Saturday, 18 July 2015
02 April 2023
نتایج یک تحقیق

«خرس‌های قطبی ۷۰ سال دیگر فرصت زندگی دارند»

2009 September 13

دانشمندان اعلام کردند ادامه پیدا کردن گرمای جهانی و ذوب شدن یخ‌های قطبی می‌تواند یکی از دوست داشتنی‌ترین ساکنان سیاره زمین یعنی خرس‌های قطبی را برای همیشه به ورطه نابودی بکشاند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اخطار دانشمندان و زیست‌شناسان این واقعیت تلخ را بیان می‌کند که با توجه به کاهش سریع تعداد خرس‌های قطبی، این جانداران زیبا  تنها 70 سال دیگر فرصت زندگی کردن در این سیاره را دارند.

20090913-khers-ghotbi-koocheh

دیگر گونه‌های قطبی از جمله برخی پرندگان، شیرماهی‌ها، خوک‌های آبی و وال‌ها نیز در معرض این خطر قرار دارند اما این طور به نظر می‌آید تعداد خرسهای قطبی با سرعتی قابل توجه رو به کاهش گذاشته است.

به گفته اریک پست دانشمند زیست شناس دانشگاه پن استیت قطب‌ها در حال تبدیل شدن به آن چیزی هستند که در گذشته بوده‌اند و با توجه به کاهش محدوده زیستگاه‌ها و وسعت کوه‌های یخی، خرس‌های قطبی با از دست دادن منطقه‌ای قابل زیست به تدریج از بین رفته و تا 70 سال دیگر به کل منقرض خواهند شد.

با این حال این مدت زمان به اعتقاد بسیاری از دانشمندان محافظه‌کارانه تخمین زده شده است. گروهی بین‌المللی از دانشمندان حرارت میانگین قطب را طی 150 سال گذشته تحلیل کرده و اخطار کردند نسل جاندارانی که حیات آن‌ها به حضور یخ‌های دریایی و کوه‌های یخی بستگی دارد به شدت در خطر است.

بر اساس گزارش فاکس نیوز، خرس‌های قطبی معمولا فرزندان خود را در زیر غارهای یخی به دنیا می‌آورند که فروپاشی این غارها در اثر افزایش حرارت می تواند تعداد زیادی از توله خرسها را نابود کرده و به تدریج نسل آنها را منقرض کند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|