Saturday, 18 July 2015
08 December 2021
به بهانه زادروز «نعمت‌اله آغاسی»

«روزنگاشت/ خدا قوت نعمت»

2010 July 20

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

بیست و نهم تیرماه برابر با زادروز «نعمت‌اله آغاسی» یکی از خوانندگان موسیقی مردم‌پسند دوره قبل از انقلاب در ایران است.  آغاسی متولد سال 1318 خورشیدی بود و با خواندن آهنگ‌هایی مانند «آمنه» و «لب کارون» در سالن‌های موسیقی «لاله‌زار» تهران  علاقه‌مندان زیادی پیدا کرد و به شهرت رسید و در سال 1384 در اثر سکته مغزی درگذشت.

«نعمت‌اله آزموده» معروف به «آغاسی» در سال ۱۳۱۸ خورشیدی از پدر اصفهانی و مادر دزفولی در دزفول به دنیا آمد. گفته می‌شود او به سبب فقر مالی نتوانسته دوران ابتدایی را به پایان برساند و از کودکی علاقه بسیاری به موسیقی و خوانندگی داشته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

او که استعداد خوانندگی خود را سرخود و بدون استاد پرورش داده بود ابتدا در مراسم و جشن‌های مردم در اهواز، اصفهان و شیراز می‌خواند.

آغاسی در سال ١٣۴٨ به تهران رفت و شانس خود را امتحان کرد و با خواندن ترانه‌هایی مانند: «مرو با دیگری» و  «بت پرستم» به نامی آشنا، در عرصه فرهنگ عامه پسند ایران بدل شد و با خواندن آهنگ‌هایی مانند «آمنه» و «لب کارون» در سالن‌های موسیقی «لاله‌زار» تهران  علاقه‌مندان زیادی پیدا کرد و به شهرت رسید.

او با خواندن در محافل، مجالس عروسی و جشن‌ها با صدای گرم خود مردم را شاد می‌کرد و در این مدت بیش از 180 کار اجرا کرد از یادگاری‌های به‌ یاد ماندنی او شیوه رقص اوست که با چرخاندن دستمالی سفید در دستش انجام می‌داد.

پس از اجراهای موفقش در لاله‌زار و علاقه مردم به او صدای او از رادیو و تلویزیون ملی ایران پخش شد. آغاسی، به دعوت «منوچهر نوذری» به سینما نیز راه یافت و در کارنامه سینمایی‌اش هشت فیلم را ثبت کرده است.

تعدادی از این فیلم‌ها عبارتنداز: «نعمت نفت»، «خدا قوت»،  «ایواله»، «فراش باشی» و «یک خوش صدا، یک خوش دست»

و اما شروع انقلاب اسلامی نقطه پایانی بود بر فعالیت‌های آغاسی، اگرچه در سال‌های منتهی به انقلاب آغاسی اوج شهرت و آوازه خود را پشت سر گذاشته بود، اما هم‌چنان می‌خواند و صدایش کماکان هوادارن چشم‌گیری داشت.

با انقلاب اسلامی و رخوت و ممنوعیت‌هایی که در همه عرصه‌های فعالیت فرهنگی و از جمله در کار ترانه‌خوانان پدید آمد، آغاسی نیز تمام و کمال از فعالیت بازماند او که از سال 1352 در گوهردشت کرج سکونت داشت همان‌جا مدیریت رستورانی را برعهده داشت و مشغول بود.

او در دهه گذشته با سفرهایی به خارج و اجرای چند کنسرت مشتاقان قدیمی صدایش را به خاطره‌های سال‌های چهل و پنجاه برد.

آغاسی از ثمره دو ازدواج خود هفت فرزند و دو نوه دارد. یکی از پسرانش‌ با نام علی‌رضا به خوانندگی و نوازندگی گیتار اشتغال دارد.

وی حدود هفت ماه پیش از مرگش  سه بار سکته مغزی کرده و مدتی را بستری بوده است. با این همه در هفته‌های آخر عمرش که تا حدودی در وضع جسمانی او بهبودی حاصل شده بود یکی دوبار در میان «سال‌مندان» مستقر در جاده حصار مهرشهر کرج و نیز در میان «معلولان» مجتمع توان بخشی جاده لشکرک حضور یافت و با اجرای برنامه ساعاتی موجبات شادی و نشاط آن‌ها را فراهم آورد.

نعمت آغاسی سرانجام در روز شنبه ۱۴ آبان‌ماه ۱۳۸۴ خورشیدی بر اثر سکته مغزی در سن ۶۶ سالگی در کرج درگذشت و در گورستان «امام‌زاده طاهر» این شهر دفن شد.

منبع‌ها:

ویکیپدیا

سایت هنرپیشه‌ها و خوانندگان قدیم ایرانی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,