Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
پیرامون لغو کنسرت سراج،

«بیانیه جمعیت امام علی»

2010 July 13

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا بر اساس تقاضای مدیر وبلاگ و یا انتخاب دبیر روز است و نگاهی بی‌طرفانه در آن حاکم است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. این رادیو باز نشر وبلاگستان را فرصتی برای نقد و بررسی آن می‌داند. این بخش با هدف ایجاد فرصت نقد و بررسی در فضای رسانه‌ای وب منتشر می‌شود و بی‌شک نظر نویسندگان آن است و نه رادیو کوچه. کوچه خود را موظف به انتشار عمده نظرهایی می‌داند که در وبلاگستان منتشر می‌شود و از آن مطلع می‌شود.

کرمانشاه پست – به گزارش کرمانشاه پست جمعیت امداد دانش‌جویی-مردمی امام علی (ع) کرمانشاه به‌عنوان مجری کنسرت حسام‌الدین سراج و به‌دنبال لغو غیرقانونی این برنامه بیانیه‌ای را منتشر کرده که در ادامه می‌آید :

هوالعلی الاعلی

فرق مولای یتیمان بار دیگر چاک خورد

خطبه‌های آتشین متروک ماند و خاک خورد

با کدامین سحر از دل‌ها محبت غیب شد؟

ناجوان‌مردی هنر شد، مردانگی‌ها عیب شد

به استحضار مردم هنردوست، خیرین گران‌قدر و عموم مردم شریف ایران می‌رساند جمعیت مستقل و غیرسیاسی امداد دانش‌جویی مردمی امام علی(ع) به‌عنوان یک موسسه مردمی که در امر کمک به محرومان و حل معضلات اجتماعی فعالیت می‌کند بیش از شش ماه است با هدف تامین هزینه‌های مورد نیاز برای صدها خانواده محروم تحت پوشش در حال تلاش است تا کنسرت خیریه هنرمند متعهد و انقلابی دکتر «سیدحسام‌الدین سراج» را در کرمانشاه برگزار نماید.

پی‌گیری درخواست دریافت مجوز این کنسرت از اواخر سال 88 آغاز شد و طی چند مرحله تغییر (یک‌بار به خاطر نزدیک شدن به ایام فاطمیه، یک‌بار به خاطر هم‌زمانی با کنسرت یکی از گروه های هنری نزدیک به ارشاد و…) با تمام تعلل‌هایی که علتش هنوز برای ما مشخص نیست سه روز پیش از برگزاری کنسرت به‌ما ابلاغ گردید.

بسیار باعث تاسف است که مجوز تبلیغات، تایید طرح پوستر و بنر، تایید قیمت بلیط و… حتا یک‌روز بعد از دریافت مجوز در ارشاد کرمانشاه انجام شد که تمام این نکات باعث شد فرصت چاپ پوستر، بلیط، بنر و آغاز تبلیغات برای جمعیت به یک‌روز کاهش یابد. طی این مدت بارها بنرهای ما از سطح شهر جمع‌آوری گردید.

ده بنر برای تبلیغات مقدماتی فقط به‌علت مجوزی که از تهران تا کرمانشاه با فکس ده‌ها روز در راه بود! به فرمان فرمان‌داری محترم و بعد از آن نیز یک‌روز مانده به کنسرت بنرهای اصلی به‌علل نامعلوم جمع‌آوری شد و روز جمعه نیز توسط عده‌ای از ارازل و اوباش با تیزبر به‌صورت کامل معدوم گردید.

عصر روز جمعه مصادف با شب مبعث پیامبر اعظم (ص) که قرار بود اولین روز اجرای کنسرت باشد، نیم ساعت قبل از ورود مردم، ناگهان عده‌ای از نیروهای خودسر به درب سالن ریختند و با نصب بلندگو و زنجیر کردن درب اصلی عملن باعث حبس مردم پشت درب ورود و حبس پرسنل اجرای مراسم در داخل سالن شدند.

با وجود حضور نیروی انتظامی، کم‌تر از 30 نفر نیروی مخل امنیتی به‌راحتی توانستند دست تمام مسوولان را عملن ببندند. اداره محترم ارشاد اسلامی نیز بلافاصله به بهانه یا دلیل حفظ امنیت مردم لغو سه شب اجرا را به جمعیت ابلاغ فرمود و به نیروهای خودسر اعلام کرد از طریق تریبون خودشان لغو کنسرت را به مردم اعلام نمایند.

جمعیت امام علی (ع) از عموم مردم سوال می‌کند که :

به نظر شما چرا باید با وجود در اختیار داشتن مجوز برای خرداد، درخواست تغییر تاریخ به ایام مبعث پیامبر، سه روز پیش از اجرا به جمعیت ابلاغ شود و پوسترهای به جای درک فوریت، یک روز بعد تایید گردند؟

(لازم به ذکر است اصل مجوز حداکثر 15 روزه صادر می‌شود ولی با وجود در اختیار داشتن مجوز، فقط درخواست تغییر تاریخ که شاید می‌توانست تلفنی هم هماهنگ شود این همه مدت طول کشید. طبق اعلام وزارت‌خانه در تهران که شخص آقای سراج پی‌گیر آن شده بود، آن‌ها گفته بودند ما مشکلی نداریم و به محض دریافت درخواست از کرمانشاه فورن مجوز را ارسال می‌کنیم).

چرا وقتی هنوز مجوز به‌دست کرمانشاه نرسیده و البته اعلام شده که مشکلی وجود ندارد، فقط به‌علت نرسیدن یک برگه به‌دست مسوولان بنرهای ما جمع می‌شود اما اخلال در برگزاری مشکل قانونی ندارد و حتا مسوولان محترم با سرگروه مزاحمان احوال‌پرسی می کنند؟

به نظر شما چرا کنسرت سنتی، اصیل و عرفانی حسام‌الدین سراج به اسم دین و مذهب باید مورد تهاجم قرار گیرد؟ آیا به تازگی موسیقی سنتی حرام اعلام شده است؟

به‌نظر شما جمعیت امام علی (ع) خسارت‌های میلیونی متحمل شده را چطور باید جبران کند؟ جواب آن ایتامی که هر شب با ما تماس می‌گیرند و می‌گویند سفر زیارتی مشهد که قرار بود برویم چه شد، یا کولرهایی که قرار بود خریده شود کی به‌دست ما می‌رسد، یا آن بیمارهایی که منتظر پول برای عمل جراحی بودند (مانند آن دخترکی که در حال کور شدن است و …) را چه کسی می‌دهد؟ خسارت اعاده حیثیت را چه کسی با چه هزینه‌ای می خواهد جبران کند؟

به‌نظر شما چطور می‌شود که بلیط هواپیمای آقای سراج که توسط پست پیشتاز سه‌شنبه گذشته به تهران ارسال شد، پس از گذشت چندین روز به دستشان نرسد و اصلن مفقود شود؟

قرار بود آرزوی بیش از 150 نفراز ایتام و فرزندان خانواده‌های محروم در چارچوب طرح کعبه کریمان روز اجرای کنسرت به‌دست خیرین برسد تا مانند سال‌های پیش توسط آن‌ها برآورده شود. پاسخ برآورده نشدن آرزوهایی که روز میلاد امام علی(ع) توسط فرزندان یتیم او به دست ما رسیده بود را چه کسی می دهد؟؟؟ پاسخ مولای یتیمان را چه کسی می‌خواهد بدهد؟؟؟

بدین‌وسیله جمعیت امام علی(ع) پای‌بندی عملی و همیشگی (و نه شعاری) خود را به سیره عملی ائمه معصوم (ع) اعلام می‌دارد و امروز با مولای خود عهدی دوباره می‌بندد که در راه دفاع از حقوق محرومان ذره‌ای کوتاهی نکند و با تمام توان برای بازگرداندن حق ده‌ها میلیونی آن‌ها تلاش کند و عموم مردم را نیز دعوت می‌کند به بازگشت به سیره زیبا، ملکوتی و سرشار از جاذبه‌های عشق ائمه و به همه اعلام می‌دارد آن خشونتی که به اسم خدا راه ائمه معصوم را می‌بندد هرگز با حقیقت سرشار از مهر سیره آن‌ها مطابقت ندارد و آن‌کس که دل مردم را این‌گونه از دین سیاه می‌کند، هر چقدر هم کار بزرگ انجام دهد، روزی باید پاسخ‌گوی تمام کسانی باشد که به‌خاطر این رفتارها از دین گریزان می‌شوند.

هرچند عوامل لغو باید عذرخواهی کنند، اما جمعیت به نوبه خود از عموم مردم بزرگوار کرمانشاه بابت تمام این اتفاقات، بابت قیمت بلیطی که قرار بود 10 تا  15هزار باشد، اما به علت ممنوع‌شدن برگزاری در سالن ورزشی و کم شدن ظرفیت سالن توسط مسوولان این‌گونه افزایش یافت، برای حرکت زشت و غیرقانونی که درب سالن انتظار شاهدش بودند و برای لغو بهترین برنامه هنری این سال‌ها که ای کاش اجرا می‌شد تا خاطره‌ای خوش از تلفیق انسانیت، هنر و عشق در ذهن مردم دیار ما ثبت می‌کرد پوزش می‌طلبد و اعلام می‌دارد جمعیت مسوولان شهر را که توان ممانعت از مزاحمت 30 نفر را نداشتند را مسوول اصلی این حوادث می‌داند و بازگشت زیان‌های مالی وارد شده، برآورده شدن آرزوهای موجود و اجرای مجدد کنسرت با حفظ کامل امنیت توسط مسوولان شهر را حداقل حق خود می‌داند و از تمام روش‌های قانونی موجود این مسئله را تا رسیدن به نتیجه دنبال می‌کن.د

برای آبروی از دست رفته شهر که این‌گونه بزرگ‌ترین هنرمندان ایران زمین را از خود رنجاند و مسوولانی که حتا برای یک عذرخواهی ساده یک سر به هتل نزدند، نیز باید فقط گریه کرد.

لازم به ذکر است جمعیت امام علی (ع) به‌عنوان یک جمعیت مستقل و غیرسیاسی برائت خود را از تمامی گروه‌های سیاسی موجود اعلام می‌دارد و اجازه سو استفاده سیاسی از این حادثه را به احدی نمی‌دهد و اهداف متعالی و آرمان‌های خود را هرگز آلوده به این‌گونه اهداف نخواهد کرد.

الذین کفروا و صدوا عن سبیل‌اله اضل اعملهم(محمد-1)

والسلام علی من اتبع‌الهدی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,