Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
در پی تقاضای دوهم‌جنس‌گرا،

«بریتانیا تقاضای پناهندگی هم‌جنس‌گرای ایرانی را پذیرفت»

2010 July 08

آن‌چه در این بخش می‌آید فقط انتخابی از رادیو کوچه در بین رسانه‌ها است و این رادیو دخل و تصرفی در آن ندارد.

دادگاه عالی بریتانیا گفت ابراز گرایش جنسی آزادی بنیادین همه از جمله زن یا مردی هم‌جنس‌گراست. دادگاه عالی بریتانیا گفته است دو مرد هم‌جنس‌گرا، که یکی ایرانی و دیگری اهل کشور کامرون است، حق دارند از دولت بریتانیا تقاضای پناهندگی کنند. هیت قضات در دادگاه عالی بریتانیا روز چهارشنبه (7 ژوئیه)، گفت متفق‌القول تصمیم گرفته است با تقاضای فرجام این دو نفر موافقت کند.

تقاضای پناهندگی این دو مرد قبلن رد شده بود و مقام‌های اداره مهاجرت گفته بودند متقاضیان مذکور می‌توانسته‌اند در برگشت به ایران و کامرون، طوری رفتار کنند که گرایش جنسی‌شان مخفی بماند.

اما استدلال دو مرد هم‌جنس‌گرا این بود که به محض بازگشت از بریتانیا در کشورهای خود مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند و به‌همین دلیل درخواست فرجام کردند.

دادگاه عالی بریتانیا امروز گفت: «این‌که به زن یا مردی هم‌جنس‌گرا گفته شود در مورد گرایش جنسی خود دروغ بگوید تا در کشورشان امنیت داشته باشد به‌این معنی است که آن‌ها نباید آزادانه بگویند چه کسی هستند در حالی‌که این آزادی، حق بنیادین هر فرد است.»

ترزا می، وزیر کشور دولت ائتلافی بریتانیا ضمن استقبال از حکم دادگاه گفت این حکم موضع دولت جدید این کشور را تایید می‌کند و همه پرونده‌ها اکنون بر اساس قوانین جدید بررسی خواهند شد.

اکنون پرونده‌های «ه.ت.» از کشور کامرون و «ه.ج» از ایران، توسط دادگاه‌های اداره مهاجرت بررسی می‌شود. این مراجع بررسی‌های خود را منطبق با موازینی انجام خواهند داد که به تقاضاهای پناهندگی که بر اساس اعتقادات مذهبی یا سیاسی مطرح می‌شود. بیش از دو سال پیش دولت بریتانیا به یک جوان هم‌جنس‌گرای ایرانی که گفته بود اگر به ایران بازگردد، با خطر اعدام روبروست، مجوز اقامت داد. این در حالی بود که دولت وقت بریتانیا قبلن تقاضای پناهندگی مهدی کاظمی را رد کرده بود.

فعالان حقوق بشر معتقدند که از زمان انقلاب اسلامی 1979 تاکنون در ایران بیش از چهار هزار مرد و زن هم‌جنس‌گرا اعدام شده‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,