Saturday, 18 July 2015
24 March 2023
نویسنده سیرالئونی،

«تری برنده جایزه ادبی کین»

2010 July 09

رادیو کوچه

«الوفمی تری» نویسنده سیرالئونی برنده جایزه آفریقایی کین شد. این جایزه معتبرترین جایزه ادبی آفریقا به‌شمار می‌رود. آقای تری این جایزه را برای داستان کوتاهی با عنوان «روزهای دعوا با تکه چوب» برنده شد.

الوفمی تری که متولد سیرالئون است، در نیجریه بزرگ شده و در سومالی و اوروگوئه روزنامه‌نگاری کرده است. او هم‌اکنون در کیپ‌تاون زندگی می‌کند. داستان آقای تری درباره زندگی «روال» است، پسری که در زباله‌دانی زندگی می‌کند و مدام با تکه‌چوب با پسرهای دیگر دعوا می‌کند. این داستان در شماره دوازدهم مجله آفریقایی چیمورنگا، که مخصوص نویسندگی و ادبیات است منتشر شده است.

فیامتا روکو، رییس هیت داوران جایزه کین و ویراستار ادبی مجله اکونومیست، این داستان کوتاه را جاه‌طلبانه، جسارت‌آمیز، به‌شدت خلاقانه و هومری توصیف کرد. او گفت: «این داستان پرداخت بسیار سینمایی و ساختاری قرص دارد و نشان می‌دهد نویسنده‌اش نابغه‌ای است با آینده‌ای بسیار درخشان.»

جایزه ده‌هزار پوندی کین، که به یادبود مایکل کین، بنیان‌گذار جایزه ادبی بوکر، اهدا می‌شود هر سال به بهترین داستان کوتاهی اختصاص می‌یابد که به قلم نویسنده‌ای آفریقایی و به زبان انگلیسی نوشته شده باشد. علاوه بر مبلغ این جایزه، برنده از فرصت اقامتی یک ماهه در دانشگاه جورج تاون در واشنگتن دی‌سی نیز بهره‌مند می‌شود. در عین حال آقای تری به مجری برنامه ورلد تودی بخش انگلیسی بی‌بی‌سی گفت که این جایزه نتوانسته نویسندگانی از این قاره را به جامعه ادبی بشناساند.

این نویسنده جوان گفت که برچسب نویسنده آفریقایی را زیاد دوست ندارد چون این ترکیب، اغلب با تصویر کلیشه‌ای فقر و مرض هم‌راه است. با این حال، او گفت که خوش‌حال است که این جایزه را برده، چرا که کمک می‌کند نخستین رمانش را منتشر کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,