Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
خبرهای تکمیلی از انفجار زاهدان

«جنداله مسوولیت انفجار مسجد جامع را پذیرفت»

2010 July 16

خبر ویژه / رادیو کوچه

دو انفجار پیاپی در شب پنج شنبه در زاهدان منجر به کشته شدن نزدیک به سی و هفت نفر و مجروحیت بیش از یک صد و پنجاه نفر شده است. گروه جنداله مسوولیت این عملیات را با اعلام از طریق سایت‌اش پذیرفته و انفجار پنجشنبه شب را در راستای انتقام اعدام عبدالمالک ریگی دانسته است. این گروه عملیات کننده گان را دو جوان عضو جنداله به نام های محمد ریگی و عبدالباسط ریگی معرفی کرده است.

بنابر گزارش خبرگزاری ایرنا از زاهدان یکی از این دو انفجار در ساعت نه و بیست دقیقه در مقابل درب اصلی مسجد جامع این شهر در خیابان آزادی توسط کسی که لباس زنانه بر تن داشته در برابر بخش بازرسی به وقوع پیوسته که تعدا سه یا چهار کشته داشته و دیگری با فاصله چند دقیقه در برابر این مسجد رخ داده است که به دلیل تجمع مردم از تعداد بالاتری کشته برخوردار بوده. این خبرگزاری به بیست کشته و یک صد مجروح اشاره کرده است اما در اطلاعاتی که از منابع محلی و یکی از پزشکان در این شهر به دست آمد تا صبح روز جمعه تعداد کشته شده‌گان نزدیک به سی و هفت تن رسیده و مجروحان بیش از یک صد و پنجاه نفر گزارش شده است. بنابر اظهار شاهدان محلی به رادیو کوچه انفجار دوم زمانی که مردم جلوی مسجد تجمع کرده بودند رخ داده است، اتومبیل پرایدی به سوی مردم می آید که با نزدیک شدن به حلقه انسانی جلوی مسجد منفجر می‌شود.

این انفجار در شبی رخ داد که شیعیان به مناسبت تولد امام سوم شیعیان و برادرش ابوالفضل جشن برپا کرده بودند.

«جلال سیاح» معاون امنیتی و انتظامی استانداری سیستان و بلوچستان هم‌چنین به این خبرگزاری گفته است که اعلام دقیق تعداد مجروحان و کشته شده‌گان تا بررسی کامل میسر نیست. شهر زاهدان نیز پیش از این شاهد انفجار های مشابهی بوده است. معمول وقوع این قبیل عملیات‌ها در مناسب‌های اهل سنت و شیعه احتمال بیشتری دارد. یکی از منابع محلی که نمی‌خواست نامش فاش شود اظهار کرد که بعد از اعدام عبدالمالک ریگی رهبر گروه جنداله در ماه گذشته پیش‌بینی می‌شد که این گروه بخواهد دست به عملیاتی انتقام جویانه بزند، حتا تهدید‌هایی نیز بوده که به اطلاع مسوولان استان رسیده است. در حالی که حسین‌علی شهریاری نماینده این شهر نیز در اظهاراتی وقوع این انفجار را قابل پیش‌بینی قلمداد کرده است.

سایت خبرگزاری رسمی دولتی ایران «ایرنا» صبح روز جمعه اسامی برخی از کشته شده گان این انفجار را اعلام کرده است. «محمدرضا راغی» فرزند حاجی، «محمد اکبری» فرزند محمد حسین ، «مصطفی نجار» فرزند عباس، «محمود کیانی» فرزند غلامحسین و «عارف شهرکی» فرزند گلمیر از جمله اسامی اعلام شده است.

شب گذشته نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان و امام‌جمعه شهر زاهدان به همراه استاندار این استان در اطلاعیه‌ای مردم را به وحدت فرا خوانده‌اند. عباس علی سلیمانی و علی محمد آزاد این انفجار را ترفند تفرفه افکنانه دشمنان اسلام خوانده اند. صدور این اطلاعیه به نظر می‌رسد به دلیل جلوگیری از درگیری‌های قومی و محلی و مذهبی باشد، چرا که برخی از شهروندان زاهدانی خبر از درگیری‌های پراکنده در این شهر می‌دهند.

