Saturday, 18 July 2015
27 September 2021

«احتمال تعطیلی نمایشگاه کتاب»

2009 September 14

فردانیور

در روزهای اخیر، بحث تکمیل مجموعه‌ مرکزی مصلای بزرگ تهران مطرح و عنوان شد که امکان برگزاری نماز عید فطر تا دو سال آینده در مصلی وجود ندارد . مدیرعامل مصلی گفته است: «با توجه به انعقاد قرارداد دوساله با پیمان‌کار برای تکمیل مجموعه‌ مرکزی، امکان برگزاری نمایشگاه کتاب نیز در این مکان وجود ندارد.»

20090913-book-koocheh
در پی این اظهارنظرها محسن پرویز معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌گفت: «طرح مشکلات موجود و ضرورت وجود یک فضای ایده‌آل برای برگزاری نمایشگاه که در آستانه نمایشگاه بیستم وجود داشت، باعث شد از محل‌های متعددی بازدید کنیم؛ ولی مکان مناسب برای برگزاری نمایشگاه وجود ندارد. پس طبیعتا باید با شرایط موجود بسازیم و سعی کنیم از همین مکان موجود استفاده کنیم.»

وی هم‌چنین گفت: «آن‌چه در شورای سیاست گذاری نمایشگاه کتاب بررسی کردیم، این است که احساس کردیم بهترین مکان برگزاری نمایشگاه کتاب، مصلای تهران است؛ اما بعد از این ماجرا که مطرح شد برگزاری نمایشگاه کتاب آتی در مصلی با مشکل مواجه است. اظهارنظرهایی در این مورد شد و افرادی بدون پیشنهاد جایگزین، صحبت‌هایی را مطرح کردند که خیلی قابل اعتنا نیست.»

پرویز افزود: «رییس اتحادیه ناشران نیز پیشنهاد کرد به مدت دو یا سه سال نمایشگاه تعطیل شود که این خود پیشنهادی است. بیش از یک ماه از این موضوع نمی‌گذرد و ما آن را تعقیب کردیم که آیا همه‌ تشکل‌های نشر هم با آن موافق هستند یا نه. هنوز بازخوردی نرسیده است و باید همه‌ گزینه‌ها را بررسی کنیم. البته این به معنای پاک کردن صورت‌ مساله است. اگر ما این موضوع را مطرح می‌کردیم، دنیا بر سرمان خراب می‌شد اما چون بعضی از رسانه‌ها محبت ویژه‌ای به بعضی از جریانات دارند، از کنار این پیشنهاد به سادگی عبور کرده و آن را نقد و بررسی نکرده‌اند.

محسن پرویز یادآورشد: «این یک پیشنهاد است و اگر مورد تأیید بقیه‌ تشکل‌ها قرارگیرد، مجبوریم روی آن جدی فکر کنیم؛ چون یک‌ پایه‌ نمایشگاه کتاب ما ناشران هستند و نمی‌توان نظرات آنها را جدی نگرفت.»

او در پایان گفت: «در حال حاضر، ما این موضوع را مکتوب کرده‌ و به وزیر نوشته‌ و ماجرا را توضیح داده‌ایم و انتظارمان این است که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌این موضوع را مورد بررسی و دقت قراردهند.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|