستای گسترش صلح و رفع سو تفاهمات بین‏المللی می‏پردازد. از این رو، دولت ایران در 30 اردیبهشت‌ماه سال 1325 خورشیدی قبول اساس‌نامه یونسکو را در هیت‌وزیران به تصویب رساند. در نهایت قرارداد الحاق ایران به این سازمان در نیمه تیرماه سال 1327 از تصویب مجلس شورای ملی گذشت و کمیسیون مزبور، فعالیت رسمی خود را شروع کرد. تالیف و چاپ کتاب ایران به زبان انگلیسی، شناسایی و معرفی ارزش‏های فرهنگی ایران برای دیگر کشورها و حفظ میراث فرهنگی ایران و دیگر فعالیت‏های فرهنگی، از جمله کارهای این کمیسیون به‌شمار می‏رفت.
  • 1336 خورشیدی – مخفیگاه «خسرو روزبه» سرگرد ارتش که مدت‌ها فراری بود در خیابان سیروس کشف و به محاصره ماموران درآمد. خود وی هنگام فرار از این محل از طریق تیربرق بر زمین افتاد و مجروح شد و دستگیر و بعدن اعدام شد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,