Saturday, 18 July 2015
25 March 2023
در ادامه‌ی روند برخورد با بهاییان ایران،

«بلاخره نوبت به شیراز رسید»

2010 July 20

مطلب‌هایی که در این بخش تارنمای رادیو کوچه منتشر می‌شود یا انتخاب دبیر روز سایت و یا پیشنهاد دوستان رادیو است که می‌تواند از هر گروه یا دسته و یا مرامی باشد. نظر های مطرح شده در این بخش الزامن نظر رادیو کوچه نیست. اگر نقد و نظری بر نوشته های این بخش دارید می توانید برای ما ارسال کنید.

Freedom


در ادامه‌ی روند غیر قانونی برخورد با بهاییان ایران، اخیرن اداره اماکن شیراز از طریق اتحادیه‌های صنفی به صورت کتبی و شفاهی شاغلان صنوف مختلف شیراز را که متعلق به بعضی اقلیت‌های مذهبی به خصوص دیانت بهایی می‌باشد جهت پاره‌ای از توضیحات به اداره اماکن دعوت می‌کند.

با شنیدن این خبر با خودم گفتم، پس بلاخره نوبت شیراز هم شد. شهری که خوش آب و هوا و زیبا که متاسفانه از رکود اقتصادی و بی‌لیاقتی و بی‌کفایتی مدیرانش در این سال‌ها ضربات بسیاری خورده است. البته این اولین حرکت بهایی‌ستیزان در شیراز نیست. چندی قبل انتشار لیستی از بهاییان شاغل در اصناف گوناگون آن هم بطور وسیع در سطح شهر شیراز باعث بوجود آمدن نگرانی‌هایی شده بود.

این گونه بازجویی‌ها را چند ماه قبل نیز در شیراز شاهد بوده‌ایم. زمانی که  ماموران کلانتری به درب منازل بهاییان اکبرآباد شیراز رفتند و اطلاعاتی بسیاری خصوصی و شخصی را از بهاییان آن‌جا جویا شدند. بهاییان اکبرآباد اذعان کرده‌اند که رفتار ماموران بسیار مودبانه و هم‌راه با احترام بوده است. در واقع بنوعی بازجویی محترمانه، آن هم در منزل خود شخص انجام می‌شده است.

اما این‌بار، ظاهرن قرار است این بازجویی از کسانی انجام شود که نان‌آور خانواده هستند،

تا بدین طریق بتوانند آمار دقیق‌تری را از وضع معیشتی بهاییان ایران بدست بیاورند. به گزارش خبرنگار رهانا، اداره‌ی اماکن سپس در اقدامی غیر قانونی سوالات متعددی خارج از حیطه وظایف مشخص شده از جمله کلیه اطلاعات شخصی صاحب پروانه، خانواده و فامیل‌های وابسته و سپس در مورد میزان درآمد، اموال غیر منقول، سفر خارج از کشور و اطلاعات در مورد اقوام خارج از کشور را مطرح و جواب‌ها را یادداشت می‌نماید و فتوکپی شناسنامه و کارت ملی صاحب پروانه و اعضای خانواده را طلب می‌کنند.

هنوز دقیقن هدف از این سوال و جواب‌ها و این‌که این اطلاعات در اختیار چه شخص یا اشخاص و یا گروهی قرار می‌گیرد مشخص نیست، و چه بسا که این اطلاعات در اختیار افراد غیر مسوول قرار گرفته و موجب ایجاد مشکلات جدی برای شهروندان بهایی شیراز شود.

لازم به ذکر است که با روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی، فشار بر شهروندان بهایی به شدت افزایش پیدا کرد. پس از روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد این فشارها شکل جدیدی به خود گرفته است که با تمرکز بر امور اقتصادی بهاییان، سعی در نابودسازی تدریجی ایشان دارد.

توضیح: چند روزی است که بعلت یک‌سری کارها نمی‌توانم مانند قبل هر روز وبلاگ را آپ کنم. وبلاگ نویسی همینه. درست مثل زندگی می‌مونه، بالا و پایین داره. گاهی در روز 2 پست می‌نوشتم و گاهی هم 2 روزی یک‌بار مطلب می‌نویسم. اما انشاله به زودی بازهم هر روز در خدمت هستم و می‌نویسم.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , ,