Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
جلسه بعدی مجلس عراق 22 تیر،

«کردها از ریاست‌جمهوری چشم‌پوشی نمی‌کنند»

2010 July 09

خبر / رادیو کوچه

وزیر خارجه عراق عصر روز گذشته پنج‌شنبه با اعلام این‌که جلسه بعدی پارلمان عراق 22 تیر برگزار خواهد شد گفت که کردها هرگز از پست ریاست‌جمهوری چشم‌پوشی نخواهند کرد.

به نقل از پایگاه اینترنتی المنار، «هوشیار زیباری» عصر روز گذشته با «جلال طالبانی» رییس‌جمهوری عراق و «مسعود بارزانی» رییس اقلیم کردستان عراق در اربیل دیدار کرد. وی پس از این دیدار در گفت‌وگو با خبرنگاران نسبت به پیامدهای تاخیر در تشکیل دولت جدید هشدار داد.

وی خاطرنشان کرد: «مرحله کنونی عراق بسیار حساس و مهم است و تاخیر در تشکیل دولت جدید عواقب وخیمی برای تمامی احزاب و فراکسیون‌ها خواهد داشت.»

زیباری با بیان این مطلب افزود: «نشست بعدی پارلمان عراق 13 جولای (22 تیر) برگزار خواهد شد و این نشست بسیار مهم خواهد بود زیرا طبق قانون اساسی روسای پارلمان، رییس‌جمهوری و نخست وزیر باید انتخاب شوند. در رابطه با این موضوع چندین طرح و پیش‌نهاد مطرح شده است تا بتوانیم خلا قانون اساسی را پر کنیم.

وزیر امور خارجه عراق در بخش دیگر سخنان خود درباره دیدار با جلال طالبانی و مسعود بارزانی گفت: «ما تصمیمات مهمی را در رابطه با ائتلاف‌ها و استراتژی‌هایمان در مرحله آتی مبنی بر مشارکت نمایندگان اقلیم کردستان و احزاب کرد در دولت جدید اتخاذ کردیم.»

وی در ادامه گفت: «اصل، مشارکت است، اما ما از پست ریاست‌جمهوری و انتخاب آن از میان ائتلاف کردستان چشم‌پوشی نخواهیم کرد. ما بر این باوریم که تمامی احزابی که در انتخابات پارلمانی رای آورده‌اند باید در دولت وحدت ملی مشارکت داشته باشند.»

خاطرنشان می‌شود که نخستین نشست پارلمان عراق پس از گذشت 100 روز از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی این کشور در 14 ژوئن (24 خرداد) برگزار شده است. در این نشست نمایندگان جدید پارلمان تنها به ادای سوگند اکتفا کردند. طبق قانون اساسی عراق احزاب و گروه‌های سیاسی عراق تا یک‌ماه پس از برگزاری نخستین نشست پارلمان فرصت دارند روسای سه‌گانه یعنی رییس‌جمهوری، رییس پارلمان و نخست وزیر را انتخاب کنند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,