Saturday, 18 July 2015
29 March 2023
وزارت امور خارجه ایران:

«بازداشت سفیر سوییس را تایید می‌کنیم»

2010 July 18

خبر / رادیو کوچه

به گزارش رسانه‌های داخلی ایران «لیویا لئو آگوستی»، سفیر سوییس در تهران روز چهارشنبه ۲۳ تیرماه هنگام بازدید از یک روستای مرزی در استان خراسان شمالی به مدت چند ساعت در بازداشت نیروهای مرزبانی ایران به سر برده است.

روز شنبه وزارت امور خارجه ایران با تایید خبر بازداشت موقت سفیر سوییس در استان خراسان شمالی، اعلام کرد که سفر این دیپلمات اروپایی با هماهنگی این وزارت‌خانه انجام شده است.

به نقل از خبرگزاری فارس، بازداشت خانم آگوستی در روز چهارشنبه ۲۳ تیرماه و به هنگام حضور وی در روستای «کلانه زمانه» از توابع شهرستان شیروان صورت گرفته است.

اتهام سفیر سوییس «سفر به یکی از روستاهای مرزی بدون اطلاع دستگاه‌های ذی‌ربط» عنوان شده است، اما پس از آن که از هماهنگ بودن این سفر با دستگاه‌های مربوطه مطلع شده‌اند، این دیپلمات اروپایی را آزاده کرده‌اند.

روستای «زمانه کلانه»، محل دستگیری موقت سفیر سوییس، در نزدیکی روستای خیرآباد از توابع بخش قوشخانه شهرستان شیروان قرار دارد.

یکی از مسوولان وزارت امور خارجه ایران تایید کرده است که نیروهای امنیتی محلی ۲۳ تیرماه سفیر سوییس را به دلیل عدم شناسایی به طور موقت بازداشت کرده‌اند که پس از هماهنگی با دستگاه‌های مسوول، وی به سرعت آزاد شده است.

به نقل از همین مقام مسوول در وزارت خارجه، هم‌چنین خبر اخراج یک دیپلمات سوییس را به دلیل رابطه نامشروع با یک زن ایرانی رد کرده و افزوده است که این موضوع از نظر ما مشروعیت ندارد.

گفتنی است بازداشت این دیپلمات عالی‌رتبه سوییسی در ایران در حالی صورت گرفته که بر اساس ماده ۲۹ کنوانسیون وین درباره روابط سیاسی کشورها که ایران نیز از امضاکنندگان آن است «مامور سیاسی مصون است و نمی‌توان او را به هیچ عنوان مورد توقیف یا بازداشت قرار داد».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,