Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
محمد خاتمی:

«برخی می‌گویند میزان رای ملت نیست»

2010 July 18

خبر / رادیو کوچه

محمد خاتمی رییس‌جمهوری سابق ایران صبح امروز یک‌شنبه در اظهاراتی ضمن انتقاد از «برخی که خود را مدعیان میراث‌داری انقلاب می‌دانند» گفت که این عده دست به تحریف نظریات و روش و منش آیت‌اله خمینی زده‌اند.

محمد خاتمی در اظهاراتی با انتقاد از نبود فرهنگ دموکراسی و کار مشترک در ایران گفت که اگر اصلاح‌طلبان واقعی به جای نشستن در مسند قدرت، فرهنگ مردم‌سالاری را تقویت می‌کردند، امروز وضع بهتری داشتیم.

به نوشته پایگاه اینترنتی پارلمان نیوز، خاتمی که در جلسه‌ای با برخی دانشجویان سخن می‌گفت، ضمن هشدار نسبت به آینده جمهوری اسلامی گفت که چنان‌چه جمهوری اسلامی نتواند روشی «متناسب با دین» و «معیارهای انقلاب» را اجرا کند، آینده خوبی نخواهد داشت.

رییس‌جمهوری سابق ایران، در بخش دیگری از سخنان خود نسبت به «تحریف نظریات و روش و منش» بنیانگذار جمهوری اسلامی هشدار داد. وی گفت: «من واقعن تعجب مى‌کنم کسانى امروز ادعاى میراث دارى انقلاب مى‌کنند و خود را نظریه‌پرداز جمهورى اسلامى مى‌دانند و امنیت کامل و امکانات وسیع هم در اختیار مى‌گیرند و مى‌گویند امام مردم را قبول نداشت یا تلویحن یا تصریحن یعنى وقتى امام مى‌گفت میزان راى مردم است، العیاذ‌باله دروغ مى‌گفت؟ که باید به خدا پناه برد».

از سویی دیگر پیش از این آیت‌اله مصباح یزدی به عنوان یکی از حامیان بزرگ دولت محمود احمدی‌نژاد بارها تاکید کرده بود که مشروعیت جمهوری اسلامی ناشی از رای مردم نبوده؛ بلکه به نظر ولی فقیه و تایید او بستگی دارد. مصباح یزدی در نظریات خود، مردم را نصب‌کننده ولی فقیه نمی‌داند، بلکه معتقد است ولی فقیه توسط خدا تعیین شده و مردم در نهایت او را هم‌راهی می‌کنند.

خاتمی در توضیح خواسته‌های اصلاح‌طلبان گفت: «ما خواستار پیوند هر چه بیشتر مردم و حاکمیت هستیم و اگر نقدی هم به حکومت و حاکمیت داریم از این جهت است که باید به سوی تقویت و بسط این پیوند حرکت کند و دوری مردم از حکومت را یک خطر می‌دانیم».

خاتمی در انتقاد از دولت محمود احمدی‌نژاد بدون این‌که نامی از آن ببرد گفت: ‌«آیا کسانی که چنین فکر و عمل می‌کنند ضد نظامند یا آنان که رفتارشان سبب می‌شود مردم و متدینین زده شوند و در دنیا منزوی شویم و منافع مملکت از بین برود؟».

گفتنی است پس از انتخابات سال گذشته در ایران محمد خاتمی با شرکت در جلسات مختلف انتقاد خود را از دولت و وضع موجود ابراز داشته است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,