Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
پرسه – گفت‌و‌گو با دبیر سمپوزیوم بین‌المللی وجوه عرفان در ادبیات و هنر اسلامی

«عرفان در ادبیات و هنر اسلامی»

2010 July 15

سیمین/ رادیو کوچه

simin@koochehmail.com

دومین سمپوزیوم بین‌المللی «وجوه عرفانی و نمادین هنر و ادبیات اسلامی» در روزهای 20 تا 22 جولای 2010 در دانشگاه اسلامی مالزی برپا می‌شود.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این سمینار با همت انستیتوی بین‌المللی تفکر و تمدن اسلامی وابسته به دانشگاه بین‌المللی اسلامی مالزی و با هدف نگاهی عمیق و باطنی به ادبیات و هنر اسلامی برپا می‌شود.

براساس برنامه‌های پیش‌بینی‌شده، بیش از 32 اندیشمند ایرانی و خارجی در این سمپوزیوم به ایراد سخن‌رانی می‌پردازند که به گفته دکتر «امیر ذکرگو» دبیر و برگزارکننده این سمپوزیوم، به طرح وجوه نمادین و سمبلیک عرفانی متون و آثار هنری می‌‌پردازند و امید است که گزیده‌ای از مقالات ارایه شده به چاپ برسد.

این پژوهش‌گر، هنرمند و استاد دانشکده معماری دانشگاه اسلامی مالزی، با اشاره به این که این سمپوزیوم هفت محور اصلی دارد می‌گوید: «نخستین محور، وجوه نظری عرفانی و نمادین هنر اسلامی است. محور دوم، هنرهای تجسمی دنیای اسلام است که در این بخش نمادشناسی‌های معنوی که در هنرهای اسلامی است، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

سومین محور، وجه عرفانی خوش‌نویسی اسلامی است و چهارمین گرایش مربوط به فضا در معماری اسلامی، خواه فضاهای شهری یا معماری یک فضای خاص هم‌چون مساجد، کاخ‌ها و حتا خانه‌ها است.»

وی از موسیقی به عنوان یک زبان معنوی و  ادبیات شامل شعر و نثر با عنوان محورهای پنجم و ششم نام می‌برد و هفتمین محور را معرفی شخصیت‌های برجسته اعم از نویسندگان، شعرا، موسیقی‌دانان، متفکرین و منابع مختلف اعم از کتب و رسایل عنوان می‌کند.

به گفته دکتر ذکرگو، سخن‌رانان این سمپوزیوم از کشورهای الجزایر، بوسنی، هند، ایران، مالزی، بنگلادش، آمریکا، نیجریه، نیوزیلند، سودان و ازبکستان هستند  هرچند که حضور ایرانی‌ها برجسته‌تر است. دکتر «اعوانی» از ایران سخن‌ران روز نخست این برنامه است.

دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه آزاد اسلامی تهران جنوب از جمله مشارکت‌‌کنندگان این سمینار که در محل انیستیتوی بین‌المللی تفکر و تمدن اسلامی (ایستک) برگزار می‌شود، هستند.

از برنامه‌های دیگر این سمپوزیوم یک نمایشگاه آثار هنری با موضوع «رویت تری یا خیسی و وجوه عرفانی آب» است که در محل کنفرانس برپا می‌شود. هم‌چنین یک برنامه  شعرخوانی است که در آن اشعاری به زبان‌های عربی، اردو و  مالایی و بنگالی  با ترجمه انگلیسی خوانده می‌شود.

اجرای موسیقی توسط یک گروه مالزیایی نیز از جمله این برنامه‌هاست.

شرکت‌کنندگان در این سمپوزیوم هم‌چنین بازدیدهایی از موزه هنرهای اسلامی و مناطق دیدنی کوالالامپور خواهد داشت.

دبیر دومین سمپوزیوم وجوه عرفانی و نمادین هنر و ادبیات اسلامی، با اشاره به برپایی نخستین سمپوزیوم در نوروز سال گذشته با هم‌کاری ایستک و یک طرف ایرانی، می‌گوید: «‌با وجود این‌که در دومین سمپوزیوم حضور محققین و اساتید ایرانی زیاد است اما توانستیم از کشورهای دیگر نیز شرکت‌کنندگانی جذب کنیم و  امید داریم که در آینده بتوان این سمپوزیوم را تبدیل به یک برنامه دوسالانه کرد و بتوان کشورهای دیگر را جذب کرد تا جایی که  هرکدام  به صورت تخصصی برگزار شود.»

علاقه‌مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر از برگزاری این سمینار به این آدرس مراجعه نمایند.

http://www.iiu.edu.my/istac/ISMAIAL.php.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۲ Comments


 1. محمد رضا حيدري
  1

  متاسفانه روحانیت حکومتی بدلیل تسلط بر رسانه
  ملی ایران مفاهیم عرفانی را بنفع اندیشه هایی
  هدایت کرده است تا زیبایی عرفان به نفع آنچه آنان تصور می کنند تصور شود – خدا زیباست – عشق زیباست
  و خدا هر آنچه که در این زیبایی است را دوست دارد
  او انسان را با عشق آفرید
  زیبایی را در نهاد انسان قرار داده است
  او واسطه را نمی پذیرد و محدودیت قرار نمی دهد