Saturday, 18 July 2015
02 December 2021
گفت‌وگوی روز- گفت‌وگو با کاوه قریشی

«مختار هوشمند، تنها یک هنرمند است»

2010 July 12

حسام میثاقی / دفتر ترکیه / رادیو کوچه

hesam@koochehmail.com

قرار بازداشت «مختار هوشمند»، فعال هنری و مسوول انجمن هنرهای تجسمی مریوان، پس از سپری کردن بیش از به یک ماه در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج، به مدت یک ماه دیگر تمدید شد.

بر اساس گزارش وب‌سایت روانیوز، در طول یک ماه گذشته، خانواده هوشمند از هرگونه تماس تلفنی با وی محروم بوده و از انجام هر گونه مصاحبه با رسانه‌ها منع شده‌اند.

در این زمینه با «کاوه قریشی» روزنامه‌نگار کرد، گفت‌وگو کرده‌ایم که در پی می‌آید:

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

قرار بازداشت مختار هوشمند بعد از این‌که به مدت ۱۰ روز در ۱۵ روز گذشته تمدید شد، به مدت یک ماه دیگر نیز تمدید شد. خانواده هوشمند اعلام کردند که در طول مدت بازداشت، او اجازه هیچ‌گونه ملاقاتی با خانواده نداشته و از همان روزهای اول، خانواده تهدید شدند و از مصاحبه با رسانه‌ها منع شدند.

مختار هوشمند در بلاتکلیفی مطلق به‌سر می‌برد و از سومین روز بازداشت به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهر سنندج منتقل شده است. هیچ خبری نیز در مورد اتهامات او در دست نیست، اما به نظر می‌رسد بازداشت او با اعتصاب عمومی مردم کردستان در ۲۳ اردیبهشت بی‌ارتباط نباشد.

او به هیچ عنوان فعال سیاسی نبود و در طول ۱۵ سال گذشته از جمله فعالان هنری و باسابقه کردستان بود. از جمله مسوول انجمن هنرهای تجسمی مریوان و نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر بود. بازداشت او بی‌دلیل بوده چرا که هیچ فعالیت سیاسی نداشته‌است.

هنوز پرونده ایشان وکیل ندارد هرچند خانواده ایشان از رایزنی‌های برای اخذ وکیل خبر داده‌اند البته هنوز نتوانسته‌اند وکیلی مناسب  برای پرونده او اخذ کنند. البته امیدواریم در یکی از وکلای فعال در کردستان یا تهران وکالت او را به‌زودی بر عهده بگیرند.

نحوه دستگیری وی  نیز به این شکل بوده که در مغازه‌‌ی یکی از آشنایان در مریوان بوده‌است و هنگام خروج توسط نیروهای امنیتی بازداشت می‌شود. هم‌زمان به منزل منتقل شدند و در آن‌جا تعدادی از کتاب‌ها، کیس کامپیوتر و تعدادی مدارک شخصی ضبط می‌شود.

در مورد اتهامات احتمالی او هیچ‌گونه مدرکی در دسترس نیست و در نهایت باید گفت وی پس از یک ماه و ۱۰ الی ۱۲ روز هم‌چنان بلاتکلیف در بازداشت به سر می‌برد.

در مورد دیگر فعالان کرد از جمله خانم «زینب بایزیدی» چه اطلاعی داری؟

روز گذشته نیز اخباری مبنی بر اعتصاب غذای خانم زینب بایزیدی، زندانی سیاسی کرد منتشر شد و مادر او در گفت‌وگویی با آژانس خبری موکریان اعتصاب غذای وی را تایید کردند.

خانم بایزیدی، از اعضای سابق سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان و عضو فعال کمپین یک میلیون امضا هستند. او سابقن از سوی دادگاه انقلاب شهرستان مهاباد، به تحمل چهارسال حبس تعزیری محکوم شده بود.

پس از گذشت چند روز از اعتصاب غذای او، هنوز خبری در دسترس نیست و روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی در تلاش هستند تا با خانواده‌اش تماس بگیرند و خبر جدیدی به دست بیاورند.

موضوع مشخص این است که خانم بایزیدی در اعتراض به برخورد نامناسب مسوولان زندان زنجان از جمله برخورد رییس زندان نسبت به زندانیان زن دست به اعتصاب غذا زده است.

*********

در مورد «زینب جلالیان» نیز، تا به‌حال هیچ وکیلی موفق نشده وکالت او را برعهده بگیرد.  به نظر می‌رسد وکیلی که تا حدودی بیشتر از دیگران در مورد پرونده اطلاع داشته باشند آقای دکتر «محمد شریف» باشند. ایشان اعلام کردند که با دادستان تهران ملاقات کردند و دادستان تهران اعلام کرده که زینب جلالیان باید به زندان کرمانشاه منتقل شود و در نهایت آقای شریف اعلام کردند که نسبت به فرجام پرونده خانم جلالیان خوشبین هستند.

این خبر درحالی منتشر شده که در ۱۰ الی ۱۵ روز گذشته خبرهایی مبنی بر قوت گرفتن احتمال اجرای حکم اعدام زینب جلالیان منتشر شد و بسیاری از نهادهای بین‌المللی از جمله دیده‌بان حقوق بشر و عفو بین‌الملل نسبت به این موضوع به شدت اعتراض کردند. هم‌زمان برخی شخصیت‌های مطرح داخلی و بین‌المللی نیز نسبت به احتمال اعدام این زندانی سیاسی اعتراض کردند. به‌نظر می‌رسد ابراز خوشبینی دکتر شریف و امیدواری وی در مورد پرونده زینب جلالیان، با این اعتراض‌ها بی‌ارتباط نباشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۳ Comments


 1. صباح ستوده
  1

  تنها یک انسان منفعت طلب است اگر هنرمند بود ۲۰۰ فاممیل داشت که هر کدام دارای ملیارد ها سند بودند که هیچ کدام حاضر به گرو گذاشتن سند نبودند یک بنده خداکه مثل پدر بود برای خانواده های زندانی آمد ۲۵۰۰۰۰۰۰۰ میلیون سند در رهن مختار هوشمند گذاشت ودر جواب این اعتماد آقای هوشمند از کشور خارج گردید این در شان یک هنرمند نیست


 2. نوزاد مولودی
  2

  مختار هوشمند نه تنها یک فعال سیاسی نبود بلکه یک انسان منفعت طلب بود برای رسیدن به خارج اسم خودشو گذاشته بود فعال سیاسی و گرنه فعال سیاسی نمیاد به خاطر منفعت خودش نود نفر افراد سیاسی تو گوشه زندان ماندگار شدند این کار مختار هوشمند در شائن یک فعال سیاسی نبود چون آدم سیاسی منفعت مردم رو در نظر می گیره نه منفعت خود
  مختار هوشمند با خانمش از هیچ طریقی نمی تونست به خارج بره این راه رو پیدا کرد


  1. نوزاد مولودی