Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
بیانیه رضا پهلوی به مناسبت 18 تیر،

«سرنوشت هم‌میهنان در انتظار اعدام»

2010 July 09

«رضا پهلوی» این فرزند آخرین پادشاه ایران، محمدرضا پهلوی بیانیه‌ای را به مناسبت سال‌گرد 18 تیر، به‌منظور توقف برخی احکام شرعی متناقض با حقوق بشر منتشر کرده است که در ادامه متن کامل این بیانیه را مشاهده می‌کنید.

من عمیقن نگران سرنوشت هم‌میهنانی هستم که طبق قوانین جاری در رژیم روحانیان هر لحظه ممکن است اعدام شوند. من از تمامی شهروندان مسوول در سراسر جهان می‌خواهم که سریعن از طریق ارسال نامه، ایمیل و یا از طریق تلفن به سفرایشان در جمهوری‌ اسلامی ایران و هم‌چنین به سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهایشان، مصرانه بخواهند که این «احکام شرعی» نقض شود و فرمان اعدام آنان متوقف شود.

دو نفر از هم‌میهنان من که در خطر آنی اعدام هستند: خانم سکینه محمدی آشتیانی، مادر دو فرزند، که در شرف سنگ‌سار است و یک جوان که در زمان ارتکاب جرم حدودن 15 ساله بوده، محمدرضا حدادی که روز چهارشنبه اعدام خواهد شد. متاسفانه، این موارد در میهن من بسیار معمول است. بیش از 600 نفر در صف اعدام هستند.

برنقض آشکار و مداوم حقوق انسانی هم میهنانم توسط رژیم مذهبی در ایران می بایست نقطه پایان گذاشته شود. سابقه شرم‌آور نقض تمامی مرام‌های اعلامیه جهانی حقوق بشر توسط حکومت مذهبی – که ایران سال‌ها ست که امضا کننده آن بوده است – نیازی به برشمردن مجدد ندارد.

از زمان موجودیتش در سی‌سال قبل، رژیم مذهبی در ایران مکررن به‌دلیل نقض حقوق بشر مورد اعتراض سازمان‌ها و آژانس‌های جهانی مدافع حقوق بشر قرار گرفته است، مانند کمیته فرهنگی، انسانی و اجتماعی سازمان ملل، سازمان عفو بین‌الملل، کمیسیون حقوق بشر، دیده‌بان حقوق بشر و فدراسیون جهانی دفاع از حقوق بشر.

شرایط حساس خانم آشتیانی و آقای حدادی از توجه و فوریت بسیار بالایی برخوردار است که تاکید بر آن اغراق‌آمیز نخواهد بود و هم‌چنین است سایر هم‌میهنانم. نقض گسترده و فزاینده‌ حقوق انسانی میلیون‌ها هم‌میهن من در ایران به میزان فاجعه‌آمیزی رسیده است.

این مسوولیت جدی من است که برای هم‌میهنانی صحبت کنم که صدایشان شنیده نمی‌شود. تمام ایرانیان نیز باید چنین کنند – هم‌چنین هر فرد آزادی‌خواهی بدون در نظر گرفتن ملیتش. امروز ما برای خانم آشتیانی و آقای حدادی سخن می‌گوییم و مصرانه از دولت‌های خارجی می‌خواهیم که فشار فوری بر رژیم مذهبی ایران برای نجات زندگی آنان بیاورند.

و پیام من به رژیم مذهبی این است، من از شما می‌خواهم که نقطه پایان بر اقدامات ستم‌گرانه و وحشیانه‌ خود بگذارید، زیرا اعمال شما فراموش نخواهد شد.

خداوند نگه‌دار ایران و ایرانیان باد.

رضا پهلوی

لازم به‌ذکر است این بیانیه در تاریخ پانزدهم تیرماه 1389 منتشر کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,