Saturday, 18 July 2015
21 March 2023
درباره‌ی «تریسی چپمن»

«مقصد، ناکجا آباد»

2010 July 17

ثمرسعیدی/ رادیو کوچه

samar@koochehmail.com
«تریسی چپمن» (Tracy Chapman) هنرمند سیاه‌پوست آمریکایی در طول بیش از دو دهه فعالیت هنری در زمینه‌ی موسیقی، تلاش بسیاری را در جهت ابراز دغدغه‌های نسل خود و احقاق حقوق رنگین‌پوستان و زنان آمریکایی به‌خرج داده است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

او به گفته‌ی خودش یک فعال سیاسی نیست. اما هنرمندی است که هنرش را در راه آرمان‌ها و عقایدی که دارد به‌کار می‌گیرد. تریسی با داشتن صدایی گرم و بااحساس و ترانه‌هایی ساده و در عین حال جذاب، صدای هنر خود را به گوش میلیون‌ها نفر رسانده و پیام‌اش را به آن‌ها منتقل کرده است.
تریسی چپمن، نوازنده‌ی گیتار، خواننده و ترانه‌نویس است. او در 30 مارس 1964 در کلیولند اوهایو زاده شد و از سن 3 سالگی به هنر و موسیقی تمایل نشان می‌داد. با وجود این‌که در خانواده‌ای فقیر و کارگر به‌دنیا آمده بود اما مادرش تلاش کرد تا تریسی در موسیقی پیشرفت کند. بنابراین او وقتی 8 ساله بود شعر می‌سرود و گیتار می‌نواخت. تریسی در دوران دانشجویی، عضو انجمن موسیقی بوستون بود و با اجراهای مختلفی که در میادین شهر و کافه‌ها داشت تجربه‌ی خود را بیش‌تر می‌کرد.
بعد از عرضه‌ی اولین آلبوم در سال 1988، تریسی این شانس را پیدا کرد که در یک کنسرت مهم و بین‌المللی که به‌مناسبت هفتادمین زادروز نلسون ماندلا در لندن برگزار می‌شد در کنار گروه‌ها و خواننده‌های مطرح جهان، به اجرای برنامه بپردازد. این اتفاق، فروش آلبوم نخست چپمن را به طرزی باورنکردنی در بریتانیا و آمریکا افزایش داد.
تریسی از آن تاریخ تاکنون هر دو یا سه سال یک‌بار آلبومی را تهیه و به بازار عرضه می‌کند. گرچه موفقیت تجاری کارهای بعدی این هنرمند، کمتر از نخستین آلبوم او بودند اما تریسی شنوندگان و علاقمندان خاص خود را دارد. او از مفاهیمی مانند راستی و درستی، صداقت و مهربانی و آن ‌دسته از ارزش‌های اخلاقی که به‌تدریج در جوامع مدرن رو به کم‌رنگ شدن نهاده‌اند در ترانه‌هایش به‌وفور صحبت می‌کند و از انگیزه‌ی حرکت رو به جلو و تلاش برای دست‌یابی به آینده‌ی بهتر سخن می‌گوید.
اشعار و کلام تریسی چپمن، پرنفوذ و گیرا و صدای او بسیار گرم و دوست‌داشتنی است. چپمن گاه از ستمی که نسبت به زنان اعمال می‌شود گلایه می‌کند و سعی دارد که صدای زنان ستم‌دیده را به گوش مخاطبان خود برساند. این هنرمند 4 بار موفق به دریافت جایزه‌ی گرمی شده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , ,