Saturday, 18 July 2015
03 December 2021
فیروزه خطیبی:

«بیژن اسدی‌پور از نشریه «توفیق» می‌گوید»

2010 July 18

فیروزه خطیبی/ رادیو کوچه

پس از سال‌ها انتظار، دوست‌داران نشریه فکاهی «توفیق» می‌توانند مطالبی در رابطه با تاریخچه و دوره‌های مختلف این نشریه پرطرف‌دار را در یک مجموعه پرحجم و بی‌طرف که توسط «بیژن اسدی‌پور»، طنزنویس، طراح و ناشر ساکن شمال کالیفرنیا و با هم‌کاری «عباس توفیق»، یکی از ناشران توفیق دردهه 40 گردآوری شده، بخوانند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«بیژن اسدی‌پور» که کارطنز، طراحی و کاریکاتور را در دوره‌ی سوم انتشار «توفیق» از نوجوانی با اسم مستعار «برگ چغندر» و «ملا بنویس» آغاز کرده است، هنرمندی است فعال که طرح‌ها‌ی سیاسی او علاوه بر نشریات ادبی و هنری داخل و خارج از کشور بارها در نشریات آمریکایی به چاپ رسیده است. او بیش از بیست سال است که  در این دیار به انتشار دفترهای هنر اشتغال دارد. نشریه‌ای مستقل که هر بار به یکی از هنرمندان و هنروران ایرانی اختصاص دارد.

او هم اکنون دست‌اندرکار مجموعه‌ای درباره‌ی توفیق است، سال گذشته نیز با دفتر دیگری به‌نام «سه تفنگ‌دار» طنز ایران به موضوع طنز پیش از انقلاب و دو تن از دوستان نزدیک و هم‌کارانش «عمران صلاحی» و «پرویز شاپور» پرداخته است.

او می‌گوید:

از تصادف روزگار این‌ بود که محلی که من زندگی می‌کردم چاپ‌خانه‌ی رنگین بود و بخشی از هیت تحریریه‌ی توفیق در آن‌جا بود و مجله هم همان‌جا چاپ می‌شد. برخی از بچه‌ها میزهای کوچک داشتند. روبه‌روی من «عمران صلاحی» می‌نشست و «مرتضا فرجیان» و گوشه‌ی پنجره هم «حسین توفیق» و روبه‌روی او هم «کیومرث صابری» بود که  بعدن مجله‌ی «گل‌آقا» را منتشر می‌کرد. یکی از کشوهای میز ناهارخوری را به من دادند. کنار من «پرویز شاپور» بود که دوستی ما از همان‌جا شکل گرفت.

سال‌ها گذشته و راه شما با راه توفیق تلاقی پیدا کرده است. چه‌طور شد که تصمیم گرفتید یکی از دفترهای هنر را به توفیق  و مطالب آن اختصاص دهید؟

ابتدای این سال‌ها دست من را برادران توفیق گرفتند. کمک آن‌ها بود که باعث شد توقعاتی که از من هست برآورده شود. این کار دشواری است و من با حسین و عباس توفیق صحبت می‌کردم و آن‌ها هم من را تشویق کردند و من هم می‌خواهم به‌این موسسه که به من و دیگران کمک کرد، ادای دین کرده باشم.

منظورتان این است که تمام آرشیوهای توفیق در اختیار شما است و به همه چیز دست‌رسی دارید؟

من به منابعی که در این ارتباط است مانند مجلات توفیق دست‌رسی دارم. و چیزی که منتشر می‌کنم همان است که تا کنون منتشر کردم. ما می‌توانیم آینه‌ی درستی باشیم و نمی‌خواهم چیزی که صحت ندارد را  به دست خواننده بدهم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,