Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
به بهانه زادروز «داوود رشیدی»

«روزنگاشت/ رشیدی با منهای دو»

2010 July 16

محبوبه / رادیوکوچه

mahboobeh@koochehmail.com

امروز بیست و پنجم تیرماه برابر با زادروز «داوود رشیدی» هنرپیشه‌ی تاتر سینما و تلویزیون ایران است. او زاده سال 1312 در تهران و فارغ التحصیل در رشته کارگردانی و بازیگری تاتر و لیسانس حقوق سیاسی از دانشگاه ژنو است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

از هشت تیر نمایش «منهای دو» به کارگردانی وی در حال اجرا در تالار تاتر شهر تهران است.

«داوود رشیدی» در بیست و پنجم تیر ماه، سال ۱۳۱۲ در تهران متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در تهران گذراند و بعد از آن چون پدرش در وزارت امور خارجه بود، به هم‌راه خانواده به پاریس رفتند و در آن‌جا دیپلم گرفت، در آن زمان چون به تاتر و بازیگری علاقه داشت، تصمیم گرفت ضمن تحصیل در تاتر، یک مدرک دانشگاهی هم کسب کند، به همین دلیل به ژنو رفت و آن‌جا در کلاس بازیگری و کارگردانی تئاتر در آکادمی موزیک ژنو ثبت نام کرد و مشغول یادگیری این هنر شد.

او در کنار این رشته، وارد دانش‌کده «علوم سیاسی» ژنو شد و لیسانس علوم سیاسی را گرفته و دیپلم کارگردانی و هنرپیشگی تاتر را در همان جا کسب کرد و حدود چهار سال در تاتر «کاروج، ژنو» به عنوان هنرپیشه حرفه‌ای کار کرد و چندین نمایش روی صحنه آورد.

داوود رشیدی در سال 1342 به تهران آمد و در اداره تاتر آن زمان وابسته به وزارت فرهنگ و هنر استخدام شد. سپس گروه «تاتر امروز» را پایه‌گذاری کرد، که هنرپیشگانی مانند: «پرویز فنی‌زاده»، «داریوش فرهنگ»، «مهدی هاشمی»، «فهیمه راستکار»، «سیاوش طهمورث»، «مرضیه برومند» و «سوسن تسلیمی»، به عضویت در این گروه درآمدند.

در سال ۱۳۵۲ از اداره تاتر به تلویزیون ملی ایران رفت و در سمت مدیریت گروه نمایشات و سرگرمی های آن سازمان  که شامل: سریال‌ها، مسابقات، تاترهای تلویزیونی بود، مشغول به کار شد. رشیدی از سال ۱۳۵۰ با فیلم سینمایی «فرار از تله» وارد عرصه بازیگری سینما شد و علاوه بر بازیگری و کارگردانی در سینما، تلویزیون و تاتر به تهیه‌کنندگی سینما، نیز روی آورد.

او در سال 1347 با احترام برومند که در آن زمان در برنامه کودک تلویزیون فعالیت داشت ازدواج  کرد که ثمره این ازدواج موفق دو فرزند است. یک پسر به نام «فرهاد» که استاد دانشگاه «پلی‌تکنیک» و یکی از محققین بین‌المللی است و یک دختر به نام «لیلی» که رشته تحصیلی‌اش زبان فرانسه است و در این زمینه کار هم می‌کند اما بازیگری برایش جذاب‌تر است و یک نوه  به نام «سینا» که رشیدی بسیار به او علاقه دارد و به گفته خودش بزرگ‌ترین تفریح اوست.

داوود رشیدی در عرصه سینما آثار بسیاری داشته مانند:

پرچم های قلعه کاوه، ماه شب چهارده ،ملاقات با طوطی، تکیه بر باد، تهران روزگار نو، بزرگ خیلی بزرگ، بازی‌های پنهان، خط آتش، عبور از تله، بی‌بی چلچله، گل‌های داوودی، تفنگ‌دار، خانه عنکبوت، شیلات، کمال الملک، هیولای درون، جایزه، رهایی، بازرس ویژه، مرز، اعدامی، طلوع انفجار، کرکس‌ها می‌میرند، قدغن و کندو.

او هم‌چنین تهیه‌کنندگی سه فیلم «صبحی دیگر»، «امتحان» و «قطعه ناتمام» را نیز بر عهده داشته است. این چهره ماندگار در سریال‌های تلویزیونی نیز به ایفای نقش پرداخته که می‌توان از معروف‌ترین آن‌ها به «هزار دستان»، «گرگ‌ها» و «تنهاترین سردار» اشاره کرد.

نمایش «منهای دو» نوشته «ساموئل بنشتریت» است که با ترجمه‌ی «شهلا حائری» و کارگردانی «داوود رشیدی» از هشتم تیرماه امسال در تالار اصلی مجموعه تاترشهر آغاز شد و تا هشت مرداد ادامه دارد.

در این نمایش بازیگرانی چون «سیامک صفری»، «محمدحسن معجونی»، «پگاه آهنگرانی»، «باران کوثری»، «لیلی رشیدی»، «هوشنگ قوانلو» و «عزیز نقدی» ایفای نقش دارند.  رشیدی درباره منهای دو گفته:  این نمایش به دلیل بار کمدی‌اش سرشار از دوستی، آرامش و امید است. آخر نمایش پدری درگیر مرگ است ولی با اتفاقاتی که برایش می‌افتد، مرگ را فراموش می‌کند و به زندگی فکر می‌کند و این که مرگ وحشتناک نیست.

منبع‌ها:

ویکی‌پدیا

مردمک

جهان نیوز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,