Saturday, 18 July 2015
14 May 2021
به بهانه هشتمین سال‌روز حملات 11 سپتامبر

«۹/۱۱»

2009 September 11

1230

سروش / رادیو کوچه

souroosh@radiokoocheh.com

روز 11 سپتامبر دنیا شاهد یک حادثه‌ی عظیم در ایالات متحده آمریکا بود که تا آن تاریخ و به آن وسعت سابقه نداشت.  سلسله‌ای از حملات انتحاری که بعدها گروه القاعده افغانستان مسوولیت آن‌را برعهده گرفت. در صبح آن روز، 19 نفر از اعضای القاعده، چهار هواپیمای تجاری-مسافربری را ربودند. آن‌ها، دو هواپیما را به طور عمد در فواصل زمانی متفاوت  به برج های دوقلو در مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک زدند. در نتیجه این دو برخورد، همه مسافران به همراه عده بسیاری که در ساختمان‌ها حضور داشتند، کشته شدند. هر دو ساختمان‌ها، بعد از دو ساعت به طور کامل ویران شدند و آسیب‌های زیادی به ساختمان‌های اطراف زدند. گروه هواپیماربایان هواپیمای سوم را به پنتاگون، واقع در ارلینگتون در ویرجینیا زدند. هواپیمای چهارم اما در زمینی نزدیک شنکسویل، در ایالت پنسیلوانیا، سقوط کرد. این در حالی بود که تعدادی از مسافرین و خدمه پرواز قبل از سقوط، تلاش کرده بودند تا کنترل هواپیما را که هواپیماربایان آن را به سمت واشینگتون هدایت می‌کردند، به دست بگیرند. اما هیچ کدام از مسافرین این پرواز و سه پرواز دیگر زنده نماند.

واکنش ایالات متحده به این حملات، شروع جنگ علیه تروریسم با حمله به افغانستان و از قدرت بر کنار کردن طالبان که تروریست‌های القاعده را پناه می‌داد، و نیز تصویب طرح «قانون میهن پرستی آمریکا» بود.

تعداد قربانیان حدود 3000 نفر اعلام شد . هر 19 نفر هواپیما ربا نیز در این جریان کشته شدند. اکثر قربانیان این حملات مردم عادی و شهروندان بودند، که ملیت آن‌ها 90 کشور مختلف را شامل می‌شد. به علاوه، مرگ حداقل یک نفر ناشی از قرار گرفتن در معرض گرد و خاک به وجود آمده از ویرانی دو برج نیز گزارش شد.

واکنش ایالات متحده به این حملات، شروع جنگ علیه تروریسم با حمله به افغانستان و از قدرت بر کنار کردن طالبان که تروریست‌های القاعده را پناه می‌داد، و نیز تصویب طرح «قانون میهن پرستی آمریکا» بود. کشورهای بسیاری قوانین ضد تروریسم خود را تقویت کردند و اجرای آن‌ها را گسترش دادند. بعضی از بنگاه‌های تجاری در آمریکا، تا آخر هفته فعالیت خود را تعطیل کردند و بعد از بازگشایی از زیان هنگفتی خبر دادند که به خصوص متوجه شرکت‌های هواپیمایی و موسسات بیمه بود.

خسارتی که به پنتاگون وارد شده بود، ظرف مدت یک سال جبران شد، و بعدها بنای «یادبود پنتاگون» در محل ساخته شد. همچنین بازسازی مرکز تجارت جهانی نیز آغاز شد. در سال 2006، برج اداری جدیدی در محل به بهره برداری رسید.  مرکز تجارت جهانی 1 نیز اکنون در حال احداث است که با 541 متر ارتفاع، پیش‌بینی می‌شود در سال 2011  به بهره‌برداری برسد. این برج به یکی از مرتفع‌ترین برج‌های شمال آمریکا تبدیل خواهد شد. سه برج دیگر نیز قرار است بین سال‌های 2007 تا 2012 در منطقه ساخته شود.

حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ تاکنون بزرگ‌ترین عملیات تروریستی تاریخ ایالات متحده آمریکا به شمار می‌آید و پیامدهای مختلف سیاسی، اقتصادی، امنیتی و نظامی برای این کشور و جامعه جهانی به دنبال داشته‌است . گفته می‌شود که حادثه ۱۱ سپتامبر همانند حمله ژاپن به بندر پرل هاربر، تاریخ آمریکا را تغییر داده‌است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,