پیش از این مسوولان امنیتی و کشوری در این شهر با توجه به موضوع اعدام ریگی در هفته گذشته اجازه برگزاری کامل مراسمی موسوم به «ختم بخاری» را که به مدت سه روز است و معمول میهنانان خارجی را نیز دارد نداده‌اند و در یک روز بدون میهمان خارجی برگزار شده است.

محمد ریگی معروف به جنید

متن کامل بیانیه گروه جند اله در خصوص این انفجار

بسم الله الرحمن الرحیم

الله اکبر، الله اکبر، الله اکبر

و لله العزه و لرسوله و للمومنین

بدینوسیله جنبش مقاومت جندالله به اطلاع عموم مردم بلوچستان و ایران می رساند که امشب دو تن از فرزندان ایمان و حماسه در عملیاتی بی نظیر در قلب سپاهیان و پاسداران که در حسینیه زاهدان مشغول برگزاری همایش روز پاسدار بودند بیش از صد تن از پاسدارن و سپاهیان حزب الشیطان را به درک اسفل السافلین واصل کردند.

نوجوان عزیز محمد ریگی و مجاهد عبدالباسط ریگی این عملیات عظیم را به اجرا گذاشتند و یزیدیان زمان را به سزای اعمال جنایتکارانه و ننگینشان رساندند.

در این عملیات در مرحله اول مجاهد بزرگوار عبدالباسط ریگی خود را به میان پاسداران در همایش روز پاسدار رسانده و با انفجار خود دهها تن را به هلاکت رساند و پس از آن که نیروهای اطلاعاتی و امنیتی و نظامی منطقه را به محاصره خود درآورده بودند شهید عزیز محمد ریگی خود را به میان جمع نیروهای امنیتی و نظامی رسانده و با انفجار خود دهها تن دیگر را به درک واصل نمود.

عبدالباسط ریگی معروف به اسلام

این عملیات پاسخی است به جنایات بی وقفه رژیم در بلوچستان که فکر می کرد با دستگیری و شهادت رهبر شهید امیر عبدالمالک مبارزه به پایان رسیده است اما دو جوان شهید با فدا کردن خود رویای دژخیمان و طاغوتیان را به خاک مالیدند و با شهید کردن خود ثابت کردند که این مبارزه و جهاد را نهایتی جز شکست و رسوائی متجاوزان و جنایتکاران نیست و نخواهد بود.

فرزندان ایمان با پروردگار خود عهد بسته اند که تا آخرین قطره خون به جهاد و مبارزه ادامه دهند و عرصه را برای متجاوزان و جنایتکارن تنگ کنند تا سرزمین بلوچستان را ترک کنند و مردم مسلمان بلوچ خود بتوانند بر سرنوشت خود حاکم شوند.

یا زندگی با عزت یا مرگ با شرف

جنبش مقاومت جندالله

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , 

۶ Comments


 1. ایرانی
  1

  سنیای…. عربستان

  رادیو کوچه:
  با احترام
  کامنت بعدی شما قابل انتشار نیست


 2. ایرانی
  2

  اینارو باید ….


 3. فریبرز
  3

  دیوانه ها …
  مردم عادی رو کشتین…


 4. مهدی
  4

  … تو روحت عبدالباسط


 5. خاک بر سرتون
  5

  آخه مردم عادی رو کشتن تمجید داره واقعا شرمم میاد همچین سایتی دارید

  رادیو کوچه:
  این کامنت گذار محترم لابد منظورشون گذاشتن کامنت برای سایت جنداله بوده …
  رسمن : دی


 6. بر پدرتون
  6

  ای بر…..
  قاتلای کثیف امریکایی … شماها که روزی قاچاق چی مواد مخدر و سوخت بودین حالا شدین مبارز راه خدا

  بی ….